Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz JVC AX-1100 - pali tranzystory

12 Wrz 2004 17:51 3287 9
  • Poziom 10  
    Mam wzmacniacz jak wyzej opisany,sprawny jest tylko jeden kanał,drugi probowalem sam naprawic ale nie wiem dlaczego bo wzmacniacz gral po naprawie cala noc cicho,
    lecz gdy tylko go poglosilem pala sie tranzystory koncowe i sterujace
    (tak bylo dwa razy,
    oraz sporo malych rezystorkow,
    wzmacniacz jest zasilany z +-65 wolt,
    zaklady naprawcze w mojej okolicy nie chcialy sie podjac jego naprawy ze wzgledu na wysokie zasilanie i problemami z tego wynikajacymi,
    moze sie wzbudza albo cos pominalem
  • Poziom 42  
    Witam! Zasilanie już podałeś, podaj ile jest tranzystorów mocy na jeden kanał i jakie, czy są na mice czy bezpośrednio do radiatora, czy cała końcówka jest na tranzystorach, czy steruje tym jakiś scalak
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Ja bym zaczal od zakupu porzadnych i sprawdzonych tranzystorow, w solidnej firmie. Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    na kanal przypada 4 tranzystory mocy,spalone sa tranzystory mocy(te tranzystory ja kupilem jako zamienniki):
    2SB817 SI-P 160V 12A 100W
    2SD1047 SI-N 160V 12A 100W 15MHz
    a w niby orginale
    2SB863 SI-P 140V 10A 100W 15MHz
    2SD1148 SI-N 140V 10A 100W 20MHz
    i jeszcze sterujace oryginalne tranzystorki:
    2SB649A SI-P 160V 1.5A 1W 140MHz
    2SD669A SI-N 160V 1.5A 1W 140MHz
    ( jako zamienniki wlozylem 2SC2238 SI-N 160V 1.5A 25W 100MHz
    2SA968 SI-P 160V 1.5A 25W 100MHZ )tranzustorami mocu steruja dwa mniejsze oopisane wczesniej lecz na samym wejsciu jest chyba mini wzmacniacz VC5022 ale razcej on jest sprawny bo wzmacniacz wogole by nie dzialal,tranzystory sa oczywiscie na radiatorze i odzilene przekladka,napiecia na kolektorach sa odpowiednie,odpalalem go na jednej parze tranzystorow,a potencjometr od prody spoczynkowego byl skrecony do 0
  • Poziom 20  
    Witam! Ja bym nie byl takim ryzykantem i nie odpalalbym stopnia mocy bez uprzedniego zabezpieczenia, na wypadek jakiegos bledu w sztuce... O tym jak zabezpieczyc bylo duzo na forum, poszukaj troche. Uklad VC5022 to scalony przedwzmacniacz sterujacy praca tranzystorow sterujacych oraz tr. mocy. Mozesz go pomierzyc omomierzem pomiedzy poszczegolnymi nogami, jak ja to robilem na sprawnym, to omomierz nie wskazywal mniej niz 600-800. Uszkodzona kosc w niektorych miejscach miala kilkadziesiat Ohm. Druga sprawa, to od braku miki tranzystory nie maja prawa sie uszkodzic, oberwie sie zasilaczowi. Po trzecie, skad wiesz, ze potencjometr skrecony na 0 odpowiada najmniejszemu pradowi spoczynkowemu? Spotykalem uklady, gdzie wlasnie zwarcie na pot. dawalo minimalny prad, ale duzo czesciej spotkamy uklad, gdzie potencjometr ustawiony na max rezystancje daje nam minimalny prad. Owszem, patrze na schemat JVC AX-555, w ktorym tez rozwiazano sterowanie za pomoca VC5022 i tam faktycznie potencjometr ustawiony na 0 daje najmniejszy prad, ale czy historia sie powtorzy w Twoim przypadku? Pozdrawiam i powodzenia!
  • Poziom 42  
    Witam! Odpalanie wzmacniacza na jednej parze tranzystorów nie jest najlepszym rozwiązaniem przy tak wysokim napięciu, w razie jakiegokolwiek wzbudzania się wzmacniacza na w.cz. może nastąpić momentalne uszkodzenie tych tranzystorów, a przy dwóch parach, powinny się mocno zagrzać. O wiele lepszym rozwiązaniem jest uruchamianie, bez końcowych i obciążena, ale myślę że jeżeli to była standardowa usterka z powodu przegrzania się elementów, to nie powinno być problemu z uruchomieniem. Jeżeli nie założyłeś jeszcze końcówek, to odpal to bez nich i sprawdź czy na wyjściu nie ma stałego napięcie, a jeżeli już założyłeś, to odpal na bezpiecznikach 500mA, jeżeli jest wszystko w pożądku, to się nie przepalą, prąd spoczynkowy, też ustawiaj na tych bezpiecznikach, w razie gwałtownego wzrostu przeleci bezpiecznik, od razu się z orjętujesz że jest za duży i pozwoli to na bez awaryjne odpalenie. Jeżeli masz nowe tranzystory, to przy takim napięciu, koniecznie powinieneś przemierzyć bety, przy małych przeciążysz sterujące i nie pochodzi to długo.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam!Pomierzyłem omomierzem rezystancje pomiedzy wyprowadzeniami nozek układu vc5022 w sprawnym i uszkodzonym kanale,w sprawnym rezytancje wynosiły powyzej 1,3k a w uszkodzonym pomiedzy niektorymi nogami byla rezystancja 440 ohm przy czym w sparwnym na tych samych nogach rezystancja byla bardzo duza rzedu kilkuset kiloomow.Czy to mogla byc przyczyna ze tranzystory ulegly uszkodzeniu(wiec dlaczego wzmacniacz wogole dzialal poprawnie przy niewielkiej mocy)?.Jezeli chodzi o potencjometr od produ spoczynkowego to najlepjej ustawic go na poczatku po srodku czy moze na rezystancje jak w dzialajacym kanale(tylko jezeli bedzie jedna para tranzystorow to prad bedzie 2 razy wiekszy)?Jezeli chodzi o wzbudzanie sie to z tego co sie orjentuje druga para tranzystorow nic tu nie da?a za sztuke zaplacilem 10 zl wiec nie naleza one do tanich!A tak wogole czy sa to dobre zamienniki orginalnych czy moze zle wybralem(bo jezeli chodzi o napiecie i prad to przewyzszaja oryginalne a innych parametrow nie znam)?A jezeli chodzi o schemat do jvc to gdzie go moge latwo znalezc?
  • Poziom 10  
    wylutowalem uklad vc5022 i zmierzylem dokladnie opor,miedzy 5 a 9 nuzka jest rezystancja 2omy wiec uklad ten jest napewno uszkodzony!Jezeli chodzi jak doszlo do uszkodzenia tego wzmacniacza to niestety nic nie moge powiedziec bo kupilem go w takim stanie.
  • Poziom 10  
    Probowalem odpalic tego jvc ale pomierzylem napiecie na wyprowadzeniach ukladu vc i na jednej nozce jest -26 volt,wogole wartosci napiec sie nie zgadzaja ,zasilanie tego ukladu odchodzi z oddzielnej plytki,tam posprawdzalem co moglem i nic nie znalazlem(poza ukladm k389)czy to moze byc ten uklad?
  • Poziom 10  
    Mam problem ze zdobyciem ukladu VC5022,moze daradzicie mi gdzie go dostane tanio albo jakis zamiennik bo wiem ze taki istnieje?