Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wouxun i tym podobne wynalazki. Pytania, opinie, opisy.

rob326 14 Mar 2010 09:40 94388 674
    sq6ade
    Poziom 40  
    Tak może się zdarzyć jak masz włączone "2 okienka". Jeśli na sąsiednim okienku są np. zakłócenia to radio chwile je słucha zanim RX przeskoczy na nasłuch drugiego okienka.
  • Licencja Pulsonix
    Asgalt
    Poziom 10  
    U mnie ładowarka chodzi bez zastrzeżeń. W poprzednim radyjku (KG-689) miałem podobną, co prawda bez wejścia na 12 V ale też nic się nie działo, a nieraz ponad 24 h walczyła z bateriami.
  • Licencja Pulsonix
    X-r-a-y
    Poziom 9  
    Czy "piszczy" wam ładowarka podczas ładowania ? Trochę wkurza ten pisk podczas ładowania. Reklamować ładowarkę czy jest to raczej normalne ?
    sq7hjb
    Poziom 9  
    Moja piszczy. Drugie radio trzeba troszkę podglośnić i już :D
    sq6ade
    Poziom 40  
    A co piszczy? Zasilacz wtyczkowy czy podstawek ładujący?
    michalo158
    Poziom 9  
    W moim Navcommie TK-890 przestał działać przycisk "menu", teraz nie mogę zmienić żadnego parametru radia, ani nawet go zresetować. Czy możliwe jest, że przez przypadek włączyłem jakąś blokadę tego przycisku czy to raczej usterka styku pod przyciskiem?
    Dodam tylko, że radio mam od kilku godzin i kupiłem je zupełnie nowe.
    sq6ade
    Poziom 40  
    Włącz PTT i naciskaj przyciski - powinieneś usłyszeć w głośniczku tony DTMF.
    Pod przyciskiem MENU jest jeden z nich ( chyba "A"). Jak go nie usłyszysz to masz raczej sprzętową awarię przycisku.
    michalo158
    Poziom 9  
    Pod przyciskiem "menu" nie słychać żadnego tonu, ale pod przyciskami "A/B" oraz "TDR" również a normalnie działają.
    A przy okazji zapytam do czego służą te tony DTMF?
    sq6ade
    Poziom 40  
    Zatem masz najprawdopodobniej uszkodzony przycisk.
    Podejrzewam że łatwe do naprawy.
    Tony DTMF służą przekazu informacji "cyfrowej" - podobnie jak w telefonii.
    Zastosowań może być wiele.
    DarekMich
    Poziom 15  
    Witam, ja właśnie zamówiłem sobie to radyjko. I tak chodząc po internecie znalazłem ciekawe forum o tym radiu. Poniżej mod pozwalający zwiększyć poziom głośności tonu 1750 na otwarcie przemiennika(podobno w modelu UVD1P jest on za niski)
    Cytat:
    Some people report that their 1750 Hz call tone for opening repeaters seems to be way too low for a proper respond of the repeaters. Some people talk about a FM-deviation of 1,5 kHz only. The tone is not depending on the setting of the FM-DEV pot !!

This effect does not appear on the origin KG-UVD1, but on the newer KG-UVD1P (either 2nd generation with short DTMF and 3rd generation with long DTMF).

Today I did a simple fix that works great. Just remove capacitor C836 and the 1750 Hz level is increased to a proper way.

W załączniku program do zmiany częstotliwości RX/TX dla tego radia oczywiście program w języku polskim.
    SQ5IRH
    Poziom 16  
    Info dla osób, które poszukują w sieci informacji na temat Wouxuna.
    Chciałem wejść na stronę wouxun.com/blog/ i taki oto komunikat dostałem:

SQ9MYX
    Poziom 23  
    SQ6ADE
    Ja niestety dalej mam problem z tą blokadą szumów... za długo się otwiera mimo ustawienia np. tylko jednego okna lub dwóch okien z tymi samymi częstotliwościami... ostatnio uszkodziła mi się dioda LED latarki (przez 3 dni działała jak stroboskop :)) po wymianie Led działa ok.

W załączniku cala paczka różnych plików do uvd1p(bandplany, instrukcje, unlock, itp). Niestety prawie wszystko w języku słowackim :( może komuś się przyda

edit: Dzieki za link :) załącznik usuwam
    chochol
    Poziom 2  
    Witam, widze ze temat sie troszke rozwinal :) ale jeszcze nigdzie nie znalazlem polskiej instrukcji.

Jako ze jestem zwyklym szarym uzytkownikiem popularnych PMRek, nie mam za duzego pojecia o zaawansowanych funkcjach nasluchu itd

Kupilem je aby miec w jednym PMR, FRS/GMRS oraz np pasma ratunkowe w gorach.

