Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sherman TIG200P AC/DC - pomoc w obsłudze

barteqqq 24 Sie 2010 19:21 8451 9
 • #1 24 Sie 2010 19:21
  barteqqq
  Poziom 21  

  Witam . kilka dni temu kupiłem sobie taką spawarkę jak w temacie w komplecie było : spawarka, przewód masowy, przewód TIG, przyłbica, reduktor, butla 8kg argonu i kilka drutów aluminiowych. Po podłączeniu wszystkiego czas na test i ... właśnie nie za bardzo wiem jak i co ustawić w zależności do spawanego materiału. Po przekręceniu wszystkich pokręteł o 1/3 obrotu i próbie spawania spawarka oddaje dość głośne odgłosy ( w sumie to " warczy " nie ciszej jak moja stara transformatorówka :D ) po przekręceniu do połowy zaczęło mi wytapiać dziury . Jest to moja pierwsza spawarka tego typu, wcześniej spawałem transformatorówką a porównywanie tych dwóch spawarek do siebie mija się z celem, więc postanowiłem założyć ten temat żeby fachowcy mogli wykazać się wiedzą na temat spawania takimi spawarkami :D Więc proszę o pomoc, co i jak mam ustawić żeby móc spawać aluminium , stal inne stopy, w jakiej odległości mam trzymać elektrodę, kiedy mam dodawać drutu, co mam zmienić jak chcę spawać cienkie blaszki a co jak coś grubszego. Bardzo proszę o pomoc, w sumie dostałem instrukcję obsługi ale większość to BHP, jak przygotować materiał i inne mało potrzebne rzeczy.

  Jeżeli znacie jakieś pomocne strony z mało skomplikowanym wyjaśnieniem co jak i dla czego to bardzo proszę o linki, a moderatorów proszę o nie usuwanie tematu, wiem że było ich już kilka podobnych ale na żadnym nie znalazłem informacji które mnie interesuję.
  Z góry dzięki .

  0 9
 • Deimic One - Szkolenia
 • #2 30 Sie 2010 05:22
  manta
  Poziom 39  

  Podaj konkretny przykład materiału do spawania.

  0
 • Deimic One - Szkolenia
 • #3 30 Sie 2010 20:09
  barteqqq
  Poziom 21  

  no piszę przecież że interesuje mnie wszystko bo nawet nie jestem początkujący, żadnych kursów spawania w moich okolicach nie organizują więc nie mam gdzie się tego nauczyć. Najlepiej by było gdyby ktoś podał jakiś link do fajnej stronki o spawaniu ( nie koniecznie musi być tylko TIG , w sumie interesuję mnie również mig mag oraz zwykła elektrodówka ) interesuję mnie jakim sposobem spawać elementy w pionie jak i w poziomie, jak prowadzić elektrodę , jaki prąd, ile gazu i wszystko inne co do spawania potrzebne .

  Wiem że po przeczytaniu kilku zdań nie nauczę się spawać ale przynajmniej będę miał podstawową wiedzę a reszta to tylko ćwiczenia i seria prób i błędów.

  0
 • #4 02 Wrz 2010 22:41
  romoo
  Użytkownik obserwowany

  Po prostu topisz metal łukiem i jak jest płynny to do dotapiasz drut kropla po kropli.

  Stal jest łatwa w spawaniu gorzej z alu ale wypal kilka dutów na 1mm elementach to się nauczysz.

  Nie od razu statki spawaj albo puszki z napoju- bezalkoholowego . :)

  0
 • #5 03 Wrz 2010 19:00
  barteqqq
  Poziom 21  

  tyle to wiem ale chodzi mi o ustawienie samej maszyny, ile gazu, jaki skok prądu itp

  0
 • #6 07 Wrz 2010 21:35
  maxspaw
  Poziom 2  

  posiadam coś podobnego Magnuma 230 , co potrzebujesz może Ci wytłumaczę. Z tego co widzę jesteś laikiem w spawaniu wiec ciężko będzie nam tu cokolwiek wyjaśnić. Najlepiej zapisz się na jakiś kurs.
  Pozdrawiam

