Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką listwę zabezpieczającą wybrać?

25 Sie 2010 20:01 1570 4
  • Poziom 10  
    Witajcie, planuję zakup listwy zabezpieczającej do mojego laptopa. Analizując różne możliwości, znalazłem kilka ciekawych produktów:

-APC Essential SurgeArrest 5 outlets P5B (listwa)
    -APC Notebook Surge Protector for AC PNOTEPROC6-EC (przejściówka)
    -Ever Standard Plus (listwa)

Co o nich sądzicie, czy można zaufać takiemu zabezpieczeniu? Wiem, że są listwy za 100 i 200zł... ale nie o to chodzi przy studenckich możliwościach. Który wariant wybrać, czy to są firmy godne zaufania, czy tylko marketingowe bajki? Może jest coś innego, co polecacie? Szczerze powiedziawszy taką listwę używałbym właściwie poza domem, na uczelni gdzie gniazdko w ścianie bywa daleko od ławki i często trzeba jeszcze obok komputera podłączyć projektor, głośniki lub wspomóc kolegę/koleżankę gdy pada ich bateria. Stąd pomysł targania listwy.Przejściówka jest co prawda mniejsza ale czy równie bezpieczna?

Nie wrzucam tymczasowych linków z uwagi na to, że kiedyś mój post trafił przez to do kosza. Myślę że strony producentów nie są takimi zatem specyfikacje dostępne pod adresami:

www.acp.com oraz www.ever.com.pl

Trafiłem w nich na ciekawe dodatki:
    Dwa pierwsze produkty (z tego co wyczytałem i zrozumiałem) oferują wieczystą gwarancję na terenie UE oraz zwrot kosztów ewentualnego uszkodzonego sprzętu, który był do nich podłączony. Limit: 50000euro.
    Ever oferuje na ten model ubezpieczenie na 8000zł przez pierwszy rok pracy i 5-letnią gwarancję listwy.
  • Poziom 43  
    APC, pozycja 1. Jak zamierzasz z tym głównie podróżować to 2.
  • Poziom 10  
    Wybrałem pozycję pierwszą i już od tamtego czasu świetnie się sprawuje gdziekolwiek idę. Pozdrawiam i dziękuję.
  • Poziom 11  
    Dałeś się porwać troszkę marketingowi... 5lat i ubezpieczenie owszem... jeżeli sieć jest zabezpieczona przed przepięciami. Jeżeli nie to i tak listwa za dużo Ci nie pomoże szczególnie jeżeli myślisz o piorunach. Na uczelni raczej nie masz co się obawiać bo musi być zabezpieczona. Syf w sprawnej sieci nie występuje, a w złej nic nie pomoże.
  • Poziom 10  
    Masz wiele racji, aczkolwiek spotkałem się z sytuacją, która nie wynikała z piorunów i dzięki temu, że miałem listwę to mój komputer ocalał.

Jestem świadomy marketingu i całej tej "otoczki" związanej z bezpieczeństwem - gwarancja jest tylko wtedy gdy masz prawidłowo założoną sieć. Jeśli mamy w bloku stare instalacje, w której jedyną formą zastępczą uziemienia jest zerowanie, to nie ma co tu dużo mówić o bezpieczeństwie sieci :P

Natomiast wg mnie sama wieczystość gwarancji dużo mówi o jakości podzespołów w tej listwie. Nawet na laicki rozum gdy weźmiesz pierwszą z brzegu no-name i coś lepszego to odczujesz choćby wagowo, że w środku jest coś więcej (filtry itd.) niż tylko chińskie powietrze. Tego typu "listwy" to zwykłe przedłużacze w ładnym pudełku z napisem super protection.

Jeśli jednak masz do wyboru za 50zł APC, Ever i jakiś no name za 5zł mniej to sam wiesz... Skoro można mieć lepsze, to po co brać gorsze.

Natomiast wracając do tych sytuacji. Zdarzyło się już kiedyś, że nastąpiło u mnie przepięcie i strzeliły bezpieczniki w listwie, wytopił się wyłącznik, ale podłączony do niej sprzęt ocalał, także nie wiem czy to jest takie bez znaczenia. Moim zdaniem taniej jest zainwestować w listwę niż w nowy zasilacz od laptopa czy inne podzespoły ;)