Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tranzystor c557 z obudową inną niż TO 92

Garet_the_thief 24 Aug 2010 21:22 2306 5
 • #1
  Garet_the_thief
  Level 11  
  Witam !
  Czy można spotkać tranzystor c557 w obudowie innej niż TO 92?
  Mianowicie chodzi, o którąś z możliwością montażu radiatora.
  Ewentualnie jakiś zamiennik z taką możliwością?

  I czy zamiana tranzystora c557b na c557c może mieć istotny wpływ na prace układu?
  Problem polega na tym, że często wysiadają te tranzystorki i szukam powodu.
  Pozdrawiam.
 • #2
  miwi
  Level 28  
  CIężko Ci coś doradzić skoro tak wiele informacji przed nami ukrywasz. Odnośnie różnic w oznaczeniu, ten z literką C ma po prostu większe wzmocnienie stałoprądowe. Natomiast co do zastosowania innego tranzystora na pewno jest taka możliwość ale należało by wiedzieć jaką funkcję w danym układzie pełni ten tranzystor. Napisz więc coś więcej na temat urządzenia a myślę że odpowiedzi będą bardziej precyzyjne.
 • #3
  RitterX
  Level 39  
  BC557 i podobne są robione w TO92 albo smd SOT23 (BC857) czyli radiator raczej odpada.
  Jesteś w 100% przekonany, że przyczyną jest moc wydzielana na tranzystorze? Napisz trochę o układzie, w którym pracują (schemat - chociaż kawałek) wtedy będzie łatwiej coś poradzić. Czym innym powinny się charakteryzować tranzystory np. we wzmacniaczu audiofilskim a czym innym we wzmacniaczu kluczującym tranzystor IGBT. A obudowy mogą mieć takie same.
  BC557B różni się mniejszym wzmocnieniem od BC557C. Z punktu widzenia zamiany wersji B na C nie powinno być różnicy.
  Tranzystory w obudowie TO92 ale o Ic(max)=0.5A a nie 0.1A jak mają BC557 to BC327 najlepiej z grupą 16 lub lepiej 40 (zakodowana wartość wzmocnienia) czyli BC327-16, -40 albo 2N4403.
 • #4
  Garet_the_thief
  Level 11  
  Właśnie na tym polega problem że sam za dużo nie wiem o układzie. Widziałem go przelotnie, ale jutro dowiem się więcej i podam szczegóły
 • #5
  Garet_the_thief
  Level 11  
  Jest to płytka sterownicza 2 fazowego tyrystorowego układu regulacji drgań wibratora.
  Układ w jakim pracuje to coś takiego
  Tranzystor c557 z obudową inną niż TO 92
  A Uce wynosi ok40V
 • #6
  RitterX
  Level 39  
  Skromny ten kawałek schematu. Po pierwsze na bazie tranzystora powinien, najczęściej, być rezystor. Jego wartość jest uzależniona od układu. Zwykle kilka...kilkaset kilo Omów. Jeśli nie ograniczysz prądu bazy to tranzystory będą padały jak muchy. Drugim problemem jest obwód obciążenia tranzystora 557. W prawej gałęzi jest rezystor 6K, który ogranicza prąd kolektora dla składowej zmiennej i tutaj nic złego stać się nie może. Problemem jest gałąź z diodą Zenera podłączoną do kolektora 557. Jeśli dioda jest np. na 24V i ma moc 0.5W a po między nią a włączonym tranzystorem 557 mamy napicie 40V to nie chybnie tranzystor zostanie uszkodzony cieplnie zbyt dużym prądem kolektora.
  Nie widać reszty układu ale ta dioda Zenera podłączona bezpośrednio do kolektora 557 jest dosyć pokręconym rozwiązaniem. Wygląda to jak układ wejścia z histerezą i całkowaniem zrobioną na tej drugiej diodzie, kondensatorach i rezystorze.
  Podsumowując dodaj rezystor w bazie np. 10K i podnieś z jednej strony diodę dzięki czemu będziesz mógł dolutować rezystor rzędu 2K. Zamiana tranzystora na inny, moim skromnym zdaniem, nie wiele pomoże.
  Więcej mógłbym powiedzieć gdybym wiedział jak wygląda układ od strony bazy 557, wartości napięć wejściowych oraz kawałek od strony BC547 do masy. Wtedy byłaby cała gałąź a to ułatwiłoby rozwiązanie tej łamigłówki. Na razie nadal są to bardziej spekulacje niż solidne rozwiązanie. Nie mniej sprawdź czy po włożeniu rezystorów układ nadal działa a tranzystor się nie grzeje.