Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

diody i związane z nimi pytania

12 Wrz 2004 18:03 1434 2
 • Poziom 16  
  mam kilka pytań związanych z diodami
  jakie są napięcia dla różnych kolorów diod
  jak brzmi dokładna definicja fotodiody i zasqada jeje działania
  no i może coś na temat diody laserowej :lol:
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 43  
  FOTODIODA [gr.], dioda, której przewodzenie w kierunku zaporowym silnie wzrasta pod wpływem promieniowania elektromagnet. (z zakresu opt.) padającego na określoną jej część: złącze p–n (fotodioda półprzewodnikowa) lub fotokatodę (fotodioda lampowa). W stanie nie pobudzonym przez fotodiodę płynie b. mały prąd elektr. zw. prądem ciemnym (wywołany cieplnym ruchem nośników prądu); napromienienie powoduje wzrost prądu w przybliżeniu proporcjonalny do natężenia promieniowania (w wyniku wewn. zjawiska fotoelektrycznego). Do podstawowych parametrów fotodiody zalicza się: czułość, widmowy zakres pracy, prąd ciemny, napięcie wsteczne, częstotliwość graniczną.
  Fotodiody półprzewodnikowe w porównaniu z fotodiodami lampowymi mają b. małe wymiary i b. małą masę, dużą czułość i dużą szybkość działania. Fotodiody półprzewodnikowe są wytwarzane gł. z krzemu, rzadziej z germanu lub arsenku galu; znajdują szerokie zastosowanie w fotometrii, automatyce przem. (układy sygnalizacji i sterowania), telekomunikacji (transoptory, łącza optoelektron.), informatyce (czytniki taśm i kart perforowanych), kinematografii (odczyt dźwięku z taśmy film.) itp. Zastosowanie fotodiod lampowych jest obecnie znikome, ograniczone tylko do pomiarów specjalnych w fotometrii

  A tobie chodziło dokładniej o diody elektroluminescencyjne czyli LED. Diody prostownikowe są zazwyczaj czarne z paskami :)

  Co do tych pomocy w sprawie LED to brak jeszcze kilku ważnych kolorów, niedawno skonstruowanych mianowicie diody białej, niebieskej i UV.

  Co do UV mogą to być napięcia rzędu 3,2-3,5V - ale najlepiej samemu to pomierzyć, w ręku dioda, miernik napięcia, prądu, zasilanie i rezystor zmienny np. potencjometr - tak długo zmieniac rezystancje aż się zaświeci około 10-20mA, następnie pobrać odczyt napięcia na diodzie.
  Co do niebieskiej podają 3.5 do 4.5V

  podsumowując:
  podczerwona 1,2-1,5 V
  czerwona 1,2-2,1 V
  żółta 2,0-2,8 V
  zielona 2,1-3,0 V
  niebieska 3,5-5,0V
  biała 3,6V
  UV 3,5V