Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trafopowielacz w TV Biazet 14''

chrischris 11 Wrz 2004 16:43 1368 7
  • #1 11 Wrz 2004 16:43
    chrischris
    Poziom 13  

Kiedys mialel problem w moim TV. Zniknal obraz, a potem zaczal sie wydobywac dym. Po odkreceniu obudowy okazalo sie, ze to trafopowielacz. Na elektronice sie zbytnio nie znam, ale jesli cos jest stopione i obficie wydobywa sie z tego dym to wiadomo, ze jest zepsute. Wymienilem wiec ten trafopowielacz. Po ustawieniu pokretel przy trafopowielaczu TV gral dobrze, a nawet lepiej niz przed awaria. :) Jednak szczescie nie trwalo dlugo. :cry: Znowu to samo - trafopowielacz. TV juz nie mam, bo sprzedalem za 30 zl. Co waszym zdaniem bylo jeszcze zepsute i ile moglaby kosztowac naprawa. Za sam trafopowielacz zaplacilem w pobliskim sklepie 59 zl.

• #2 11 Wrz 2004 20:13
    DiZMar
    Spec od TV

Bardzo rzadko chociaz zdarza się, aby trafopowielacz padał z innej przyczyny niż on sam. Jeżeli już to w TV większych rozmiarów. Wymień w sklepie na nowy w ramach gwarancji i wstaw jeszcze raz. Trafopowielacza potrafią nieraz szybko padać.

• #3 11 Wrz 2004 21:24
    amik9m
    Spec od TV

Oj, tu nie do końca bym się zgodził z kol. DiZMar (nie mówię o tym konkretnym przypadku, a ogólnie) - często trafopowielacze padają
    z powodu:
    - zawyżonych napięć z przetwornicy (w rezultacie - zawyżone impulsy w trafopowielaczu),
    - zawyżonych impulsów w trafopowielaczu - spowodowanych utratą pojemności kondensatora w obwodzie C-E klucza linii (lub przerwami/'iskrzeniem' przy tym kondens.).

Pozdrawiam.

• #4 11 Wrz 2004 22:37
    peter falk
    Specjalista AGD

TVL106 kosztuje różnie, średnio 45-50 złotych, tak wiec w sklepie marżę narzucili w miarę nornalną. Pytanie jednak jest skąd wzięli te trafo i czy to było tvl, czy jakiś zamiennik "no name". Jakość trafa też się liczy i nie dowiemy się tak naprawdę co się "sfajczyło" w zakupionym przez chrischris trafie. Jeśli to był bleeder za drugim razem, to finalny producent trafka raczej nie ma nic z jego uszkodzeniem wspólnego.

• #5 12 Wrz 2004 03:00
    Usunięty
  • #6 12 Wrz 2004 08:08
    DiZMar
    Spec od TV

DiZMar napisał:
    Bardzo rzadko chociaz zdarza się, aby trafopowielacz padał z innej przyczyny niż on sam. Jeżeli już to w TV większych rozmiarów.

Ja nie wykluczyłem usterki TV na uszkodzenie trafa WN. Pytanie jak się uszkodził. Jeżeli mechnicznie nic nie widać to być może z powodu źle działającegu układu linii. Jezeli "dziura" to raczej z własnego powodu. Z własnej praktyki jeżeli mi się zdarzyło, wymieniać trafo WN po krótkim używaniu to wstawiałem następne najlepiej z innego źródła. Grzałem TV obserwując temperaturę trafa. Nawet po pierwszej wymianie zwykle grzeję TV na stole kilka godzin i sprawdzam czy przypadkiem jajecznicy nie da się na nim usmażyć:wink:
    Najbardziej to widać szczególnie przy wstawianiu wątpliwej jakości traf TVL201 gdzie trzeba tak wyregulować TV aby ono było tylko ciełe a nie gorące bo jak nie to TV wróci za kilka dni lub tygodni.
    Tak jak napisałem wyżej wymień jutro trafo w sklepie na nowe, wstaw i testuj oraz sprawdzaj czy nie grzeje się. Jeżli po 2-3godz pracy będzie tylko delikatnie ciepłe to sprzęt oddaj klientowi. Jeżeli będzie gorące to????.... trzeba szukać przyczyny.

• #7 12 Wrz 2004 18:10
    chrischris
    Poziom 13  

Dzieki za odpowiedzi. TV byl moj i juz go nie mam, bo sprzedalem. Trafo bylo produkcji Biazet i chyba z 1999 roku. Nie wiem skad oni wzieli cos tak starego. W Trafo byla dziura i silnie dymil. nie znam sie na tym, ale wydaje mi sie, ze 2 tygodnie na 2 trafopowielacze to troche krotko. Nie wiem co moglo byc jeszcze zepsute. Nie wydaje mi sie, zeby w sklepie chcieli mi dac nowe trafo. Pytam z ciekawosci, bo sprzedalem TV za 30 zl i chcialbym wiedziec ile kosztowalaby naprawa. Jeszcze raz dzieki za odpowiedzi.

• #8 12 Wrz 2004 18:32
    DiZMar
    Spec od TV

Jeżeli miałeś dowód zakupu to nie Twój problem data produkcji. Ale jezeli już nie masz TV to i temat nieaktualny.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME