Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napędzana tocząca się kulka (samojezdna)

12 Wrz 2004 20:14 3516 14
  • Admin grupy Projektowanie
    W jednym z telemarketów pokazywali robo coś tam które miało służyć do odkurzania. Urządzenie jest oczywiście beznadziejne ale ciekawy jest jego napęd.

Jest to kulka która się toczy. Ograniczona jest przez stelaż który popycha. (na tym stelażu są jakieś ścierki które mają czyścić).

Kulka ma gniazdko przez które się ładuje. (gdy się nie toczy)

W efekcie po napotkaniu przeszkody zaczyna toczyć się w innym kierunku i popycha urządzenie w inną stronę.

I tutaj pytanie jak jest zrealizowane toczenie się kulki?
  • TestoTesto
  • Poziom 15  
    And! pamiętasz taką zabawę co reklamowali że niby wzmacniała rękę ? Działała na zasadzie takiej że trzymasz taką kulkę w której jest zamontowana taka druga mniejsza odrobinę i ją za pomocą sznurka wprowadzałeś w ruch wirowy co powodowało wytwarzanie się siły odśrodkowej. To o czym ty mówisz jest na tej samej zasadzie tyle że w środku tej kulki masz zamontowany silnik który obraca kólką w kólce i to powoduje te obroty. jak znajde w moich zasobach coś podobnego pokaże ci to. A tak nawiasem do czego ci to?

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    No dobra ale jak ładować akumulatory?
    ja bym wsadził do środka jakiś mały "samochodzik" o kołach większych niż on sam, tzn aby nie zależnie od tego jak sie przewróci stał na kołach, były kiedyś takie zabawki. Potem można by wypełnić powierzchnię wewnętrzną kuli jakimś przewodnikiem (miękka blacha aluminiowa czy miedziana) ale tak aby ta wyściółka składała się z dwóch połówek pod które można by podłączać napięcie potrzebne do ładowania. gdyby teraz jedną z osi samochodzika pozostawić bez napędu i oddzielić galwanicznie (oddzielić galwanicznie każde z kół tej osi to można by przez te koła i jakieś szczotki na nich ładować akumulatorki samochodzika, oczywiście pod warunkiem że każde z tych kół dotykałoby akurat różnej połówki wyściółki, można by szukać takiego stanu potrząsając kulą. Układ ładujący akumulatorki musiałby mieć jakiś wskaźnik czy koła dotykają akurat różnych biegunów tej wyściółki.

Pozdrawiam
  • TestoTesto
  • Poziom 15  
    właściwie w miare dobry sposób ale lepsze by było wykorzystanie napędy z kolejki elektrycznej w tym momencie masz gotowy napęd bo takie kółka z silniczkiem kupisz za 20 zł w sklepie modelarskim a tory może za 2 zł ale byłby problem z włączaniem go o ładowaniu nie wspomne. chociarz mam autko RC i tam ładuje aku jak jest wyłączony więc można to zrobić. Mam mały przykładowy rysunek. Dupowaty ale jest
    Poprostu byłem ciekaw jak to jest zrealizowane.

Myślałem o zabawce dla psa.

Gdyby ruch kulki dało się kontrolować to byłby to ciekawy napęd.

A może do celów inwigilacyjnych :) niepozorna kulka z mikrofonem :D

Oryginał jest nieduży i dość żwawo się porusza.
  • Poziom 14  
    Nieźle ale jak mniemam tory przymocowane są do wnetrza kuli a to chyba daje ruch kuli tylko wzdłuż tych torów, czyli na boki jechać niema szans, a gdzieś w rogu pokoju czy w innych zakamarkach może okazać się to niezbedne.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Nieźle ale jak mniemam tory przymocowane są do wnetrza kuli a to chyba daje ruch kuli tylko wzdłuż tych torów, czyli na boki jechać niema szans, a gdzieś w rogu pokoju czy w innych zakamarkach może okazać się to niezbedne.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Dlatego takie luźne autko byłoby chyba lepsze. W przypadku trafienia na przeszkodę autko wspinałoby się na ściankę kuli i przewracało na "plecy" całkiem przypadkowo i tu kula jedzie w innym kierunku.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    I ja przyjrzyjcie się temu dokładniej to widać, że po środku jest taki czarny jakby pasek to jest cześć która się po prostu obraca.
  • Poziom 17  
    Wujek kiedyś mi przywiózł taką zabawkę z chin. Była to kulka która sama się poruszała i to całkiem w losowych kierunkach. Była ona złożona z dwóch polówek jednej czerwonej a drugiej żółtej. W końcu ja rozbiłem to zobaczyłem w środku co powodowało ruch tejże kulki. Znajdowało się tam takie urządzenie w kształcie piramidy ale tylko z drucików i działało coś jak stara radziecka wanka wstanka. Na gorze (tam wiadomo gdzie to jest) było coś przyklejone. Po bliższych oględzinach okazało się, że jest to resztka pokarmu dla szczurka który również wypadł z kulki i był tam rodzajem silnika przebierając nózkami po wnętrzu dość dobrze wypolerowanej kulki. Niestety tak jak mówiłem kulkę rozbiłem bo przestała działać.
  • Poziom 15  
    Zauważ, że ruch obrotowy tegoż wagonika powoduje pewną zależność. W momencie kiedy kulka się zatrzyma cięższa część (wagonik z silnikiem i aku spowoduje przechył kulki w którąś stronę tak mnie bynajmniej na fizyce uczyli :) ale jak zawsze mówię to jest moje zdanie i tylko zdanie gdyż nigdy tego nie zrobiłem.
  • Poziom 12  
    To tylko taki mój pomysł bazujący zresztą na pomyśle kolejki.

A gdyby zamiast jednych torów były w kólce dwa?

Jedne tory byłyby przymocowane do zewnętrznej części kólki i jednocześ nie stanowiły połączenie elektryczne umożliwiające ładowanie akumulatorków. Drugie tory byłyby przymocowane do pierwszych za pomocą czegoś w rodzaju prowadnic i ale w prostopadłej płaszczyźnie wtedy uderzenie w przeszkodę skręcałoby tory wewnętrzne względem kierunku dotychczasowego ruchu i kólka poruszałaby się w innym kierunku.

Uprzedzam, że to tylko moje pomysły i nie musicie się z nimi zgadzać.
    Może silnik na którego osi zamocowana jest symetrycznie masa większa od masy silnika, kulki i akumulatorów ?

Może wtedy by ruszyło.

A może dwie połówki obracjące się w przeciwne strony ?
  • Poziom 14  
    Jeśli masa na wale silnika będzie większa od samego silnika to raczej silnik będzie się okręcał i kula będzie stała w miejscu.
    Napęd obu połówek w przeciwnych kierunkach dałby ruch wokół własnej osi kuli, niezależnie od tego jak kula się ustawi - tak mi się wydaje!