  0
 • #7 08 Wrz 2010 16:56
  barteqqq
  Poziom 21  

  Wiem że kurs załatwiłby całą sprawę ale ... po 1 - nic w mojej okolicy nie organizują :(, po 2 - taki kurs na pewno nie jest tani a po 3 - po takim kursie opłacało by się iść do pracy jako spawacz lub coś podobnego ale mnie to rozwiązanie nie interesuje, bardziej chodzi mi o to że jak przyjdzie mi coś pospawać w domu żeby to jakoś wyglądało a nie było nasmarkane - no sami wiecie jak to jest :D. Najbardziej ratuje mnie jakiś link do strony gdzie jest wszystko opisane krok po kroku i w zrozumiałym języku, bo jak już pisałem interesuje mnie wszystko - począwszy od tego jak i czym wyczyścić dany materiał poprzez jakim prądem to spawać , ile gazu na reduktorze ile w spawarce . Więc sami widzicie że do opisania tu na " elce " wszystkiego mija się z celem.

  A może macie na dysku jakieś przystępne instrukcję ??

  0
 • #8 08 Wrz 2010 20:36
  manta
  Poziom 39  

  Słuchaj, to że tobie się nie chce szukać i nie wiadomo czego oczekujesz to twoja sprawa, ja nie będę skanował 1300 stron technologii spawania bo mi się nie chce, a dlaczego? Bo tobie też się nie chce!

  0
 • #9 08 Wrz 2010 21:00
  barteqqq
  Poziom 21  

  nikt nikomu nie każe skanować ... nawet 1300 str. Proszę tylko o to że jak ktoś zna jakieś fajne stronki związane z tym tematem żeby podesłał link i po sprawie. A to co ja szukałem i co znalazłem to " burej suki nie warta " i nie wiadomo dlaczego w 40% znalezionego przezemnie materiału było zupełnie o innym sprzęcie odnośnie do tytułu.

  0
 • Pomocny post
  #10 12 Wrz 2010 20:46
  bori1
  Poziom 14  

  Podstawowe parametry procesu spawania metodą TIG

  •Rodzaj i biegunowość prądu spawania - proces spawania metodą TIG może odbywać się prądem stałym (TIG-DC) lub prądem przemiennym (TIG-AC). Przy spawaniu prądem stałym ilość ciepła na biegunie dodatnim stanowi około 70% całkowitego ciepła wydzielanego w łuku. Z tego względu aby uniknąć nadmiernego rozgrzewania się uchwytu i wydłużyć żywotność elektrody wolframowej przy spawaniu prądem stałym stosuje się biegunowość ujemną na elektrodzie.
  Spawanie prądem stałym z biegunowością ujemną na elektrodzie nie nadaje się do łączenia aluminium i magnezu oraz ich stopów - używany jest wówczas prąd przemienny.
  Obecnie w metodzie TIG-DC szeroko stosuje się jednokierunkowy prąd pulsujący z możliwością regulacji jego parametrów, dzięki czemu mamy wpływ na kształt spoiny i możliwość spawania cienkich blach. Natomiast w metodzie TIG-AC w miejsce prądu przemiennego sinusoidalnego 50Hz stosowany jest prąd przemienny prostokątny, dający większą stabilność i kontrolę nad procesem spawania.
  •Natężenie prądu spawania - jest parametrem bezpośrednio regulowanym w spawarce. Wartość natężenia prądu spawania dobierana jest w zależności od rodzaju i grubości spawanego materiału, średnicy i rodzaju elektrody nietopliwej, biegunowości prądu, rodzaju gazu osłonowego i pozycji spawania.
  Natężenie prądu decyduje o głębokości wtopienia i szerokości spoiny, ale z drugiej strony oddziałuje na temperaturę końca elektrody nietopliwej. Wzrost natężenia prądu spawania zwiększa głębokość wtopienia i umożliwia zwiększenie prędkości spawania. Nadmierne natężenie prądu powoduje, że koniec elektrody wolframowej ulega nadtopieniu i pojawia się niebezpieczeństwo powstania wtrąceń metalicznych w spoinie.
  Orientacyjny prąd spawania w zależności od średnicy elektrody i grubości materiału:

  Prąd spawania[A] Średnica elektrody [mm] Grubość materiału [mm]
  spawanie stali

  10÷50 0,5 0,5÷1,0
  20÷80 1,0 1,0÷1,5
  50÷160 1,6 1,5÷3,0
  110÷250 2,4 3,0÷5,5
  200÷350 3,2 5,5÷8,0

  spawanie aluminium

  20÷75 1,0 0,5÷1,0
  25÷110 1,6 1,0÷2,0
  60÷160 2,4 2,0÷3,0
  110÷225 3,2 3,0÷5,0
  160÷310 4,0 5,0÷8,0
  240÷370 4,8 8,0÷10,0


  •Rodzaj i średnica elektrody nietopliwej - podstawowym materiałem elektrod jest wolfram, jednak w celu zwiększenia trwałości elektrod, łatwości zajarzenia łuku i zwiększenia stabilności jarzenia się łuku stosuje się dodatki: toru, cyrkonu, ceru.
  Dobór średnicy elektrody uwzględnia rodzaj, biegunowość i natężenie prądu spawania.
  •Rodzaj i natężenie przepływu gazu osłonowego - najczęściej stosowanym gazem osłonowym jest argon lub mieszanka argon-hel, rzadziej sam hel, który podnosi energię cieplną łuku i szybkość spawania, ale pogarsza stabilność łuku.
  Natężenie przepływu gazu jest związane z jego rodzajem i natężeniem prądu. W typowych warunkach natężenie przepływu argonu wynosi 8÷16 litrów/min.
  •Prędkość spawania - to szybkość przemieszczania końca elektrody z jarzącym się łukiem. Prędkość zależy od wielu czynników i prawidłowy jej dobór zależy od umiejętności spawacza. Prędkość spawania wpływa na głębokość przetopienia i szerokość spoiny. Zwykle mieści się w zakresie 0,1÷0,3 m/min.
  •Rodzaj i wymiary materiału dodatkowego (spoiwa) - spoiwo do spawania TIG może mieć postać drutu, pałeczki, taśmy lub wkładki stapianej bezpośrednio w złączu. Do spawania ręcznego stosowane są druty lub pręty proste o średnicy 0,5÷8,0 mm i o długości 500÷1000mm. Jako materiały dodatkowe do spawania TIG w większości przypadków stosowane są materiały o tym samym składzie chemicznym, co spawany materiał. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie materiału dodatkowego o innym składzie chemicznym niż spawany materiał, np. do spawania stali odpornych na korozję typu 9% Ni stosuje się stopy niklu; mosiądze spawa się brązami aluminiowymi, fosforowymi lub krzemowymi. Zazwyczaj dąży się jednak do tego, aby materiał dodatkowy miał lepsze własności niż materiał spawany.
  W metodzie TIG nie zawsze wymagane jest podawanie spoiwa - możliwe jest spajanie materiału tylko za pomocą stopienia samych krawędzi spawanych przedmiotów.
  •Pochylenie elektrody i spoiwa - pochylenie elektrody i dodatkowego spoiwa w stosunku do wykonywanego złącza zależy m.in. od rodzaju złącza i spoiny oraz pozycji spawania.

  Wskazówki technologiczne

  Spawanie TIG wymaga szczególnie dokładnego oczyszczenia brzegów spawanych przedmiotów z wszelkich zanieczyszczeń, jak tlenki, rdza, zgorzelina, smary, farby itd. Stosuje się w tym celu czyszczenie mechaniczne, chemiczne i fizyczne. Spawanie TIG prowadzone może być we wszystkich pozycjach, ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie. Spawane brzegi przedmiotów muszą być dokładnie przygotowane, tak aby nie ulegały odkształceniu w czasie spawania, zmieniając przez to np. odstęp i kąt ukosowania rowka spawalniczego. Stosuje się w tym celu sczepianie spoinami sczepnymi o długości 10÷30mm i odstępie 10÷60mm, w zależności od sztywności (grubości) spawanych przedmiotów, lub mocowanie w specjalnych przyrządach z podkładkami formującymi grań. W celu uniknięcia odkształcenia kątowego złącza, występującego często przy spawaniu cienkich blach, należy zastosować wstępne odkształcenie brzegów blach pod takim kątem, by naprężenia spawalnicze sprawiły, że złącze po spawaniu jest płaskie.

  4