Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostowanie napięcia WN w. cz. a generator Marxa

Poprostujakub 26 Aug 2010 00:16 2058 2
    Poprostujakub
    Level 17  
    Witam. Mam następujący problem: chciałem zbudować generator Marxa. Wziąłem więc transformator 230 V/2x7 V 170 W, podwójną diodę Schottky-ego z jakiegoś zasilacza od komputera , baterię kondensatorów ok. 15 mF, dwa połączone równolegle IRF640, generator na NE555 na jakieś 15-20 kHz i trafo WN z wymienionym uzwojeniem pierwotnym. Daje mi ten układ na uzwojeniu wtórnym trafa WN łuk ok. 3 mm przy zapłonie, który to łuk daje się rozciągnąć do ok. 3 cm zanim zgaśnie. I teraz jest problem, bo podłączając to do drabiny powielającej, nie ma żadnych przeskoków. Drabina jest zrobiona z kondensatorów 10 nF/3 kV łączonych po cztery szeregowo i rezystorów 1 Mom/1 W łączonych po dwa szeregowo oraz 12 diod UF5408 połączonych w dwa "łańcuchy" po sześć sztuk, a oba "łańcuchy" połączone są równolegle. Dodatkowo, zrobiłem próbę - prostownik jednopołówkowy z połączonych szeregowo diod BY359-1500 i UF5408 i kondensatora stworzonego z czterech połączonych szeregowo, jak powyżej. Nie widać żadnego efektu prostowania, łuk powstający między wolną nogą tego kondensatora a drugim przewodem z trafa WN nie różni się w żaden sposób od łuku powstającego bez prostownika. Diody sprawdzone miernikiem uniwersalnym w kierunku przewodzenia wskazują 400-500 om, w kierunku zaporowym nieskończoność. Kondensatory nie wykazują zwarcia. Co to może być?
    Poprostujakub
    Level 17  
    Dzięki za odpowiedź. Poczytałem, pooglądałem i pierwszy wniosek - trzeba kupić dwa trafa WN i w połączyć je w szereg. Poza tym moje IRF640 zmieniły się ostatnio w dwie kule ognia - trzeba kupić mocniejsze i zabezpieczyć wejście żarówką. Co z tego wynikło, napiszę jak transformatory przyjdą.

Jest problem z transformatorami, więc tymczasowo muszę radzić sobie bez nich. Tak więc wczoraj zbudowałem prosty podwajacz napięcia - za diody robiły połączone szeregowo po trzy UF5408, za kondensatory - łączone szeregowo po cztery 10 nF/3 kV. I działa. Napięcie jest wyprostowane i nadaje się do zasilania gen. Marxa. Dziś planuje rozbudować zarówno powielacz napięcia jak i generator o kolejne stopnie.

Rozbudowa zakończona. Efekty są obiecujące.

No i zbudowałem pełnoprawny generator Marxa, dający wyładowanie do 9 cm długości, przy czym wykorzystuje tylko ok. 60% jego możliwości, ze względu na problemy z niskim napięciem zasilającym.

EDIT

Generator po rozbudowie generował iskry do 90 cm - okrutnie głośne i bardzo widowiskowe. Niestety któryś z kondensatorów uległ przebiciu i generator czeka w szafie na moją uwagę.