Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oprogramowanie dla PLC Allen Bradley

Rafalsms 25 Aug 2010 07:24 11289 14
SterControl
 • #1
  Rafalsms
  Level 9  
  Witam,

  Postanowilem poszerzyc swoja wiedze na temat sterownikow PLC o te oferowane przez firme Allen Bradley. Do tej pory operowalem glownie na Siemensach i na oprogramowaniu Step7.

  Pierwsze co mnie zastanawia to fakt iz Allen oferuje 3 rozne oprogramowania dla sterowników:
  1. RSLogix 5
  2. RSLogix 500
  3. RSLogix 5000

  Chcialbym zakupic oprogramowanie i wybrac sie na szkolenie z podstaw jednak nie wiem na ktory program sie zdecydowac a co za tym idzie jakie szkolenie wybrac.

  Z tego co wyczytalem kazdy z tych programow kierowany jest dla konkretnej grupy sterownikow.

  Czy jestescie w stanie powiedziec ktory z tych programow ma najszersze zastosowanie. Chodzi mi o programowanie sternikow bedacych w klasie z siemensowskimi S7-300 oraz S7-200.

  Czy ktorys z tych programow posiada mozliwosc programowania paneli operatorskich?

  Z gory dzieki za podpowiedzi

  pozdrawiam
 • SterControl
 • #2
  and_rog
  Level 23  
  Odpowiednikiem S7-300 jest chyba 500. 500 jest łatwa i przyjemna, ale obecnie Rockwell promuje ControlLogix'a, czyli serie 5000. Z tej strony:
  http://www.software.rockwell.com/support/download/detail.cfm?ID=3748
  można pobrac (choc przyznaję nie sprawdzałem) jedną ze starych wersji, i pobawic się w domu bez kosztów. Seria 5 jest wycofywana, tak że z tego to na pewno nie warto iśc na szkolenie, więc raczej 500 lub 5000, (jeśli ktoś zna 500 to automatycznie 5 też), ale które to zależy od tego, na co potem trzeba pisac programy. 500 można nauczyc się programowac samemu, zwłaszcza jeśli ktos coś już programował (choc S7 to nie jest standartowy procek PLC), a manualki są w necie.
 • #3
  waldzior
  Level 14  
  Zdecydowanie ControlLogix 5000 , objął swoim programem napędy Kinetix, które zastąpiły moim zdaniem nie udaną serię napędów GMC , mam z tym wszystkim styczność na co dzień , szkolenia z tego prowadzi Elmark i oczywiście Rockwell ,
  do paneli operatorskich jest RSViev Studio
 • #4
  joe2
  Level 11  
  Popieram Waldziora. SLC 500 to dość leciwa rodzina i praktycznie nie rozwijana. Oprogramowanie jest znacznie prostsze ale też ma dużo mniejsze możliwości - przede wszystkim ogranicza się tylko do języka drabinkowego. ControlLogix to najnowsza rodzina Allen Bradley i największe możliwości programowania. RSLogix5000 udostępnia oprócz języka drabinkowego także programowanie w postaci bloków funkcyjnych (FBD), tzw. tekstu strukturalnego (STL) oraz schematów blokowych (SFC). Poza tym język posiada zintegrowane oprogramowanie do sterowania serwonapędami (niestety tylko produkcji Rockwell - Allen Bradley). Rodzina ControlLogix mam także bardzo rozbudowane możliwości komunikacyjne z różnymi sieciami przemysłowymi - EthernetIP, ControlNet, DeviceNet a także ProfiBus i inne. Niestety oprogramowanie nie jest tanie, a sterowniki tym bardziej a literatura dostępna wprawdzie na stronie internetowej ale brak polskich wersji językowych. Oprócz Elmarku i Rockwell W-wa szkolenia prowadzi także Katowicka firma RA Control, ale wszystko można "załatwić" w centrali w Warszawie - chyba nawet mają harmonogram szkoleń na polskiej stronie internetowej Rockwella.
 • SterControl
 • #6
  ur76
  Level 1  
  Witam,