Ztad moje pytanie o instrukcje, mam nadzieje ze ona mi troche rozjasni umysl :)
    Moskit
    Poziom 19  
    chochol napisał:
    Witam, widze ze temat sie troszke rozwinal :) ale jeszcze nigdzie nie znalazlem polskiej instrukcji.

Jako ze jestem zwyklym szarym uzytkownikiem popularnych PMRek, nie mam za duzego pojecia o zaawansowanych funkcjach nasluchu itd

Kupilem je aby miec w jednym PMR, FRS/GMRS oraz np pasma ratunkowe w gorach.

Ztad moje pytanie o instrukcje, mam nadzieje ze ona mi troche rozjasni umysl :)

Tutaj znajdziesz isntrukcje, którą osobiście przetłumaczyłem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...=0&postorder=asc&highlight=wouxun+pl&start=60

Ponieważ doszły mnie słuchy, że radia są sprzedawane właśnie z moją instrukcją, (a niestety nie mogę zmodyfikować starego postu) informuję, iż rozpowszechnianie w celach zarobkowych bez zgody autora ZABRONIONE.
    Instrukcją ma służyć "ogólnej społeczności", a nie zarabianiu kasy na niej.

Pozdrawiam
    Maciek
    sq6ade
    Poziom 40  
    ukffun napisał:
    SQ6ADE
    Ja niestety dalej mam problem z tą blokadą szumów... za długo się otwiera mimo ustawienia np. tylko jednego okna lub dwóch okien z tymi samymi częstotliwościami...

No cóż - to stosunkowo nowy produkt więc myślę że przez pewien czas brak będzie gotowych przepisów na likwidację przytrafiających się awarii.
    Mój działa wzorcowo ;)
    chochol
    Poziom 2  
    dzieki, ta juz mam, wprowadzila mnie do jako takiej obslugi. Tylko zebym wiedziac co nie ktore funkcje oznaczaja :)

np co to znaczy "ustawienie komórki pamięci do pracy z przemiennikiami" ?
    Moskit
    Poziom 19  
    napisał:
    dzieki, ta juz mam, wprowadzila mnie do jako takiej obslugi. Tylko zebym wiedziac co nie ktore funkcje oznaczaja :)

np co to znaczy "ustawienie komórki pamięci do pracy z przemiennikiami" ?

Jeśli nie masz licencji na pasmo krótkofalarskie, to nie jest Ci to potrzebne:)
    dlugi1974
    Poziom 9  
    Witam szanownych kolegów , mam pewien problem i może ktoś coś doradzi, mianowicie posiadam Wouxun KG-UVD1P i z tego powodu że dość często jeżdżę motorem z kolegami którzy posiadają zestawy słuchawkowe i radia Navcomma kupiłem też taki zestaw słuchawkowy. Wcześniej posiadałem radio midlanda z Seri GXT i łączność była a po podłączeniu wouxuna nic nie słyszę i nie nadaję , wiem że problem tkwi w rodzaju złącza i moje pytanie czy są jakieś przejściówki ze standardu Midlanda na standard w który wyposażony jest Wouxun?? Czy niestety muszę kupić nowy zestaw słuchawkowy ? i czy dobrze rozumiem że Wouxun KG-UVD1P wyposażony jest w złącze typu „K” ?
    Moskit
    Poziom 19  
    rob326 napisał:
    Witam wszystkich zainteresowanych.
    Widzę że powrócił temat polskiej instrukcji do Wouxun KG-UVD1P.
    Udało mi się pozyskać jakiś czas temu tą instrukcję i chętnie podzielę się z potrzebującymi. Całość w Wordzie spakowana rar-em bez hasła.
    Życzę przyjemnej lektury.

Niestety nie mogę rozpakować tego pliku. Czy czasem nie jest uszkodzony?
    rob326
    Poziom 10  
    Już poprawiłem. Przepraszam "Moskit" i innych. Faktycznie rar był uszkodzony ale teraz jest już OK. Sprawdziłem.
    Pozdrawiam
    Moskit
    Poziom 19  
    rob326 napisał:
    Już poprawiłem. Przepraszam "Moskit" i innych. Faktycznie rar był uszkodzony ale teraz jest już OK. Sprawdziłem.
    Pozdrawiam

Działa prawidłowo:)

Pozdrawiam
    Maciek
    chochol
    Poziom 2  
    WIELKIE DZIĘKI dobry człowieku.
    Przeszukując internet o tym radyjku, ten temat wyskakuje jako pierwszy i jest chyba najlepszy - najwięcej informacji - przynajmniej dla mnie laika :)

Dzięki Wam wszystkim :)
    Augusto2
    Poziom 10  
    A ja mam dość ciekawe pytanie odnośnie używania tego radyjka jako skanera, pewnie już nie jedna osoba pytała o podobne rzeczy ale nie mogłem tego znaleźć :)

