
Celem projektu było stworzenie prostego w obsłudze sterownika bluetooth do załączania/wyłączania urządzeń za pomocą telefonu komórkowego. Największym problemem który powstał podczas prac to napisanie prostej aplikacji na telefony która będzie działać z wielką ilością telefonów – aplikacja powstała w javie. Większość nowoczesnych telefonów z MDIP 2.0 spokojnie będzie współpracować z aplikacją a tym samym ze sterownikiem. Aplikacja poza wbudowanymi czterema 'guzikami' ma możliwość odczytywania informacji zwrotnej ze sterownika , co wraz z wyprowadzonymi paroma pinami daje świetną okazję do modyfikacji układu i dodania do niego dodatkowych opcji np.: odczyt temperatury itd.
Opis elektroniki
W sterowniku pracuje atmega48 z zewnętrznym kwarcem. ULN2003 -steruje bezpośrednio przekaźnikami. Układ elektroniczny nie jest specjalnie skomplikowany. Poza tym na pcb jest jeszcze znany i popularny moduł bluetooth btm222. Mikroprocesor wraz z btm222 jest zasilany przy pomocy LF33 w obudowie smd , reszta to elementy RC w tym duża ilość kondensatorów 100nF.
Parametry techniczne:
Napięcie zasilania 5V DC
Prąd załączany 10A/125VAC
Zasięg do 100m Bluetooth class 1

Widok PCB wraz z elementami.
Opis modułu.
Urządzenie jest wyposażone w cztery przekaźniki małogabarytowe, z wyprowadzonymi stykami NO COM NC. Posiada dwie diody LED. Dioda LED0 jest wskaźnikiem obecności napięcia zasilania natomiast LED1 wskazuje odebranie sygnału sterującego, oraz poprawność uruchomienia modułu. W momencie zmiany stanu dowolnego przekaźnika dioda LED1 sygnalizuje to poprzez pojedynczy impuls.Urządzenie jest wyposażone w miniaturową antenę chipową o zysku 1,5dBi.
Opis modułu - przekaźniki.
Opis przekaźników jest zgodny z opisem w programie sterującym w telefonie.Wybranie z menu Przekaźnika PK0 spowoduje załączenie wybranego styku. Ponowne wybranie tego samego menu spowoduje wyłączenie wybranego styku. W aplikacji jest widoczna informacja zwrotna z modułu BTM4.
Stan przekaźnika jest sygnalizowany 1 dla włączonego i 0 dla wyłączonego.



Cool? Ranking DIY