Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie modułu domykania szyb Honda Civic 5d MB2 97'

cukras 24 Sie 2010 15:44 12312 7
  • #1 24 Sie 2010 15:44
    cukras
    Poziom 17  

Witam, chciałem podłączyć w mojej Hondzi moduł domykania dwóch szyb, który kupiłem z tej stronki
    http://www.stig.pl/produkty.php?id_produktu=179&id=289
    W autku mam dwie szyby elektryczne, centralny zamek działający na wszystkie drzwi, alarm z pilotem (po naciśnięciu przycisku na pilocie uzbraja się alarm i uruchamia się centralny zamek). Tu mam problem bo nie wiem czy powinienem się podłączyć pod alarm czy pod centralny zamek? Gdzie szukać modułu od centralnego zamka żeby znaleźć przewód z sygnałem, który trzeba podać do modułu domykania szyb. Znalazłem schemat centralnego zamykania drzwi:
    Czy sygnał wyzwalania to będzie ten co zaznaczyłem na schemacie?
    I jeszcze jedno pytanie: jak są rozprowadzone wiązki przewodów od centralnego zamka? Jeśli ma ktoś np zdjęcia jak są prowadzone wiązki, gdzie jest sterownik od centralnego, jak rozebrać boczki drzwi jeśli będzie potrzeba.

Z góry dziękuję za pomoc

1 7
  • CControls
  • #2 25 Sie 2010 23:12
    psikus10552
    Poziom 12  

Jeśli sterownik zamka jest oryginalny powinien być w drzwiach - w civic 4d jest w drzwiach kierowcy, w starszych modelach prelude w drzwiach pasażera.

0
  • CControls
  • #3 26 Sie 2010 10:29
    cukras
    Poziom 17  

Dzięki za odpowiedź, autko było wyprodukowane w Anglii na rynek europejski czyli normalnie kierownica po lewej stronie, tylko nurtuje mnie pytanie czy może Anglicy nie montowali centralnego jak na swój rynek czyli centralny w drzwiach po prawej stronie? przeglądałem tematy ale było trochę namieszane i nie mogłem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Chyba jednak rozbiorę drzwi kierowcy(po lewej stronie i sprawdzę. Nie wiem tylko w jaki sposób rozebrać boczek bo raptem są dwie śrubki i na pewno reszta to zatrzaski tylko gdzie są żeby nie połamać, a wiem, że zatrzaski trzymają bardzo mocno (przerabiałem temat z listwami przy szybach, straszne). Acha czy ten schemat pasuje do mojej hani?

0
  • #4 26 Sie 2010 21:07
    psikus10552
    Poziom 12  

kołki są wielokrotnego użytku więc ich nie pourywasz. poszukaj śrubek,poodkręcaj i ściągnij boczek. czy schemat pasuje - nie pamiętam, robiłem takiego civa już kilka lat temu, ale kojarzę, że drzwi kierowcy oryginalnie nie mają siłownika i trzeba było dokładać razem z centralka lub przekaźnikami - zależy co było pod ręką. Rozbierz drzwi i zobacz co tam masz. Szyby zamykają się po jednokrotnym naciśnięciu przełącznika czy trzeba go trzymać tak długo aż się zamkną?

0
  • #5 28 Sie 2010 15:34
    cukras
    Poziom 17  

Jednak sterownik centralnego zamka jest w drzwiach pasażera a w drzwiach kierowcy mam sterownik elektrycznych szyb. Nie wiem którym przewodem wysterować moduł domykania szyb(schemat powyżej nie jest do końca odpowiadający temu co mam w aucie bo do centralnego dochodzi mi 6 przewodów a na schemacie 8.

Może ktoś ma właściwy schemat? Dane autka jak w tytule. Pomierzyłem co nieco i wychodzi, że na czerwono- białym pojawia się masa przy zamknięciu centralnego, a +12 w jest a nim w spoczynku czyli wychodzi, że tym sygnałem trzeba wysterować moduł domykania szyb:
    1. czy mam rację?
    Teraz ten sygnał z centralnego należałoby się znaleźć w środku auta żeby nie prowadzić przewodu od drzwi, i tu pytanie:
    2. w którym miejscu w autku jest najłatwiejszy dostęp do tej wiązki przewodów z drzwi?

Trzeba jeszcze znaleźć przewody które trzeba rozciąć i dołączyć do modułu domykania szyb i tu kolejny problem z szybą od strony kierowcy bo nie wiem który przewód rozciąć?
    schemat:
    Od strony pasażera nie ma problemu bo nawet kolory kabli się zgadzają i będę przecinał ten zaznaczony na schemacie ale od strony kierowcy już kolorystyka przewodów jest inna ale wydaje się ze schemat jest dobry przynajmniej po pomiarach tak mi wychodzi że ten na foto czerwony i niebieski to na schemacie RED/YEL i RED/BLU, BLU na schemacie to żółty na foto a BLK to akurat się zgadza czarny

foto sterownika szyb

proszę bardzo o pomoc głównie z szybą kierowcy bo nie mam pojęcia, który przewód przeciąć żeby nie spalić modułu szyb.

pozdrawiam

0
  • #6 28 Sie 2010 16:27
    psikus10552
    Poziom 12  

myślę że najlepiej będzie jeśli rozetniesz przewód który idzie bezpośrednio do silnika - ten na którym jest +12 w trakcie zamykania szyb. moduł jest w zasadzie tylko do tego żeby szyba otworzyła się cała automatycznie ( ze schematu wynika że tylko otwieranie szyby kierowcy jest automatyczne). co do podpięcia sterownika ja bym nie podpinał przewodu na którym jest +12 w spoczynku bo możesz spalić moduł, szukaj takiego gdzie w spoczynku nie ma nic a po załączeniu masa ( bo rozumiem że moduł sterowany masą) Jeśli masz alarm to użyj sygnału do zamykania zamka z centralki alarmu

0
  • #7 08 Wrz 2010 18:32
    cukras
    Poziom 17  

Witam po dłuższej przewie. Podłączyłem moduł jak kolega wyżej poradził i działa dobrze. Sygnał wyzwalania podłączyłem pod czujnik przy drzwiach(szyby domykają się przy otwarciu drzwi kierowcy).Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie bo każde otwarcie drzwi powoduje domykanie szyb- nawet zamkniętych :(. Nawet gdybym podłączył pod centralny zamek to by był ta sama sytuacja. Więc teraz muszę wymyślić układzik , który sprawdzi czy po ostatnim, domykaniu szyb przez moduł te były otwierane ręcznie-> jeśli nie to ma być zablokowane automatyczne domykanie szyb.
    ma ktoś może jakieś sugestie??
    pzdr

0
  • #8 08 Wrz 2010 19:02
    psikus10552
    Poziom 12  

Ale dlaczego pod krańcówkę drzwi? możesz wykorzystać do domykania szyby sygnał zamknięcia centralnego zamka z alarmu.Jak u Ciebie to jest podłączone? alarm steruje bezpośrednio siłownikiem? Jeżeli masz w drzwiach dołożony zwykły siłownik to jako sygnał domykający szyby wykorzystaj przewód z bębenka zamka który zamyka pozostałe drzwi. Będzie to jeden z 3 przewodów wchodzących do zamka w drzwiach kierowcy.

0