Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z odczytem płyt. Program do odzyskiwania danych?

24 Sie 2010 20:10 1187 2
  • Poziom 8  
    Witam.
    Posiadałem kiedyś 2 nagrywarki DVD firm LG i Lite-On. Nagrywając płyty zauważyłem, że w niektórych przypadkach po nagraniu jedna nagrywarka odczytywała je bez problemu, a druga zaś wcale. Czyli niektóre płyty mogłem odczytać tylko na LG a niektóre tylko na Lite-On. Takie problemy występowały głównie w przypadkach płyt Esperanza czy Emtec ale je ignorowałem, po prostu jeżeli jedna nagrywarka ich nie czytała to używałem drugiej. Problem pojawił się niedawno kiedy zepsuł mi się Lite-On. Teraz niektóre płyty na LG mi nie chodzą. Wyświetla się ciągle "E:/ nie jest dostępny. Niepoprawna funkcja."
    I tutaj pytanie: Czy jest jakiś program do odzyskiwania danych, który mi takie pliki odzyska? Czy jedyne co mi zostało to latać po znajomych i sprawdzać czy ich nagrywarki to odczytają?
  • Poziom 14  
    Lataj i sprawdzaj. Ew. kup nową nagrywarkę, lub zrób update firmware'u. Na przyszłość - używaj najbliższych standardowi płyt (np. DVD to "-") i znanych, sprawdzonych marek. Dobrze by było też wyczyścić laser i sprawdzić czy nagrywarka jest dobrze zamocowana (na 4 śrubki, nie grzmi jak startujący helikopter). Jak lubisz się bawić - czasem pomagają kilkukrotne próby wkładania / wyjmowania (aż złapie, i nie chodzi o kobietę, która jest w tym czasie w pokoju ;)), albo np. pozostawienie płytki w czytniku po wyłączeniu kompa i włączenie bez wyjmowania jej. Ew. inny system (Linux). Ja jak nie pomógł firmware tak właśnie robiłem i udało mi się kilka na kilkanaście tak odczytać. Jak już łapało - zgrywałem na dysk.

Co do odzyskiwania - to raczej nie ten przypadek, ale jeśli znajdziesz uszkodzone dane (są widoczne, ale przy kopiowaniu masz np CRC error) - użyj BadCopy pro