Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stara instalacja a wylącznik różnico-prądowy

pavulon 25 Lis 2005 15:55 17818 41
  • #31 25 Lis 2005 15:55
    Enpro
    Poziom 22  

Pan Henryk napisał Aby instalację wodociągową wykorzystać jako naturalny uziom musi ona spełniać określone warunki - czytaj wyżej post ekaand.
    Jeżeli ktoś ma wątpliwości - zdecydowanie odradzam takie rozwiązanie.[/quot

Dodano po 6 [minuty]:

Po pierwsze NIK tu nie zerował do rur tylko bolec w gniazdku był zerowany przewodem zerowym tak jak jest większość starych instalacji więc poprzez bolec poszło napięcie na obudowę bo przewód ochronny z wtyczki jest podłączony do obudowy a że całość jest metalowa to się przeniosło napięcie na rury a gdyby był wyłącznik przeciwporażeniowy to by tego nie było nawet bez przewodu PE i zerowania tego bojlera.
    A zerowanie w tym przypadku jak widać było nie skuteczne więć pytam się panów co jest lepsze według panów nieskuteczne zerowanie czy zastosowanie wyłącznika różnicowego bez przewodu PE który w tym wypadku by zadziałał a wkażdym domu wielorodzinnym nik niema dodatkowego zerowania a przewód zerowy może się upalić i wszystkie urządzenia zerowane bąda pod napięciem.

Dodano po 25 [minuty]:

igabriel napisał:
    tak jest jak napisał HenryK3..
    różnicoka jest dodatkowym zabezpieczeniem przeciwporażeniowym , a podstawowym jest zerowanie!!!!

Zanim się coś napisze może by tak przydało postudiować przepisy, ciekawe jak ty zdajesz uprawnienia bo ogóle nie wiesz co zaliczamy do ochrony podstawowej bo jak byś wiedział takich bzdur nie pisał. Obie metody są metodami dodatkowymi.

• Megger
  • #32 29 Lis 2005 18:32
    igabriel
    Poziom 20  

Enpro..dokładnie wiem że obie metody zaliczamy do ochrony dodatkowej ale różnicówki nie stosuje sie bez zerowania lub uziemienia , a dla ścisłości ochroną podstawową jest izolacja oraz zabezpieczenia techniczne uniemożliwiające dostęp do nieizolowanych przewodów (np. ogrodzenia ,zawieszanie linii na wysokości, itp...)
    to co napisałem wcześniej nie miało być kursem na SEP tylko obrazowym przedstawieniem sprawy dla laika w konkretnym przypadku...

• Megger
  • #33 29 Lis 2005 21:01
    Enpro
    Poziom 22  

Widzie że nie zrozumieliście o co pytałem i zeszliście wszyscy na drogę przepisów wiem co mówią przepisy jak się montuje różnicówkę i nie oto mi chodziło . Pytałem co sądzicie i podałem przykład że zerowanie nie jest skuteczną metodą przeciwporażeniową bo w przypadku wadliwej instalacji doszło do pojawienia się napięcia na rurach wodnych co spowodowało śmierć tych krów a gdyby była różnicówka bez przewodu PE to by to wyłączyła, więc moje pytanie brzmi , co jest lepsze z punktu bezpieczeństwa odbiorcy żerowanie zgodne z przepisami czy różnicówka bez przewodu PE i jeszcze raz pisze nie interesuje mnie ten przypadek z formalnego przypadku czy to jest zgodne czy nie z przepisami tylko z punktu bezpieczeństwa odbiorcy bo mogło dojść do jeszcze większego nieszczęścia zgodnego z przepisami człowiek by zginął a wszyscy by powiedzieli że winą była zła instalacja .

• #34 29 Lis 2005 23:54
    igabriel
    Poziom 20  

Enpro masz rację że zeszliśmy chyba z tematu ....
    jeśli chodzi o twoje pytanie to masz rację że lepsza porażeniówka bez przewodu PE niż jej całkowity brak!, sugerował bym się jednak żeby gdzieś ten bolec w gniazdku uziemić , nie musi to być jakieś specjalnie skuteczne uziemienie, przecież do wyzwolenia porażeniówki potrzeba tylko 30mA, np. bojlera można wogóle nie uziemiać bo same rurki i woda w nich są wystarczającym uziemieniem żeby zadziałała , ale musisz się zgodzić że jeśli nie uziemisz pralki to będzie nieprzyjemnie łaskotać przy odrobinie wilgoci, nie wspomne już o kondensatorach przeciwzakłuceniowych(przelotowych) w pralce które są wpięte między obudową a przewodami L i N , przez te konden. pojawia się minimalny potencjał na obudowie jeśli nie podłączymy PE pralki ... gwarantuje że wyciąganie mokrych ciuchów z bębna nie jest przyjemne , no chyba że wyłączymy pralę z gniazdka , to też jest sposób, to o czym piszę znam z doświadczenia .
    twórczej dyskusji życzę

• #35 30 Lis 2005 12:48
    Enpro
    Poziom 22  

Zgadzam się z tobą @ igabriel masz całkowicie racje , zawsze można jakimś przewodem uzerować samo urządzenie co zapobiegnie takiemu łaskotaniu .

• #36 29 Gru 2006 21:55
    couguarek
    Poziom 2  

Witam,

Mam w bloku instalacje el. bez uziemienia. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę poprowadzić kabel od grubego drutu idącego za oknem (zapewne jest to piorunochron) i podłączyć go jako uziemienie do sprzętu w moim pokoju?

• #38 30 Gru 2006 00:29
    couguarek
    Poziom 2  

Właśnie tak przeanalizowałem swoje pytanie, heh w przypadku jak walnie piorun chociażby ;) To w takim razie mam jakąś szanse zrobienia tego inaczej?

• #39 30 Gru 2006 12:56
    Popak
    Moderator na urlopie...

couguarek napisał:
    Właśnie tak przeanalizowałem swoje pytanie, heh w przypadku jak walnie piorun chociażby ;) To w takim razie mam jakąś szanse zrobienia tego inaczej?

A będziesz zakładał wyłącznik różnicowoprądowy? Jeśli nie to w gniazdku mostkujesz przewód PEN (niebieski) do bolca (uziemienie) Jeśli będziesz montował wyłącznik to musisz rozdzielić przewody przed bezpiecznikami ale w rozdzielni!!! (tam gdzie masz bezpieczniki w domu) i z stamtąd poprowadzić przewód do odbiornika.

Pozdrawiam

• #40 01 Sty 2007 18:16
    couguarek
    Poziom 2  

Szczerze bardziej by mi pasowało połączenie uziemienia do zera, ale czy to do końca jest bezpieczne? Jak pojawi się tam napięcie to może kopać przy dotykaniu obudowy sprzętu. Może między połączeniem zera i uziemienia wstawić jakiś układ rozłączający to połączenie przy pojawieniu się napięcia?

• #41 01 Sty 2007 20:53
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Dawniej i jeszcze w dzisiejszych czasach czasami tak się robi. Nie ma innego wyjścia. Chyba że chcesz ciągnąć nowe kable ;) Ale wydaje mi się że nie. :)

Co do układu elektronicznego to wydaje mi się że nie ma takiego ale mogę się mylić. Pamiętam na elektrodzie był taki temat poszukaj może coś znajdziesz.

Pozdrawiam

• #42 31 Mar 2007 13:11
    pavulon
    Poziom 21  

Dziękuję za dyskusję i prosiłbym o zamknięcie tematu