  RSLOGIX 5000 - soft do obsługi serowników serii ComactLogix (odpowiednik np. s7-300) ControlLogix (odpowiednik np s7-400), występuję w kilku wersjach różniących się funkcjonalnością, ilością języków programowania itp

  RSLogix 500 - soft do obłsugi sterowników serii micrologix i starszej serii - nieprodukowanej już SLC. RSLogix 500 do obsługi sterowników micrologix 1000 i 1100 jest bezpłatny do obsługi micrologix 1200, 1400 i 1500 to koszt od 100 do 400 euro.

  generalny dystrybutor na Polskę to RAControls w KAtowicach
 • #7
  Adam20-1
  Level 12  
  Posiadam pliki projektów o rozszerzeniu .rsp. RSLogix 5000 nie rozpoznaje tych plików. Jakie oprogramowanie potrzebuje aby obejrzeć ten program?
 • #9
  plccontrols_pl
  Level 10  
  Gdyby ktos potrzebował pomocy - mam kilka testowych ABradleyow i kabelki to proszę pytać - jak ktoś dobrze poszuka to są wersje programów z ograniczeniem czasu lub ilości węzłów za darmo
 • #10
  kimonoo
  Level 9  
  Quote:
  Gdyby ktos potrzebował pomocy - mam kilka testowych ABradleyow i kabelki to proszę pytać - jak ktoś dobrze poszuka to są wersje programów z ograniczeniem czasu lub ilości węzłów za darmo


  Czy wie ktoś, gdzie można znaleźć darmowe testowe wersje programu RSLogix?
 • #11
  DSB
  Level 15  
  O ile mi wiadomo, nie ma powszechnie dostępnych wersji testowych. Rockwell daje miesięczne wersje testowe firmom, jednorazowo. Nie wiem jak podchodzą do studentów i osób prywatnych, może spróbuj skontaktować się z RA Controls w tej sprawie.
 • #12
  adamac2
  Automation specialist
  Darmowego softu nie ma, to znaczy jest ale jedynie do najmniejszej rodziny Micro 800 (tak naprawdę to przekaźniki programowalne).

  Podsumowując:
  RsLogix5 - PLC5, potężne sterowniki możemy spotkać na dużych instalacjach, sukcesywnie wypierane przez sterowniki ControlLogix
  RsLogix500 - SLC500 (wypierane przez ControlLogix / CompactLogix) oraz rodzina mniejszych sterowników MicroLogix
  RsLogix5000 - CompactLogix, ControlLogix, serwa Kinetix, sterowniki bezpieczeństwa GuardLogix obecnie aktualny 20 firmware w przyszłym roku 21 firmware a w niedalekiej perspektywie ma pojawić się nowy soft
 • #13
  tysky
  Level 12  
  Obecnie pojawiają się nowi bohaterzy: sterownik Micro830 i środowisko Connected Components.

  Malutkie, budźetowe sterowniki, które wydają się być odpowiedzią na S7-1200.

  Generalnie środowisko znośne, jest wbudowany symulator oraz za darmo, do pobrania ze strony Rocwella. W pakiecie środowisko do programowania paneli.
 • #14
  adamac2
  Automation specialist
  Jestem fanem AB ale rodzina Micro830 to nie jest nic przyjemnego i napewno to nie jest odpowiedź na s7-1200 (w tej klas to raczej micrologix się mieści) może odpowiedź na logo lub moeller easy.
  Bradley miał i ma fantastyczne środowiska programistyczne natomiast Connected Components to bez komentarza, no chyba że przymykamy oko ze względu na cenę.
 • #15
  Piotr rekruter
  Level 1  
  Dla naszego Klienta, firmy produkcyjnej z okolic Poznania, poszukujemy osoby na stanowisko 
  TECHNIKA-AUTOMATYKA (Step 7, RSlogix5000)
  - wynagrodzenie na poziomie 5 000 - 7 000 zł brutto
  - umowa o pracę
  - bogaty pakiet socjalny
  - możliwość rozwoju wewnątrz firmy
  Osoby zainteresowane szczegółami zapraszam do przesłania CV na adres: j.semonowicz(malpa)neohr.pl