Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sieć Bezprzewodowa Wifi w szkole

Lenson 24 Aug 2010 09:58 3730 10
    Lenson
    Level 10  
    Witam :)
    Mam parę pytań. A mianowicie planuje zrobić sieć bezprzewodowa w szkole.
    Szkoła jest dosyć spora i chciał bym aby działało to w zakresie 100 metrów kwadratowych. Moje pytanie jest następujące:
    1. Co będzie mi potrzebne (ze spraw sprzętowych) do tego aby uzyskać taki duży zasięg.
    2. Co będzie mi potrzebne (ze spraw oprogramowania) do tego aby uzyskać odpowiednio szybki transfer (niemal że taki jak na kablu).

Oprócz całej tej instalacji WIFI w szkole , chciał bym zrobić sieć bezprzewodowa w domu.
    Parę informacji na temat mojej sieci w domu jak i w szkole.
    1. Sieć w szkole jak i w domu jest dostarczana za pośrednictwem miejskiej firmy Fornet. Transferu nie mam ograniczonego.

W chwili obecnej mam router podłączony do głównego kabla wchodzącego do budynku , od rutera odchodzą 3 kable , do 2 laptopów i jednego stacjonarnego , teraz chciał bym zrobić aby dwa laptopy były połączone w sieci bezprzewodowej. Ponieważ zakupiłem sobie ipada i żeby moc na nim przeglądać internet muszę mieć sieć wifi w domu. Moje pytanie jest następujące , czy wystarczy ze zakupie ruter (z antenka) do tego aby połączyć ta sieć w domu ?.
    kuuczoo
    Level 26  
    Co do sprawy drugiej to wystarczy router wifi. Co do tej szkoły to 100m^2 to jest żaden zasięg (to jest kwadrat o boku 10m) więc chyba ci się coś pomyliło. Tak czy owak polecam sprzęt Ubiquiti. Malutkie apeki z serii Bullet mają chyba największą moc nadajnika na rynku. Od strony programowej nie potrzebujesz nic. Od strony sprzętowej to jeśli przestrzeń jest rzeczywiście większa (jak to w szkole) to będzie potrzebna większa ilość apeków, jakiś switch i tyle.
    kuuczoo
    Level 26  
    Jednym urządzeniem takiego zasięgu nie uzyskasz na pewno. Co najmniej jeden apek na budynek (widzę 3), jeśli budynki mają jakieś kondygnacje w górę to więcej. Pytanie czy to ma być sieć ogólnodostępna czy wydzielona dla nauczycieli i pracowników szkoły. Wtedy można zawęzić wymogi odnośnie zasięgu do wybranych stref.
    Lenson
    Level 10  
    to ma być siec dostępna dla uczniów i nauczycieli w szkole , może być zawężony na jednym budynku (numer 1) - jest to sama szkoła
    bądź jak by się dało na (numer 1 i 2) Szkoła + internat ( ale to nie koniecznie)

Sieć Bezprzewodowa Wifi w szkole
    kuuczoo
    Level 26  
    Jeśli sieć ma mieć rzeczywiście pełny zasięg w całym budynku w każdym miejscu to z racji rozległości proponowałbym po 2 apeki na piętro (na jedną i drugą stronę budynku). Jeśli nie ma takiej konieczności to po jednym na piętro.
    Swoją drogą, czy to rozsądne dawać dostęp do netu przez wifi w szkole wszystkim w czasach kiedy sporo dzieciaków ma już telefony z wifi?
    Lenson
    Level 10  
    to będzie za płatnym dostępem :P, bądź tylko dla elity więc nie musi być w każdym najmniejszym rogu szkoły, to tak z grubsza tylko , żebym stanął w korytarzu bądź w klasie i miał internet w ipadzie.
    kuuczoo
    Level 26  
    Z doświadczenia wiem że w takich masywnych budynkach dobry zasięg wynosi około 20m (w promieniu...) Jeśli chodzi o piętra to zależy jakie są stropy i czy między np. podłogą i sufitem podwieszanym nie ma tony blachy w wentylacji i innych instalacjach. ? U siebie w domu mam małego taniego apeka i sygnał przechodzi przez 2 stropy zbrojone praktycznie szynami kolejowymi, a na instalacji którą ostatnio wykonywałem ze względu na tą wentylację i inne nad sufitem nie przechodził już jednego piętra. Najlepiej zakup jedną sztukę i zrób testy. Postaw go w jakimś konkretnym miejscu i sprawdzaj jak i gdzie go jeszcze widać.
    Lenson
    Level 10  
    jakiego apeka bys doradzil ? jakies linki ? i jak to potem połączyc
    bogiebog
    Level 43  
    Quote:
    2. Co będzie mi potrzebne (ze spraw oprogramowania) do tego aby uzyskać odpowiednio szybki transfer (niemal że taki jak na kablu).

802.11G to na papierze 50mbs, jak wyciągniesz 20mbs to będzie dobrze, a kabel 100 lub 1G.
    kuuczoo
    Level 26  
    Takiego jak podałem wcześniej lub coś z tej firmy. Googlowanie nie boli ;). Jeżeli pytasz jak podłączyć apeki w prostą bądź co bądź sieć to może lepiej zostaw budowę tej sieci i jej konfigurację (sprzęt to ta prostsza część...) osobom które wiedzą co robią.