Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus Matrix 4850 + itracker - problem z wentylatorem

25 Sie 2010 14:56 1771 10
  • Poziom 9  
    Witam,
    Od niedawna męczę się z następującym problemem. W obsługującym kartę 4850 matrix programie itracker ustawione mam obroty wentylatora tak, że do 70 st went. nie kręci się w ogóle a przy wyższych temp. wentylator włącza się i odpowiednio przyszpiesza.
    Takie ustawienie działało na systemie win 7 64 dobre parę miesięcy, aż tu 2 dni temu wentylator na grafie zaczął pracować cały czas, niezależnie od temp. Próbowałem ustawić obroty na sztywno (jakąś małą nie męczącą uszu wartość) i wybrać tryb regulacji obrotów w zależności od obciążenia karty ( swoją drogą fajna rzecz) - nic to nie dało.
    Zastanawiam się czy jest to wina programu ( przeinstalowanie itrackera i sterów do grafy nic nie dało) czy może samego wentyla?
    Proszę o jakieś sugestie.
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Sprawdź ustawienia w biosie. Może coś przestawiłeś.
  • PCBway
  • Poziom 9  
    No ale jak w biosie przecież tam nie ma żadnych opcji dotyczących grafiki poza częstotliwością szyny pci-e, a nie mam płyty ze zintegrowaną grafą.
    Ewentualnie może poleciłby mi ktoś jakiś inny program do kontroli parametrów karty graficznej (napięcia, częstotliwości, i koniecznie prędkość wiatraka), pozdrawiam!
  • Poziom 35  
    Jakie temperatury pokazują czujniki zaraz po włączeniu komputera?
  • Poziom 9  
    Temperatura po włączeniu kompa jest niska, nieprzekraczająca ustawionych 70 st przy których wiatrak powinien się włączyc.
  • Poziom 35  
    Cytat:
    Jednak to co wyróżnia tego Radeona spośród innych kart graficznych HD 4850 to:
    - dokładne monitorowanie temperatur (rdzeń, pamięci, sekcja zasilania oraz otoczenie karty graficznej)

Teoretycznie w tej karcie powinno być łatwo zdiagnozować co się grzeje.
    Zacznij od przeczyszczenia jej z kurzu, sprawdzenia taktowania i napięcia.
  • Poziom 9  
    Nie wydaje mi się że problemem jest temperatura ponieważ utrzymuje się ona w granicach 40-50 (zarówno gpu, pamięć jak i zasilanie) stopni podczas przeglądania internetu, filmów i trochę więcej jak gram (no ale wtedy słyszę jak mi wentylator wchodzi na wyższe obroty). Napięcia mam przez większość czasu niższe niż fabryczne, których używam tylko podczas gry.
    Jak dla mnie nic tam się nie przegrzewa, zresztą karta nie jest zakurzona.
    Jedną z cech tej karty jest hybrydowy system chłodzenia. Pasyw w 2d i działający wentylator w 3d. No a teraz mam non stop obracający się wentyl (nie jest super głośno ale nie jest to cisza). Pod obciążeniem karta reguluje obroty prawidłowo.
  • Poziom 32  
    Jeżeli po przeinstalowaniu systemu (tak dobrze pisze, bo to proponuje uczynić), instalacji sterowników jak i najnowszej wersji iTracker'a problem dalej nie ustępuje masz dwie możliwości:
    1. zrobić re-flash bios'u karty (lubią się w różny sposób wysypać i stwarzają problemy na radeonach 4xxx). Jeśli to nie pomoże to pkt 2.
    2. oddajesz kartę na gwarancję z uwzględnieniem opisu usterki. Seria matrix Asus'a niestety należy do bardzo awaryjnej o czym się już przekonałem.
    Jest jeszcze 3 możliwość. Jeśli karta jest po gwarancji to wymieniasz chłodzenie na np. Accelero Twin Turbo. Masz wtedy cisze i wydajność, która bije na głowę oryginalną zamontowaną suszarkę.
  • Poziom 9  
    Tak właśnie sobie myślałem z tym przeinstalowaniem systemu, żeby jeszcze mi się chciało to robić i instalować potem wszystko od nowa...ehh.
    Apropo alternatywnego systemu chłodzenia nie jest tak, że tak karta ma zmodyfikowane pcb w stosunku do referencyjnego 4850 i nie jest kompatybilna z chłodzeniem dostępnym na rynku?
  • Poziom 32  
    Owszem posiada nie referencyjne PCB ale nie oznacza to, że jest nie kompatybilna z innymi chłodzeniami. GPU jest jest odsynięty od śledzia o jakieś 5mm więc tym lepiej. Rozstaw śrub jest jak w oryginale, tak jak i umieszczenie pamięci.
    Swoją drogą to chłodzenie jest bardzo podobne do posiadanego przeze mnie z 9600GT.... hmm... czyżby były takie same?
    Nie mniej współczuje wrażeń odsłuchowych.
  • Poziom 9  
    Tzn. z głośnością w spoczynku nie jest tragicznie ale przez rok od zakupu przyzwyczaiłem się do ciszy w 2d.