Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303 - buczenie na sygnale z tunera.

dawidus 23 Sie 2010 19:23 13225 134
  • #1 23 Sie 2010 19:23
    dawidus
    Poziom 20  

Witam,
    jakiś czas temu wojowałem z moją Unitrą i jestem bardzo zadowolony z efektów.
    Z wejścia magnetofonowego i gramofonowego dzwięk jest w porządku.
    Ukf jest przestrojony. Problem jest taki, że po włączeniu źródła sygnału "radio" w głośnikach słychać takie "buczenie" w okolicach 50-100Hz. Nie powiem dokładnie.
    Im głośniej słucham tym głośniej buczy. Słychać to nawet gdy radio gra cicho.
    Bez znaczenia jest czy włącze przełącznik "FM" czy którykolwiek inny.

Podłączałem sygnał z wyjścia tunera pod inny wzmacniacz i też "buczy" więc można wykluczyć płytę wzmacniacza z toski. Podłączałem również sygnał z wejścia magnetofonowego w wejście na tuner. Nie buczy.

Drugi problem jest taki (być może są ze sobą powiązane?) że przy silnych stacjach w stereo pojawia się głośniejsze buczenie (ale nie o tej samej częstotliwości - troszkę wyższe).
    Dodam, że jakiś czas temu padł mi stereodekoder i wymieniałem scalaka.
    Napięcia zasilające tuner 12 i 50V są ok.
    Liczę na waszą pomoc i pozdrawiam :)

0 29
  • #2 23 Sie 2010 21:17
    andy127
    Poziom 30  

Witam.
    Tosca to dość wiekowe urządzenie i mogły w niej uszkodzić się kondensatory elektrolityczne. W pracy dość często muszę naprawiać jakieś urządzenie elektroniczne i większość usterek to kondensatory elektrolityczne, które ze starości lub od pracy w wysokiej temperaturze straciły całkowicie lub częściowo pojemność. Po wylutowaniu zawsze mierzę pojemność i czasem zamiast np 47uF bywa 1uF albo jeszcze mniej. Po wlutowaniu nowych kondensatorów w większości przypadków urządzenie działa jak nowe. Nie są to co prawda urządzenia radiowe (najczęściej mierniki, przetworniki, zasilacze itp.) ale kondensatory są takie same.
    Proponuję posprawdzać kondensatory w tunerze i na jego zasilaniu. Można na czas próby dolutowywać do istniejącego kondensatora dodatkowy i zobaczyć czy się poprawi.
    Andrzej

0
  • #3 23 Sie 2010 23:10
    dawidus
    Poziom 20  

Dziękuję za odpowiedź.
    Rozważam właśnie ten kondensato 1uF/63V znajdujący się na płytce tunera.
    Prawie wszystkie elektrolity są tam wymienione oprócz tego jednego.
    Podmieniłem na elektrolit z innej toski ale nic to nie dało. Jutro kupię i wlutuję nowy.
    Nie sądzę aby tu był problem ale warto spróbować.

0
  • #4 23 Sie 2010 23:33
    andy127
    Poziom 30  

Piszesz, że pozostałe są już podmienione ale jeśli wlutowujesz używane i nie masz możliwości sprawdzenia czy są dobre to też możesz nie trafić. Nowe są pewniejsze.
    Oczywiście nie jest powiedziane, że winny jest kondensator - może być np. oderwany ekran lub jeszcze coś innego.
    Powodzenia w poszukiwaniu.
    Andrzej

0
  • #5 23 Sie 2010 23:38
    dawidus
    Poziom 20  

Może wyraziłem się mało precyzyjnie.
    Te elektrolity są nowe. Samsunga oraz Panasonica.
    Tylko tego jednego nie wymieniłem bo miałem 1uF/50V a tutaj obawiam się, że może być napięcie delikatnie powyżej 50V.

0
  • #6 24 Sie 2010 11:33
    lechom
    Poziom 14  

Zacznij od zasilania części radiowej. zasilanie jest :robione" na tranzystorze T502 (BD 135). A zacznij od wymiany kond. C512 (470uF/25V)
    w zasilaczu. Na wyjściu emitera T502 powinno być 14,5 V. Jeśli to nie pomoże, to szukaj w tej gałęzi zasilacza. Może być oczywiście "feler"
    w układzie dekodera, lub pośredniej, ale zasilacz to podstawa, i tam zacznij
    szukać.Najlepiej mieć oscyloskop, i sprawdzić napięcie tętnienia na zasilaczu, ale jak nie masz, to musisz eksperymentować, i podstawiać elementy.

