Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD Samsung le40m71b smużące zielone linie

26 Sie 2010 22:20 7430 14
  • Poziom 12  
    W le40m71b plamki zielone świecą albo wcale, albo na maxa, tworząc nieregularne poziome prążki, których długość się waha (na obrazie statycznym np. z jpg). Na ciemnej części szarej sceny zieleń gaśnie, zostawiając purpurę, na jasnej przechodzi na maxa, zostawiając jasno zielone linie poziome. Wygląda, jakby plamki zielone miały tylko dwa stany: 0 i max. Podejrzewam, ze w ADC lub DAC zieleni padło coś w sprzężeniu zwrotnym/kompensacji, ale gdzie tego szukać.
    Moduł, czy matryca?
  • Poziom 25  
    Cytat:
    Moduł, czy matryca?

Moduł.

Dodano po 10 [minuty]:

Albo matryca :)
  • Poziom 40  
    Pewnie ten TV ma podobną MB do mniejszych Samsungów z matrycą o rozdzielczości 1366X768 a na nich poziome prążki były z powodu wadliwej pamięci BGA typ K4D263238G video przy scalerze, poczytaj posty o Samsungach.
  • Poziom 12  
    Dzięki za wskazanie. Przejrzałem jednak tematy z K4D263238G, szczególnie zdjęcia usterek.
    U mnie nie pojawiają się pixele różnych kolorów, lecz zielone (tylko zielone !) linijki smużą za jaśniejszymi scenami. Miejsce ich występowania nie jest stałe, lecz zależy od wyświetlanej sceny i pojawiają się w dowolnym miejscu na całej wysokości ekranu.
    Chciałbym na forum zweryfikować, czy to K4D263238G, zanim zacznę go załatwiać.
    Fotki załączę, jak zrobię.
  • Poziom 20  
    Witam.
    Wyjmij taśmy łączące T-con z panelem i je przeczyść jakimś dobrym kontoksem.
    To samo zrób z kabelkiem(wiązką) łączącym T-con z płytą main. Powinno pomóc.
    Pozdr.
  • Poziom 12  
    Trochę trwało bez odzewu - dałem do serwisu - i ... nie naprawiony. Więc walczę dalej.
    Tasiemki do matrycy i wiązka do maina - wyjmowane parę razy, przeczyszczone i sprawdzone. Przy poruszaniu ich nic się nie zmienia. Opukiwanie wszystkich dostępnych miejsc - bez efektu na ekranie. Nadal zostaje ten objaw z zielonymi linijkami. Wygląda jak opisane już kiedyś "zaciąganie", ale nie do końca:
    oto obrazki z OSD
    LCD Samsung le40m71b smużące zielone linie LCD Samsung le40m71b smużące zielone linie
    Altera diabelsko się grzeje, czy może przysiadac zasilacz na T-CON (TPS54350)?
    Albo?
  • Poziom 40  
    Mam dokładnie ten sam typ TV do naprawy jest tam matryca LTA400WH-LH1 czyli 1366X768 sterowanie 10bit 100hz. Proszę zamieścić zdjęcie jak wygląda cały obraz a nie tylko fragmenty jego. W moim tv mimo równego podświetlenia obraz jest w pewnych fragmentach ekranu za ciemny. Na temat Samsungów 40 cali były posty i są filmy na YouTube.
  • Poziom 12  
    Dzięki za wsparcie. Kolejne obrazki - tym razem cała scena.
    Jak startuję zimnego TV, to zielone paski pojawiają się niestabilnie - zajmują nagle 1/3 ekranu, potem wiecej, nawet cały, ale ciągle się to zmienia. Także na czarnym tle OSD i z boków poza obszarem 4:3. Zanika jednak przy przełączaniu kanałów na jakieś 0.5 sek, tak jakby coś gasiło z priorytetem większym niż te zakłócenia. Na 1. widać niestabilne przesycenie zieleni w dolnej części. Na 2. już cały ekran w nienaturalnej zieleni. Na 3. widać na podbródku, że półcienie są mocno zniekształcone przez zieleń. Na 4. widać że zieleń zdominuje nawet czerń, ale w powiększeniu w poprzednim poście widać, że świeci na maksa nie każdy, lecz co drugi pionowy prążek.
    LCD Samsung le40m71b smużące zielone linie LCD Samsung le40m71b smużące zielone linie LCD Samsung le40m71b smużące zielone linie LCD Samsung le40m71b smużące zielone linie
  • Poziom 40  
    W tym samym typie TV u mnie są inne objawy niż u kolegi, ciekawy jestem co było już podmieniane może trudno dostępny Tcon lub MB, nie dawno wymieniałem korespondencje z innym kolegą na Elektrodzie który miał podobne objawy do moich ale przy eksperymentach potłukła mu się matryca i temat odpuścił.
  • Poziom 17  
    wymiana T-CON na nowy i po problemie
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam. Tak jak napisał marek07 T-con do wymiany. Miałem 4 takie telewizory z uszkodzonym modułem T-con. Co prawda objawy zawsze troszkę się różniły od siebie a to zielone smużenie lub czerwone. Spróbuj podgrzać miejscowo procesor w logice to objaw powinien się trochę inaczej zachowywać, zmniejszać się lub powiększać. Tak było u mnie. W następnych sztukach jak widziałem podobny objaw od razu zamawiałem t-con praktycznie w ciemno. Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Jakie to teraz są dobre czasy dla elektroników. Jak nie ten moduł, to inny. W LCD są zwykle cztery moduły, więc szansa trafienia wynosi 25%.
    Szkoda tylko, że już nie ma tych prawdziwych elektroników coby mieli na tyle dociekliwości by spróbować to naprawić i "rozgryźć" uszkodzenie, tym bardziej skoro takie powtarzalne, i ku chwale ojczyzny :)
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Można zamówić Tcon tylko że Samsung producent tych matryc ich nie sprzedawał ani nie sprzedaje bo uważa że matryca z Tconem to jeden podzespół a ci co nimi handlują mają je z odzysku i nie ma gwarancji że trafi się z rozbitej matrycy czy z takiej z podobnymi objawami. Mam informację od serwisów że już tcon ze sprawnej matrycy podkładali i nie było lepiej. Dla informacji oferowany Tcon bez gwarancji że coś poprawi można spróbować zamówić może przyjdzie za parę tygodni w cenie z przesyłką w sumie za jakieś 400zł a cały kompletny TV ze zbitą matrycą można już znalezć w cenie poniżej 300zł.
  • Poziom 12  
    Czy ktoś na Górnym Śląsku miałby możliwość udostępnić taki T-CON na podmianę, żeby się upewnić? - podjadę z TV
    Moduł ma oznaczenie 400WHC8LV1.3 (a na naklejce BN8102339A).
  • Poziom 12  
    Dzięki za wsparcie, szczególnie kol. Satgal i Mirucha.
    Płytkę t-con zaniosłem do pieca lutowniczego na linii produkcyjnej elektroniki. Po przejściu przez 240 stopni elementy u spodu płytki nie odpadły, złącza się nie stopiły, naklejka opisowa się zmarszczyła :-), a TV po zmontowaniu zaczął poprawnie grać !!!
    Zamykam temat.