Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows Services for UNIX

moneys 26 Sie 2010 23:49 1502 4
 • #1 26 Sie 2010 23:49
  moneys
  Poziom 10  

  Mam zainstalowany Services for Unix na Windowsie XP i odpalony na nim Server for NFS. Udostępniłem katalog, umozliwiłem przeglądanie gościom (Allow for anonymous acces). Zostawiłem wartości domyślne czyli Anonymous UID:-2 i Anonymous GID:-2. No i teraz gdy chcę wejść z drugiego kompa z zainstalowanym Linuxem, to mogę podmontować ten katalog, ale jest na nim taka kłódeczka, i gdy chcę wejść do udostępnionego katalogu wyskakuje

  Code:
  Unable to enter file::///mnt/nfs. You don't have access rights do this location.

  Może mi ktoś, powiedzieć, co muszę zmienić w Windows Service for UNIX, zebym mógł się dostać do katalogu? Tam jest taka zakładka Client Groups, a w niej rubryka Group name: Ale nie wiem co tam konkretnie wpisać? Utworzyłem nową grupę: root ale dalej nie mogę wejść:cry:

  0 4
 • #2 28 Sie 2010 11:48
  Qukac
  Poziom 19  

  Pisze że nie możesz uzyskać dostępu do tej lokacji.

  Powinieneś utworzyć taką samą grupę jaka jest na maszynie klienckiej, root jest bardzo złym wyborem, bardziej odpowiednim będzie guest.

  0
 • #3 29 Sie 2010 18:37
  moneys
  Poziom 10  

  No, ale mi się wydaje że w tej zakładce Client Group ja mogę sobie chyba wpisać dowolną nazwę, nie ma chyba znaczenia czy ja tam wpisałem root czy coś innego. U mnie ta zakładka wygląda tak:
  Windows Services for UNIX
  Ważne chyba jest jak mam zmapowanych userów i grupy, ale nie wiem czy to mam dobrze zrobione, mam roota zmapowanego jako gościa w przypadku userów:
  Windows Services for UNIX
  jak i grup:
  Windows Services for UNIX
  Czytałem jeszcze że trzeba wyedytować ręcznie plik .maphosts, ale nie jestem tego pewien. Wpisałem w tym pliku adresy IP które mogą korzystać ale dalej nie mogę wejść. Jak wpisuję te adresy to trzeba dawać + po każdym adresie czy nie?
  A tak to wygląda gdy próbuję wejść przez Linuxa. Może złą komendą to montuje, sam już nie mam pojęcia.
  Windows Services for UNIX
  Chyba wrócę z powrotem do Cygwin NFS Server bo tam bez problemu mogę wejść do udostepnionych katalogów.

  0
 • #4 30 Sie 2010 20:49
  Qukac
  Poziom 19  

  Obrazek nr.2 w window user name wpisz/zaznacz Pomocnik w Unix user zaznacz ftp lub daemon.

  Mapped users tu mogą być poważne kłopoty pisze \\SERWER\Goceae (gość ?) użyłeś polskich czcionek i serwer może źle usera predefiniować, najlepiej gdyby był Pomocnik.

  Obrazek nr.1 Group name wpisz Pomocnik i nie używaj root, jak wiadomo root oznacza administratora systemu więc jeżeli na swoim debianie jesteś zalogowany jako user a serwer nfs będzie działał jako root na wszystkich kontach to nie uzyskasz dostępu.

  List of clients in ( root ) - tu masz wpisane adresy sieciowe, nie wiem jak działa twoja sieć ale tutaj musi być adres IP twojego linuxa w przeciwnym razie nie uzyskasz dostępu.

  Na razie popraw ustawienia i zdaj raport jak działa.

  0
 • #5 05 Wrz 2010 18:58
  moneys
  Poziom 10  

  No witam zrobiłem tak jak mówisz z małymi wyjątkami i dalej nie działa. Wyjątek zrobiłem taki że w przypadku Group Name nie ma tam czegoś takiego jak pomocnik, są tylko użytkownicy, użytkownicy pulpitu zdalnego, użytkownicy zaawansowani, goście, i parę jeszcze innych grup, więc zmapowałem jako użytkownicy, ale nie działa. Jeśli chodzi o to Goceae, to tak Windows Service for UNIX wyświetla konto gościa wbudowane domyślnie w Windowsa, Użytkowników zaś odczytuje jako U¿ytkownikow, ale to w niczym nie przeszkadza.
  Ogólnie to doszedłem już jak wejść do katalogu, trzeba zmapować użytkownika z linuxa, na jakiegoś użytkownika z windowsa który ma hasło do konta i wtedy działa. Hasła nie muszą być identyczne, na linuksie użytkownik może mieć inne hasło a na windowsie inne. Wcześniej gdy mapowałem na użytkowników z windowsa którzy nie mają hasła, zawsze miałem permission denied.

  0