Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szkolna pracownia

12 Sep 2004 18:51 1416 11
 • Level 14  
  Problem jest tego typu ze w szkolnej pracowni przychodzą uczniowie i instaluja programy,
  dodaja sobie niepotrzebne rzeczy itp.
  Czy istnieje taka możliwość aby po restarcie kompa nie było tych informacji (chodzi mi o to ze moga to zainstalowac ale po restarcie komputera nic z tych programów które zainstalowali nie zostanie,
  będzie tylko system i potrzebne programy)
  Wiem ze mozna to blokowac ale sa tacy którzy sobie i z tym poradza.
  Jeżeli ktoś by wiedział ja to zrobić (może jakiś obraz sys-a na serwerze linuxowym np)
  Dodam ze szkolna pracownia pracuje na Win98 a druga na Win XP ale mnie interesuje ta z 98.
  Bede wdzięczny za wszelkie podpowiedzi
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 39  
  Błąd podstawowy. W szkolnej pracowni uczniowie nie powinni pracować na prawach administratorskich, a co za tym idzie, nie powinni nic instalować. Chyba, że chcesz mieć kłopoty z BSA. Z doświadczenia wiem, że na szkolnych komputerach piractwo kwitnie i to za przyzwoleniem nauczycieli. Instaluje się gry, przegląda porno stronki, ściąga cracki itp. Problem w tym, że za to wszystko odpowiada administrator. Zastanów się więc, bo jeżeli do tej pory nie miałeś problemów, to sam się o nie prosisz. Zajmij uczniów tym, co przewiduje program, ustaw im konta z ograniczeniami i nie będziesz miał problemu.
  -----------------------------------
  Ekstra! Na Elektrodzie działa cenzura! W miejsce wpisanego przeze mnie słowa pojawił się zapis "(nielegalny dodatek)".
 • Level 34  
  To ma uzmysłowić pytającym o nie, że nie powinni ich tutaj szukać ;)
 • Level 14  
  OK rozumiem,ale mi chodzi o Win98 a nie XP.Już mieli poblokowane ale sobie potrafią odblokować i chodzi mi własnie o to zeby po restarcie była taka sytuacja jaka opisywałem.(A wszystkich nie dopilnujesz)
 • Level 41  
  W Milenium jest coś takiego jak przywracanie systemu z punktu zaznaczonego w kalendarzu wewnętrznym. Może tędy droga.......
  Ewentualnie trzymanie na serwerze lub na płytkach CD pełnych kopii czystych systemów i procedura nakopiowywania rano po usunięciu tamtej kopii. Nie wiem jak wtedy żywotność dysków.
  Pozdr.J.
 • Level 18  
  Polecam http://www.allegro.pl/show_item.php?item=30950391 warte swojej ceny:d, bo blokoda sprzetowa:d

  Jezeli chodzi o nadzor softem nad niesfornymi uczniami to chyba nie pozostaje nic innego jak konta z ograniczeniami "only user", dla win98 o ile dobrze pamietam robi sie to przez odpowiednia edycje rejestru systemowego, poszukaj w google baknowo bedzie.
  Uzyskujesz podobny efekt jak w xp.

  Pozdro.
 • Level 14  
  Słyszałem coś o obrazie przechowywanym w ramie?? (Bo obrazy systemu mamy na CD)
 • Level 23  
  jeżeli chodzi o zabezpieczenie 98 ty tylko poledit
  http://www.cybernet.best.pl/~bartekz/komputery/windows/poledit.htm
  choć generalnie większość z tych zabezpieczeń można w prosyt sposób obejść. Ale zawsze coś.
  Ja przy robieniu takiej pracowni w liceum na 98 wydłużyłem czas chodzenia systemu do ok. jednego semestru :D i to był sukces bo wcześniej raz w miesiącu był format :evil:
 • Level 14  
  Stosowałem POLEDITA ale są "mocni" uczniowie (sam nim jestem :D i tez mam ten problem w liceum,ale ja chce naprawiac nie szkodzić ;-) ) A i jeszcze jedno u mnie tez to długo chodziło Faber ale moi profesorowie od infy wymagaja ode mnie czegoś lepszego ;-)
 • Level 43  
  Moim zdaniem lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego dla super wścibskich uczniów przygotowałbym jakiegoś jednopłytowego linuksa - w tym momencie za każdym razem jak bedziemy go wlączać pulpity i nastawy będą zawsze takie same.

  Słyszałem też o windowsie 98 na płycie CD (!)

  Najlepiej jeszcze ustawić CD-ROM tak, aby nie można było wyciągać płyty. Do tego jakiś dysk mały, na którym byłyby dane, które mozna było kasować przy wlaczeniu komputera. Oczywiście byłaby to wojna z wiatrakami, po pewnym czasie dzieci by zaczęły powoli roznosić komputer.

  W nie jednej pracowni komputerowej, szkolnej widywałem LINUXA.
 • Level 28  
  U nas jest to jakoś rozwiązane, chyba za pomocą "konsoli admininstracji". Nie wiem, co to jest, i jak to się uruchamia, ale nie ma dostępu do ustawień, a niektóre foldery są zablokowane hasłem.
 • Level 22  
  powiem tak:
  Powinieneś POLEDITem "ukryć" czytniki (jeden z szablonów ma taką możliwość ;) ). Jeśli masz NT 4.0 - dokonujesz zmian w pliku config.pol (jest udostępniony w jednym z zasobów serwera), z doświadczenia wiem, że nie zawsze w SBS2000 nauczyciele tworzą ten plik aby mieć pełną "władzę" nad komputerami z win 98 (na NT 4.0 jest on domyślnie tworzony). Możesz zrobić to tak: pewnym uczniom pozwolić korzystać z tych czytników (system je ukrywa - pragnę przypomnieć ;) ), nie pamiętam jak było w NT 4.0 ale w SBS2000 masz tzw. "profile obowiązkowe" - mają fajną właściwość - zmiany nie są zapisywane :D, dla przykładu:
  uczeń kowalski zmienia tapetę (z ładnego napisu "Admin Rulez" ;) ) na swoją... np. jakiegoś kotka czy inną rybę ;). Po wylogowaniu i ponownym zalogowaniu na to samo konto - tapeta jest taka jak przez zmianą - to samo dotyczy min. zawartości pulpitu i histori.
  ps. propo Milenium - tam zamiast pliku config.pol mamy comfig.pol jest jeszcze plik *.pol dla systemów win 2000 i chyba XP :D
  Pozdrawiam