Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z instalacją Easytrax

26 Sie 2010 21:35 7104 14
  • Poziom 12  
    Witam,

Mam problem z instalacją easytrax. Po przejściu czterech okienek w których wybiera się katalog źródłowy oraz docelowy dla zbiorów edycyjnych, bibliotecznych, driverów i przetważających instalacja nie idzie dalej.Okno zamyka się i nic dalej się nie dzieje.
    Co może być przyczyną? System mam XP

pozdr.

Robert

Moderowany przez _Robak_:

Proszę umieszczać posty w prawidłowym dziale!

• PCBway
  • Poziom 38  
    EasyTrax-a najlepiej zainstalować na wirtualnej maszynie z systemem FreeDOS i tam też go uruchamiać. Niestety systemy Windows nie są jego naturalnymi środowiskami pracy, stąd te i inne problemy.

Problem z instalacją Easytrax
  • Poziom 12  
    A czy po zainstalowaniu dos'a np. na virtual pc, można zapisywać pliki na twardym dysku?
  • Poziom 38  
    Musisz uściślić, czy na wirtualnym dysku twardym gościa, czy na normalnym dysku hosta. Bo w pierwszym wypadku nie ma żadnych przeszkód. Jeśli jednak chcesz z poziomu DOS-a zapisywać na dysku hosta to jest to problematyczne. I w takim przypadku lepiej posłużyć się programem DOS Box.
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Chodzi mi o zapisanie np. nieukończonego projektu. Na dysku wirtualnym chyba nie można przechowywać danych po wyłączniu maszyny virtualnej?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Bez problemu. To jest plik na dysku twardym hosta udający normalny dysk twardy. Możesz sobie wszystko tam zapisać, zainstalować itp.
    Maszynę wirtualną można nawet zapisywać w stanie takim jaka jest na daną chwilę i np. uruchomić jutro z otwartym programem i projektem. Taka hibernacja.
    Po prostu spróbuj. Wszystko Ci się rozjaśni "w praniu".
  • Poziom 12  
    Ok wielkie dzięki za pomoc.

pozdrawiam

Robert
  • Poziom 12  
    Pobrałem Dosbox i zainstalowałem, problem w tym, że nigdy nie pracowałem w dosie. Jak teraz zainstalować i uruchomić easytrax na dosbox'ie?
  • Poziom 18  
    A nie prościej jest zainstalować starego Protel for Windows, który otwiera płytki z easytraxa i autotraxa, może daj sobie spokój z archaicznymi już programami i zobacz jaki jest Eagle.
  • Poziom 38  
    Simon79 napisał:
    A nie prościej jest zainstalować starego Protel for Windows, który otwiera płytki z easytraxa i autotraxa, może daj sobie spokój z archaicznymi już programami i zobacz jaki jest Eagle.

W przypadku chwilowego kaprysu lepiej sobie zainstalować darmową wersję testową Altium Designer, niż szukać gdzieś starego Protela 4 Win (na stronach których nazwy tu nie wymieniamy). Trzeba tylko z sieci pobrać 1,5GB i wypełnić pewien formularz by otrzymać licencję.

Chyba, że kolega chce tego używać dłużej niż 31 dni. To wtedy jest wiele w pełni darmowych programów EDA bez ograniczeń. Przykładem niech będzie KiCAD, który o dziwo na elektroda.pl jest programem niszowym.

Dodano po 45 [minuty]:

Jawarider napisał:
    Pobrałem Dosbox i zainstalowałem, problem w tym, że nigdy nie pracowałem w dosie. Jak teraz zainstalować i uruchomić easytrax na dosbox'ie?

Najlepiej najpierw utworzyć gdzieś na dysku dwa katalogi: ETINSTAL i DOSBOX (na przykład bezpośrednio na dysku D: ). Do ETINSTAL skopiować pliki instalacyjne EasyTraxa, a DOSBOX pozostawić pusty, będzie to nasz katalog powiązany z DOSBOXem. Teraz uruchamiamy DOSBOX i wydajemy dwa polecenia:
    Code:
    mount a: d:\etinstal [Enter]

mount c: d:\dosbox [Enter]

Następnie wydać polecenie
    Code:
    A: [Enter] 

i uruchomić instalację EasyTrax z naszej wirtualnej dyskietki. W pierwszym jak i następnych trzech oknach nic nie zmieniamy i potwierdzamy chęć instalacji. Po pojawieniu się listy sterowników grafiki wybieramy VGA 640x480.
    Po zakończeniu instalacji trzeba wydać polecenie:
    Code:
    C: [Enter] 

Na koniec należy dodać do ścieżek domyślnych ścieżki podane przez instalator.
    Code:
    set path=Z:\;C:\EASYTRAX;C:\GRAPHDRV [Enter] 

Teraz można uruchomić program wpisując polecenie:
    Code:
    easyedit [Enter] 

Aby nie wpisywać za każdym razem poleceń mount i path można je dopisać do ustawień programu DOSBOX. Z menu start trzeba uruchomić DOSBOX-0.xx >> Options >> DosBOX-0.xx Options. W otwartym notatniku na końcu pliku w sekcji [autoexec] dopisać:
    Code:
    mount c: d:\dosbox

c:
    set path=Z:\;C:\EASYTRAX;C:\GRAPHDRV
    easyedit.exe

I zapisać plik.

Jak ponownie uruchamiać będziesz DOSBoxa wszystko się ustawi i Easytrax będzie już uruchomiony automatycznie. Teraz możesz już skasować wcześniej utworzony katalog ETINSTAL bo nie będzie więcej potrzebny.
  • Poziom 12  
    Ok ale jak uruchomić instalacje samego programu. Po zamontowaniu dysków tak jak napisałeś i przejściu na A: jak uruchomić plik instalacyjny. Po rozpakowaniu pliku, który pobrałem dostępny jest plik install.exe ale jak to odpalić w dosbox. Kombinowałem z różnymi komendami ale albo są nie poprawne albo czegoś nie może znaleźć.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Naprawdę nie wiem jak to skomentować :shocked!: Może tak: Nie wpadłeś na pomysł by po prostu wpisać z klawiatury install i nacisnąć [Enter]?
  • Poziom 12  
    ale komenda chyba nie zawiera samego słowa install wpisanego bez sensu w wierszu poleceń, ma się odnosić do pliku instalacyjnego tak? Widzę, że nie masz juz siły tłumaczyć ale dla mnie dos to czarne okienko z migającym kursorem:|
    Sorry i generalnie dzięki za wszystkie wskazówki

pozdr.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Wiem, że są różne chwilowe zaćmienia umysłowe i rzeczy proste wydają się barierą nie do przeskoczenia. Ale przecież napisałem wcześniej:
    ZbeeGin napisał:
    Teraz można uruchomić program wpisując polecenie:
    Code:
    easyedit [Enter] 

Zatem logicznie analizując to co napisałem, powinieneś z tego wziąć przykład i zrobić podobnie. Parafrazując:
    ZbeeGin napisał:
    Teraz można uruchomić program instalacyjny wpisując polecenie:
    Code:
    install [Enter] 
  • Poziom 12  
    Ok,

okazuje się w sumie, że robiłem wszystko jak należy a problem tkwił w pliku instalacyjnym. Pobrałem easytraxa z innego źródła i teraz wszystko działa(-:

pozdrawiam