Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sterowania wentylatora - zasilany panelem słonecznym

aficos 24 Sie 2010 22:17 2894 3
  • #1 24 Sie 2010 22:17
    aficos
    Poziom 8  

Witam,
    Projektuje układ sterujący pracą wentylatora DC 12V, zasilany w całości z ogniw fotowoltaicznych. Mam do dyspozycji panel, który daje ok 45W przy napięciu 16,8V. (optymalne warunki nasłonecznienia).

Wymyśliłem sobie, że wentylator będzie sterowany przez mikrokontroler Atmega8 za pomocą PWM. Wentylator ma się załączać przy pewnych temperaturach. Zastosowany czujnik temperatury DS18B20, komunikacja magistralą 1wire.

Poniżej przedstawiam moje wypociny:

Chciałbym by układ włączał się tylko wtedy gdy panel dostarczy odpowiednio napięcie (powyżej 12V). Na forum znalazłem informację, że nadaje się do tego komparator TLC393. W karcie katalogowej znalazłem schemat jak poniżej:

Czy układ ten pozwoli mi na zrealizowanie załączania mikrokontrolera tylko wtedy gdy napięcie z panelu będzie wyższe niż 12V?

0 3
  • #2 24 Sie 2010 23:17
    sumator
    Poziom 2  

Może zamiast angażować dodatkowe układy scalone wykorzystaj układ BOD mikrokontrolera zasilanego oczywiście przez stabilizator - powinien sam "wstać" po osiągnięciu odpowiedniego napięcia zasilania na wyjściu stabilizatora.
    Układy wykonawcze możesz uruchomić sprawdzając już programowo (wewnętrzny komparator mikrokontrolera lub ADC) czy napięcie baterii osiągnęło 12V

0
  • #3 25 Sie 2010 20:54
    aficos
    Poziom 8  

sumator napisał:
    Może zamiast angażować dodatkowe układy scalone wykorzystaj układ BOD mikrokontrolera zasilanego oczywiście przez stabilizator - powinien sam "wstać" po osiągnięciu odpowiedniego napięcia zasilania na wyjściu stabilizatora.
    Układy wykonawcze możesz uruchomić sprawdzając już programowo (wewnętrzny komparator mikrokontrolera lub ADC) czy napięcie baterii osiągnęło 12V

Z tego co czytałem o BOD to jest to w miarę rozsądne rozwiązanie. Ciekawe jak się sprawdza w praktyce. Tak czy inaczej dzięki za propozycje.

0
  • #4 25 Sie 2010 21:05
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Regulamin p.10.2, temat zamykam.

0
  Szukaj w 5mln produktów