Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

nauka elektroniki od podstaw

28 Aug 2010 08:45 4406 21
  • User removed account  
  • TermopastyTermopasty
  • Level 30  
    Było już 1000 takich tematów, w kilku podawałem nawet najlepsze książki na początek, ale musisz sam poszukać tych tematów. Jak tego nie potrafisz to i tak nie masz czego szukać w elektronice.
  • User removed account  
  • Level 30  
    Książka "Wyprawy w świat elektroniki" część 1 i 2. Autor: Piotr Górecki.
    Do tego najmniejsza płytka stykowa, druciki (ze skrętki zrobisz), trochę elementów i już złożysz kilkadziesiąt prostych układów.

Z książek jest jeszcze dobra "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz. Układy" Dieter Nuhrmnann.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 37  
    Zamiast płytki stykowej ( kto takie badziewie w ogóle wymyślił, jak coś nie kontaktuje to zawracanie gitary na forum ,,dlaczego nie działa'') kup lutownicę za kilkanaście złotych, trochę tinolu (drut cynowy z kalafonią w środku) i lutuj proste układy na płytkach prototypowych (tanie), kup na początek jakiś multimetr cyfrowy (dziś na Wolumenie 9zł/szt) i zacznij się bawić elektroniką. Zrób na początek zasilacz 3-15V, nadzwyczaj się przydaje do taniego (bo nie z baterii) zasilania prostych układów.
  • Level 30  
    @up: wiesz, ja na najtańszej stykówce SD12N za ~20zł złożyłem już kilkadziesiąt układów z oślej łączki (1 i 2 wyprawa) i jakoś wszystko działa.

No chyba że ktoś kupuje stykówki na bazarze u rusków to się nie dziwię...
  • Level 32  
    Płytki stykowe to zbawienie dla początkującego, tego się nie da zaprzeczyć. Nawet biorąc pod uwagę ten ułamek przypadków, w których z winy płytki nie działa, chociaż mi się nie zdarzyło na własnych, ani nawet nie słyszałem o takich problemach u mnie na kierunku, gdzie od kilku lat studenci katują takie płytki składając proste układy logiczne ze scalaków 74XX. Nie dość, że studenci, to jeszcze ćwiczenia na czas, mierniki nie wyrabiają, pecety nie wyrabiają, ale płytki wciąż działają.

Lutowanie za każdym razem prostych układów jeszcze przejdzie, ale jak początkujący chciałby zrobić cokolwiek bardziej złożonego, to pewnikiem kilka razy się pomyli przy lutowaniu i w najlepszym wypadku wie, dlaczego układ źle działa, w najgorszym zamacha się lutownicą na śmierć i zniechęci. Weźcie jeszcze pod uwagę te wszystkie spalone lutownicą scalaki, koszt nawet kilku modułów takich płytek to nic.

Z powyższych powodów proszę przeciwników takich płytek o nie wmawianie początkującym, że są one złe, nie każdy jest zawodowcem, który lutownicą nawet koperty zakleja.
  • User removed account  
  • Level 28  
    nero97 wrote:
    Ja mam książkę "Proste układy elektroniczne" tylko że połowa części do tych układów z książki nie są już w sprzedaży bo książka pochodzi z roku 1980z hakiem.
    A czy jest gdzieś w internecie(bo ja nie znalazłem) spis elementów i książka <strona po stronie> by mus części wyciągnąć z odzysków.

Co do elementów, to można w sporej części przypadków zastosować zamienniki. Proponuję na stronie głównej Elektrody odszukać link do działu "Zamienniki".
  • User removed account  
  • User removed account  
  • Level 30  
    O jakie groty chodzi? Pokaż na schemacie bo nie rozumiem?
  • Level 30  
    Aha już wiem o co chodzi. Te z grotami to LED czyli świecące, te bez grotów to zwykłe diody półprzewodnikowe, jak 1N4007

Symbole elementów się kłaniają kolego - toż to podstawy :)
  • Level 28  
    nero97 wrote:
    nauka elektroniki od podstaw
    Jakich diod użyć do tego "mostek Graetza"

To zależy tak naprawdę od tego, jakie będzie napięcie na wejściu oraz prąd pobierany z tego mostka. Diody 1N4007 są najpopularniejsze, ale też trzeba pamiętać o ich parametrach i nie przekraczać ich.

Diody 1N4005 są na niższe napięcie, niż diody 1N4007.

Dodam jeszcze, że generalnie można zastępować m. in. diody prostownicze modelami o wyższym napięciu czy dopuszczalnym prądzie. Często kupuje się 1N4007 jako uniwersalne rozwiązanie.
  • User removed account  
  • Level 28  
    nero97 wrote:
    Tak tylko bardzo często na schematach z tej mojej książki jest tak że niema różnicy pomiędzy jedną a drugom diodom dopiero w spisie elementów jest to rozróżniona.

Bo na schematach każda dioda prostownicza ma ten sam symbol. Dopiero opis zawiera dokładne jej dane lub oznaczenie.
  • Moderator
    Wystarczy. Podstaw można i trzeba uczyć się z książek, zamiast zakładać kolejny temat na forum - zamykam.