Mianowicie jest możliwość skanowania np. od 140.000 do 150.000Mhz ? Czy trzeba tak jak to już się gdzieś spotkałem zakodować każdą jedną częstotliwość a potem poddać je skanowaniu ?
    valuss
    Poziom 16  
    Ustawiasz minimalny skon częstotliwości (bodajże 5Khz) ustawiasz dolna częstotliwość, wciskasz przycisk SCAN i skanuje. Możesz też ustawić 3 różne warianty, co radio ma zrobić jak znajdzie jakiś sygnał (zatrzymać się, zatrzymać na 5 sek i chyba jeszcze coś innego)
    DarekMich
    Poziom 15  
    Ja ze swojej strony dodam, że w czasie skanowania, gdy wciśniemy przyciski nawigacyjne (strzałka w górę i w dół) to wtedy zmienia się nam kierunek skanowania.

Jeszcze jako ciekawostkę, przytrzymanie przycisku (np. w górę) radio przełącza się bardzo szybko(wg zadanego skoku), ale gdy minie nośną nie zatrzyma się, ani nie zasygnalizuje(spowolnienie związane ze squelch-em), ale wprawne oko zobaczy zieloną diodę, albo wskazanie S-metra. Opcja SCAN jest niestety bardzo powolna.
    Augusto2
    Poziom 10  
    yhy, czyli ustawiam częstotliwość od której radyjko ma zacząć skanowanie a następnie jak mowicie "krok", mógłbym ktoś jeszcze Mi wytłumaczyć o co dokładnie z tym krokiem chodzi ? Wiem, że aby było komaptybilne z PMRkami krok musi wynosić 12,5, co Mi gdy ustawię przykładowo 5 a te 12,5 ? Na kroku 5 jest większe prawdopodobieństwo, że wyłapie więcej sygnałów ? Skanowanie jak rozumiem się zapętla ?

Dzięki za info :)
    DarekMich
    Poziom 15  
    I tak i nie. To właściwie wybrany krok(nie mylić z odstępem międzykanałowym). Przy wybranym kroku np 5kHz, Twóje radio będzie skanowało następująco:
    1. 140.0000
    2. 140.0005
    3. 140.0001
    4. ...

ITD.

Jednak są radia(a raczej częstotliwości) gdzie nadawanie odbywa się w trochę innych częstotliwościach aniżeli "raster" 5kHz.

np PMR 1 - 446.000625, oznacza to że jeżeli jesteś dalej od nadajnika(przy wybranym u Ciebie kroku 5 kHz) możesz nie być w stanie go praktycznie usłyszeć, a jak będziesz bliżej możesz mieć problemy ze zrozumieniem rozmówcy.

Inaczej sprawa się tyczy np kroku 25kHz, szybkie skanowanie, ale dużo pomijasz, to samo dla 50 i 100 kHz.

Co do wspomnianych przez Ciebie 12,5 kHz ustosunkuje się następująco:

kanał 1 pmr to 446.000625
    kanał 2 pmr to 446.001850
    kanał 3 pmr to 446.003175
    ...

Zauważ, że przy ustawieniu kroku 12,5 kHz podczas skanowania w rzeczywistości nie "złapiesz" nic w pobliżu wspomnianych częstotliwości.
    Przy 5 kHz będziesz się mijał, przy 6,25 kHz masz szanse znaleźć, jednak radio będzie skanowało dane pasmo troszkę dłużej.

Moja rada jest taka, zanim przystąpisz do skanowania w "ciemno", lepiej poczytaj sobie w internecie na temat danego pasma, prawda jest taka, że wiele z tych pasm jest ściśle regulowana przez ustawy i decyzje państwowe(jak kroki, zakresy częstotliwości, rodzaje modulacji itp). Może się okazać tak, że stacje nadającą w AM nie usłyszysz, choć wskaźnik nośnej pokaże zajętość kanału. Możesz doświadczyć też telegrafii, ale tutaj nie usłyszysz nic, tylko pojawiającą się i zanikającą falę nośną.

No to się rozpisałem, ale informacji na ten temat jest dużo w internecie, zachęcam do zrobienia licencji, ja podchodzę do egzaminu w maju, będzie jeszcze więcej zabawy i pożytku z zakupionej krótkofalówki.

Pozdrawiam.
    valuss
    Poziom 16  
    Radio zmienia odbierana częstotliwość skokowo a nie płynnie. Przykład dla kroku 5Khz: Zaczynasz od 130Mhz, następnie radio przeskakuje na 130.005, potem 130.010 itp.. , Najmniejszy skok to właśnie 5kHz. Im mniejszy krok tym większa szansa ze coś złapiesz ale i dłuższy czas skanowania.
    Oczywiście skanowanie się zapętla.