Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

reset działa "do połowy"

11 Wrz 2004 17:38 927 5
  • Poziom 30  
    witam, jest taka sprawa, płyta kilkuletnia, Aristo, na czipsecie BX 440, przez kilkanaście minut po włączeniu jest ok, ale potem...pojawia się taki efekt, że reset działa tylko "do połowy" to znaczy ekran po resecie robi się ciemny, dioda na monitorze przyjmuje kolor bursztynowy, i......czekam na to, aby dioda znowu się zazieleniła, a na monitorze wskoczyły napisy o biosie karty grafiki...i tak można czekać bez skutku. Wentylator na grafice się kręci, zasilacz pracuje. Dzieje się to bez względu na to, czy nacisnę reset mechanicznie, czy daję reset z menu systemu. co parę prób wykonuje się to prawidłowo....czyli płyta wstaje.
    Ten sam efekt występuje, gdy dam w biosie "save & exit.
    zatem system pomijam.
    dysk twardy zmieniałem kilkakrotnie, procesor też, bez zmian.
    bateria na płycie ok, nie zmieniałem tylko karty grafiki, ....ale słyszałem coś, że niektóre elka na płycie mogą coś świnić w tym temacie....
    zasilacz w miarę nówka, 2 letni (300 W), obciążenie minimalne, wspomniany 1 twardziel, cd rom, płyta główna, nieprądożerna riva tnt 2.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    A czy przycisk do resetu nie jest podpięty przypadkiem w miejsce przycisku uśpienia (jeżeli jest takowy)?
    Podaj dokładnie typ płyty.
    Pamięć sprawdzałeś?
  • Poziom 30  
    Aristo AM 628 BX. Jak pisałem, przez kilkanaście minyt resety chodzą jak ta lala, a później robi się gorzej...jedyny sposób na wstanie płyty to wyłączenie i włączenie zasilania z sieci....
    rzeczywiście przycisk uśpienia tłumaczyłby sprawę 8) ale nie ma nawet na płycie takich pinów, a piny RESET są jak byk :) zresztą z tego uśpienia nie ma metody go wyrwać ...pamięciami też się bawiłem, ale dla pewności zrobię to teraz jeszce raz, z zamianą slotów, grafikę też wezmę z innego kompa...
  • Pomocny dla użytkowników
    Ja bym postawił na kondensatory. Nie muszą być wybrzuszone, mogły wyschnąć i stracić pojemność.
    Sprawdź też czy na płycie nie przegrzewa się któryś scalak lub MOSFET (niedaleko procka powinno być ich kilka, przylutowanych płasko do płyty).
  • Poziom 22  
    Zmień karte graficzną... Często ona lubi robić dziwne rzeczy.

Jak łatwo sprawdzić poszczególne elementy czy sie czasem nie grzeją lub nie są uszkodzone pod względem termicznym (że raz działają raz nie bo sie grzeją lub nie są rozgrzane).

kupujesz sprężone takie coś do zamrażania, bierzesz suszarke... i najpierw delikantnie podgrzewasz i patrzysz czy reset działa czy nie... nie działa ?
    To mrozisz mosfety najpierw, potem kondensatory...

Pozdrawiam :P
    SanceS
  • Poziom 30  
    dzięki za rady wszystkim :)
    SancheS, tak, znam tę metodę, serwisuję kompy od ponad 20 lat 8) co prawda nie są to pecety :roll: sprawy termiczne sprawdzałem na początku.
    winowajcą okazał się moduł sdram ( nie nagrzewał się ), pracował on wcześniej kilka lat w dwóch innych płytach, i wszystko grało, widocznie tej płycie, z allegro zresztą, jakoś " nie pasował" ten moduł. ( w biosie sprawdzałem wszelkie możliwe możliwości 8) ) Moduł pracuje teraz jako drugi w innym pececie, i jest wszystko ok, a na płytę aristo wsadziłem pamięć wciągniętą z firmowego Compaqa, i też jest ok.