0
  • #7 24 Sie 2010 12:22
    dawidus
    Poziom 20  

Myślę, że zdjęcia rozwieją trochę wątpliwości odnośnie elektrolitów.
    Na emiterze BD135 jest 13.6V
    Tosca 303 - buczenie na sygnale z tunera. Tosca 303 - buczenie na sygnale z tunera. Tosca 303 - buczenie na sygnale z tunera.

0
  • #8 24 Sie 2010 15:03
    dybas
    Poziom 37  

W niektórych egzemplarzach problem wynika z ekranowania lub braku zwierania do masy sygnału z nieużywanego źródła. Ten drugi problem niekiedy dawał się wyeliminować po wymianie izostatów na dłuższe, aby wykorzystać dodatkowe zestyki. Ponieważ w chorobę kondensatorową nie wierzę sugeruję zwarcie do masy sygnałów z przedwzmacniacza gramofonowego i magnetofonowego przy pracy z tunerem. Problem może być trudny w lokalizacji. Może trzeba dodatkowo filtrować i odsprzęgać zasilanie? Albo inaczej poprowadzić ścieżkę masy?

0
  • #9 24 Sie 2010 16:37
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

dawidus napisał:
    Podłączałem również sygnał z wejścia magnetofonowego w wejście na tuner. Nie buczy.
    A możesz rozwinąć to zdanie?

0
  • #10 24 Sie 2010 17:43
    dawidus
    Poziom 20  

Cytat:
    dawidus napisał:
    Podłączałem również sygnał z wejścia magnetofonowego w wejście na tuner. Nie buczy.

A możesz rozwinąć to zdanie?

Aby sprawdzić czy buczenie pochodzi bezpośrednio z płyty tunera a nie z przedwzmacniacza odpiąłem sygnał idący z tunera na przedwzmacniacz i w jego miejsce podpiąłem przewód idący od gniazda "magnetofon".
    Po podaniu sygnału na gniazdo "magnetofon" buczenia nie było i grało czysto.

0
  • #11 24 Sie 2010 17:55
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

No to znaczy się że sygnał z tunera toski jest ok. Więc wniosek nasuwa się banalny. Zostaje uszkodzone wejście tunera, przełącznik, połączenie masy.

0
  • #12 24 Sie 2010 18:22
    dawidus
    Poziom 20  

Chyba źle się zrozumieliśmy :)
    wejście na tuner znajdujące się na płycie wzmacniacza jest ok. Natomiast sygnał wychodzący z płyty tunera nie.
    Nie wiem jak to mam inaczej wyjaśnić...
    Pod wejście przy isostacie "Radio" podpiąłem sygnał zewnętrzny z odtwarzacza dvd i nie buczało.

Zapewne zrozumiałeś, że sygnał z tunera podałem na wejście magnetofonowe... tak nie było. Sygnał z wejścia magnetofonowego podałem na wejście gdzie podłącza się tuner.

0
  • #13 24 Sie 2010 18:31
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Ehh mieszasz.

Cytat:
    Sygnał z wejścia magnetofonowego podałem na wejście gdzie podłącza się tuner.
    Co Ty wejście do wejścia wpinasz? Jaki to ma sens? Tak trudno sprawdzić tuner tosci na innym wejściu czy wzmacniaczu?

0
  • #14 24 Sie 2010 19:44
    dawidus
    Poziom 20  

Wiem, że próbujesz mi pomóc ale to już robi się męczące... chyba trzeba Ci to rozrysować dokładnie.
    Poprzez wejście magnetofonowe rozumiem gniazdo z tyłu obudowy od którego idzie przewód wpinany w płytę wzmacniacza. Właśnie ten przewód wpiąłem w wejście tunera (mam na myśli te 4 piny na płycie wzmacniacza gdzie podpina się sygnał z tunera)
    Wybacz, że to napiszę bo to ja potrzebuję pomocy a Ty próbujesz mi pomóc ale albo nie czytasz uważnie albo nabijasz sobie posty...?
    CYTAT Z PIERWSZEGO POSTA:

Cytat:
    Podłączałem sygnał z wyjścia tunera pod inny wzmacniacz i też "buczy" więc można wykluczyć płytę wzmacniacza z toski.

Czy teraz jest wszystko jasne czy nadal nie?

Dodam jeszcze, że wnioskując po powyższym poscie uważasz mnie za kompletnego kretyna a okazuje się, że po prostu nie czytasz uważnie. Staram się wytłumaczyć jak potrafię ale jeśli ty nie czytasz tego co piszę to chyba jest to bezcelowe.

0
  • #15 24 Sie 2010 19:51
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

To wybacz ale naucz się co to jest wyjście sygnału i wejście. Jak można podpinać wejście z tunera do wejścia magnetofonowego? Wpinasz WYJŚCIE z tunera do WEJŚCIA magnetofonowego. Teraz już w końcu rozumiem. Wiesz na elektrodzie już różnych magików widziałem i dlatego wymaga się pisania od potrzebującego pomocy JASNO i WYRAŹNIE. Postów nie nabijam bo chyba widać że mam ich aż nadto...
    Jeśli jest to w dwóch kanałach naraz to może masz uwalony zasilacz? Podłącz jakiś zewnętrzny stabilizowany pod tuner.

0
  • #16 24 Sie 2010 19:55
    dawidus
    Poziom 20  

Cieszę się, że się zrozumieliśmy.
    Postaram się teraz odróżniać wejście od wyjścia.
    Problem jest taki, że 12-14V jestem w stanie dostarczyć... niestety nie dysponuję zasilaczem o napięciu ~50V.

0
  • #17 24 Sie 2010 19:57
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Chodzi tylko o te 15V, 50V to jest do strojenia i niema wpływu na tę usterkę.

0
  • #18 24 Sie 2010 19:58
    dawidus
    Poziom 20  

W takim razie biorę się do pracy.
    Czy to 13.6V to nie jest za mało?
    Może w tym być problem?

0
  • #19 24 Sie 2010 20:15
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Nie jest to mało ale może wynikać z złej filtracji. Ile jest na C512? Jeśli mniej niż 21V to sprawa się wyjaśni.

0
  • #20 24 Sie 2010 20:41
    dawidus
    Poziom 20  

Napięcie na C512 wynosi 20,8V czyli < 21V
    Co zatem?

Mam podłączony układ opóźninego załączania kolumn tak jak widać na zdjęciach. Buczenie jednak przed zamontowaniem też było.

0
  • #21 24 Sie 2010 20:48
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Widzę elektrolity masz powymieniane w zasilaczu. Zatem, może układ w stereodekoderze znów do wymiany?

0
  • #22 24 Sie 2010 20:51
    dawidus
    Poziom 20  

Układ był przelutowany z innego egzemplarza. Mam zapasową płytę tunera na części.
    Być może było coś z nim nie tak. Miał już swoje lata.
    Zamiennikiem UL1621 jest TCA4500?
    Gdzie ja go dostanę w Łodzi :(

Czy to jest prawdopodobne, że to właśnie ten układ?

0
  • #23 24 Sie 2010 21:03
    andy127
    Poziom 30  

Jeśli w stabilizatorze jest dioda zenera 15V to 13,6V na emiterze T502 jest zbyt niskim napięciem. Powinno być ok. 15V na diodzie zenera minus ok. 0,6V (napięcie złącza B-E) na emiterze. Może być faktycznie za niskie napięcie na kolektorze tego tranzystora.
    Filtracja napięcia przestrajającego jest nie mniej ważna bo 50Hz (prostownik jednopołówkowy) nałożone na napięcie przestrajania zmoduluje częstotliwościowo heterodynę i te 50Hz wydzieli się potem na demodulatorze (przecież to odbiornikFM).

0
  • #24 24 Sie 2010 21:09
    dawidus
    Poziom 20  

Cytat:
    Bez znaczenia jest czy włącze przełącznik "FM" czy którykolwiek inny.

Mogę nawet nie wciskać żadnego przycisku w części tunera i buczenie i tak jest.

0
  • #25 24 Sie 2010 21:15
    andy127
    Poziom 30  

A gdyby odlutować wejście stereodekodera (jedna noga C123) aby zobaczyć czy przydźwięk powstaje w dekoderze czy wcześniej?

0
  • #26 24 Sie 2010 21:45
    dawidus
    Poziom 20  

Po wylutowaniu C123 to samo.

0
  • #27 24 Sie 2010 22:13
    andy127
    Poziom 30  

Wygląda na to, że w dekoderze bo za nim sprawdziłeś wcześniej a przed nim teraz. A wybacz pytanie: czy wszystkie luty na nogach scalaka są OK? Może jakaś przegrzana i nieciągła ścieżka?
    Spróbuj obejrzeć pod lupą lub sprawdzić omomierzem czy są przejścia.
    Andrzej

0
  • #28 24 Sie 2010 22:21
    dawidus
    Poziom 20  

Zawsze po wlutowaniu sprawdzam omomierzem.
    Mimo to sprawdzę jeszcze raz dokładniej.

0
  • #29 24 Sie 2010 22:31
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Sprawdź jeszcze elementy zewnętrzne. Ale raczej scalak do podmiany.

0
  • #30 25 Sie 2010 19:12
    dawidus
    Poziom 20  

Dzisiejsze spostrzeżenie jest takie, że kiedy słucham mocnej stacji bez anteny to nie ma tego dodatkowego głośniejszego buczenia, o którym pisałem w pierwszym poście.
    Po podpięciu anteny sygnał wzrasta i pojawia się dodatkowe większe buczenie.
    W obu przypadkach załączone jest stereo.

0