Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostowanie napięcia WN w. cz. a generator Marxa

Poprostujakub 26 Sie 2010 00:16 1866 2
  • #1 26 Sie 2010 00:16
    Poprostujakub
    Poziom 17  

Witam. Mam następujący problem: chciałem zbudować generator Marxa. Wziąłem więc transformator 230 V/2x7 V 170 W, podwójną diodę Schottky-ego z jakiegoś zasilacza od komputera , baterię kondensatorów ok. 15 mF, dwa połączone równolegle IRF640, generator na NE555 na jakieś 15-20 kHz i trafo WN z wymienionym uzwojeniem pierwotnym. Daje mi ten układ na uzwojeniu wtórnym trafa WN łuk ok. 3 mm przy zapłonie, który to łuk daje się rozciągnąć do ok. 3 cm zanim zgaśnie. I teraz jest problem, bo podłączając to do drabiny powielającej, nie ma żadnych przeskoków. Drabina jest zrobiona z kondensatorów 10 nF/3 kV łączonych po cztery szeregowo i rezystorów 1 Mom/1 W łączonych po dwa szeregowo oraz 12 diod UF5408 połączonych w dwa "łańcuchy" po sześć sztuk, a oba "łańcuchy" połączone są równolegle. Dodatkowo, zrobiłem próbę - prostownik jednopołówkowy z połączonych szeregowo diod BY359-1500 i UF5408 i kondensatora stworzonego z czterech połączonych szeregowo, jak powyżej. Nie widać żadnego efektu prostowania, łuk powstający między wolną nogą tego kondensatora a drugim przewodem z trafa WN nie różni się w żaden sposób od łuku powstającego bez prostownika. Diody sprawdzone miernikiem uniwersalnym w kierunku przewodzenia wskazują 400-500 om, w kierunku zaporowym nieskończoność. Kondensatory nie wykazują zwarcia. Co to może być?

-1 2
  • #3 27 Sie 2010 02:45
    Poprostujakub
    Poziom 17  

Dzięki za odpowiedź. Poczytałem, pooglądałem i pierwszy wniosek - trzeba kupić dwa trafa WN i w połączyć je w szereg. Poza tym moje IRF640 zmieniły się ostatnio w dwie kule ognia - trzeba kupić mocniejsze i zabezpieczyć wejście żarówką. Co z tego wynikło, napiszę jak transformatory przyjdą.

Jest problem z transformatorami, więc tymczasowo muszę radzić sobie bez nich. Tak więc wczoraj zbudowałem prosty podwajacz napięcia - za diody robiły połączone szeregowo po trzy UF5408, za kondensatory - łączone szeregowo po cztery 10 nF/3 kV. I działa. Napięcie jest wyprostowane i nadaje się do zasilania gen. Marxa. Dziś planuje rozbudować zarówno powielacz napięcia jak i generator o kolejne stopnie.

Rozbudowa zakończona. Efekty są obiecujące.

No i zbudowałem pełnoprawny generator Marxa, dający wyładowanie do 9 cm długości, przy czym wykorzystuje tylko ok. 60% jego możliwości, ze względu na problemy z niskim napięciem zasilającym.

EDIT

Generator po rozbudowie generował iskry do 90 cm - okrutnie głośne i bardzo widowiskowe. Niestety któryś z kondensatorów uległ przebiciu i generator czeka w szafie na moją uwagę.

0