Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka Bosh 550RE - przerywa

26 Sie 2010 19:39 3637 8
 • Poziom 9  
  Od ponad 15 lat jestem użytkownikiem wiertarki Bosch550RE. Jednak od pewnego czasu zaczęły się problemy z jej uruchomieniem. Silnik zaczynał pracować przy zmianie ustawienia np. z górnego w dół.Pomyślałem, że może do wyłącznika dostał się pył betonowy i to blokuje pracę wiertarki. Po rozebraniu okazało się, że wyłącznik jest bardzo skomplikowany i z oględzin nie wynika, że może być uszkodzony. Teraz prośba do osób, które mają jakąś wiedzę na ten temat. Po pierwsze czy istnieje możliwość ominięcia wyłącznika i doprowadzenia napięcia zasilającego bezpośrednio do silnika np. do szczotek, aby wyeliminować inne uszkodzenia(kabel, szczotki, komutator, itp.) Proszę o wskazanie miejsca bezpośredniego zasilenia silnika. Po drugie przy rozbieraniu wyłącznika wypadła mi płytka z dwóch uchwytów miedzianych. Nie wiem jak ją z powrotem zamocować.
  Pozdrawiam, czekam na odpowiedź.
  wlodek
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • Poziom 22  
  Pewnie ,że idzie podłączyć bezpośrednio do silnika: Podaj napięcie na kabelek zasilających cewkę stojana, a z drugiej cewki odprowadź napięci. Pamiętaj ,ze sprawdzając w taki sposób, silnik masz luźny więc przy szarpnięciu w trakcie uruchamiania możesz go ruszyć z obudowy i coś tam uszkodzić albo sam się pokaleczyć.....
  Tak dla pewności przed ww. doświadczeniem sprawdź szczotki czy się nie zawieszaj i jaki jest ich stan oraz stan szczotko-trzymacza. Sprawdź przy okazji komutator czy nie jest zawęglony...
  Jak będziesz miał odłączony silnik to zmierz wyłącznik
  Sławek
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • Poziom 9  
  Płytka sterownicza w wiertarce Bosch CSB 550RE
  Sławek bardzo dziękuję za udzieloną odpowiedź. Podłączyłem wiertarkę wg Twoich wskazań i na szczęście odpaliła. Po tym zacząłem szukać innych przyczyn awarii. Po zmierzeniu omometrem przewodu zasilającego okazało się, że jeden z przewodów ma przerwę. Szybko się z tym uporałem, jednak w dalszym ciągu mam problem z rozebranym wcześniej wyłącznikiem. Jeżeli go ktoś wcześniej rozbierał to wie, że znajduje się tam płytka, która odpowiada za regulację obrotów. I tu jest problem jak ją włożyć w takie dwa mosiężne zaciski. Zdawać by się mogło, że powinna być umieszczona (niżej) pomiędzy dwie końcówki zacisków, ale wtedy wydaje mi się, że suwak przesuwany poprzez wciskanie wyłącznika nie przesuwa się po dwóch ścieżkach (prawdopodobnie) rezystora. Wkładając płytkę wyżej (nie ma problemu ze stykiem suwaka z rezystorem) wydaje mi się, że nie jest to naturalne położenie płytki. Położone niżej końcówki zacisków tworzą jakby naturalne gniazda dla płytki (ustawione w kształcie literki "u"). W sklepie internetowym, w którym można kupić kompletny wyłącznik dowiedziałem się, że identyczne wyłączniki zamontowane są m.in. w wiertarkach Boscha o symbolach GSB 16RE, GSB 18-2RE, GSB 18, GBM 10-2RE, GBM 13-2RE, GSB20-2RE, CSB 550RE, PSB 550RE, PSB 1R i w młotowiertarkach. Przeglądając forum widziałem zdjęcie podobnej płytki, więc myślę, że jednak ktoś rozbierał wyłącznik i mam nadzieję, że mi pomoże.
  Włodek
 • Poziom 22  
  Rozbierałem i składałem rożne wyłączniki i nie chce Ciebie wprowadzać w błąd jakimiś chybionymi radami, czasami demontaż jest śmiercią takiej części. Mam gdzieś taka wiertarkę bez wirnika i zobaczę czy nie można zastąpić oryginalnego wyłącznika jakimś zamiennikiem. Zdaję sobie sprawę że w narzędziach dobrych producentów to zamienników czasami nie ma,, po prostu są tak skonstruowane aby nie pchać tam jakichś tanich części. Kupno oryginalnego wyłącznika może kosztować tyle ile cała wiertarka używana. Czami aby naprawić takie narzędzie należy je odłożyć i szukać używanych tanich części aby ta praca z p.widzenia opłacalności miała sens.

  pozdrawiam Slawek
 • Poziom 11  
  kombinowanie z włącznikiem- to raczej bym nie doradzał- lepiej kupić nowy lub gdzieś na bazarze używkę ale z możliwościa wymiany jak by sie dało.

  Pisz poprawnie po polsku, bo posty będą kierowane do kosza. Zapoznaj się z regulaminem forum. [retrofood]
 • Poziom 9  
  Panie Sławku!
  Dzięki za sensowne rady. Będę czekał na informacje odnośnie tych zamienników. W serwisie Boscha sam wyłącznik kosztuje 85 zł, a ostatnie promocje w supermarketach umożliwiają kupno nowych wiertarek o podobnych parametrach za 140zł.
  Pozdrawiam
  Włodek
 • Moderator Elektrotechnika
  Włodzimierz Kondej napisał:
  Panie Sławku!
  Dzięki za sensowne rady. Będę czekał na informacje odnośnie tych zamienników. W serwisie Boscha sam wyłącznik kosztuje 85 zł, a ostatnie promocje w supermarketach umożliwiają kupno nowych wiertarek o podobnych parametrach za 140zł.
  Pozdrawiam
  Włodek

  PSB na pewno jakoscią wykonania nie dorównują wiertakom CSB, dlatego warto zainwestować te pieniądze w wyłącznik
 • Poziom 22  
  Zajrzałem do moich "zewłoków" i próbowałem wkładać do obudowy rożne tanie wyłączniki. O ile włożenie i ułożenie jest OK to niestety przytrzymanie w określonej pozycji niestety - nie da się. Obudowa jest przystosowana do określonego typu wyłącznika. Można kombinować , ale czy skutek będzie pozytywny? Możesz wymontować cały środek i u sprzedawcy dobrać coś najbardziej sensownego do obudowy.....
  Powiem Ci ,że czasami takie duperele ( składanie wyłącznika) jak się naprawia i nie wychodzą to odkładam to na bok i wracam do naprawy za dzień lub dwa.

  pozdrawiam Slawek
 • Poziom 9  
  Poradziłem sobie z tym problemem. Zamykam temat.
  wlodek