Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Felicia 1,3MPI problem z kontrolką airbag

and61 28 Aug 2010 20:40 6765 24
Wago
    and61
    Level 26  
    Przy wymianie przekładni kierowniczej ,została odłączona taśma air bagu i zdjęta cala kolumna kierownicza, podczas składania ,kolumna trochę latała i obrywała (kierownica była zablokowana) i zaczęła sie palić kontrolka airbag, po podłączeniu laptopa i okazało się ze komputer nie widzi sterownika airbagu! Posiadam czeskie schematy do Felicii , ale na żadnym nie zaznaczona jest instalacja ( bezpiecznik, centralka) poduszki. Czy może ktoś zdradzić mi , gdzie ich szukać ??
    i co może być przyczyną opisywanego problemu ??
  • Wago
    WITEK1952
    Level 28  
    Witam serdecznie. Komputer może nie widzieć air bag z powodu błędów w sprzęcie diagnostycznym. Spróbuj na innym sprawdzonym sprzęcie lub sprawdź sprzęt na innym aucie. Najpewniej sterownik odnotował przerwę w instalacji poduszki kierowcy. Ciekawe czy nie pękła taśma. Sygnał dźwiękowy jest? Na drugi raz przed demontażem poduszki odłącz na 15 minut wcześniej akumulator. Pozdrawiam.
  • Wago
    and61
    Level 26  
    Ok, jak zalatwie inny laptop to sprawdzę,
    Pytasz o klakson, rozumiem że bezpieczniku 17 razem z klaksonem , sygnałem świetlnym i wentylatorem chłodnicy podpięta jest centralka poduszki powietrznej ??
    User removed account
    User removed account  
    and61
    Level 26  
    Kolego po co te nerwy , zapłon, był wyłączony ,później dopiero poducha została odłączona i rozebrana kolumna itp itd

klakson działa

Problem jest tego typu ze po załączeniu zapłonu kontrolka airbagu świeci mocno i po ok 1-2 sekundach lekko przygasa ale świeci wyraźnie
    kabel vag był sprawdzany na VW passacie B5 99r i wszystkie sterowniki wykrywało
    i bylo to sprawdzane na 3 różnych laptopach i 3 różnych systemach operacyjnych windows xp wista i 7

Ze sterownikiem silnika łączy sie bez problemu a z air bagiem nie

VAG nie widzi sterownika AIR po prostu próbuje 6 razy nawiązać połączenie i wywala błąd "brak komunikacji"

Taśma wygląda na nie uszkodzoną.
    User removed account
    User removed account  
    warma-87
    Level 14  
    jorge83 wrote:
    To do sprawdzenia jeszcze zasilania na ster i linia diagnostyczna..
    a gdzie sie znajduje zasilanie na sterownik ? linia diagnostyczna powinna być w porządku skoro łączy się ze sterownikiem silnika.
    WITEK1952
    Level 28  
    Witam.Pytałem o klakson dlatego,że na taśmie masz 2 ścieżki od poduchy i 2 od sygnału. Jak urwiesz taśmę nie będzie sygnału. Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    warma-87
    Level 14  
    więc proszę o jakieś info czego mam się "uczepić" taśmę sprawdzałem kilkukrotnie, wtyczke czyscilem, próbowałem czy są luźne styki, ale wyglada że wszystko jest ok. czy gdzieś za kolumną mógł się przerwać przewód air bag`u kierowcy ? tylko zastanawia mnie dlaczego komp nie widzi sterownika poduszki, bo zakładając iż taśma była by zerwana to w tym momencie vag łaczy się ze sterownikiem i wywala błąd zapalinka poduszki a tu "brak komunikacji"
    User removed account
    User removed account  
    warma-87
    Level 14  
    problem w tym, że zawsze air bag (sterownik) dzialal na tym fejsie, ale kolega zamowił kabel wiec sprawdzimy jeszcze na jego fejsie..
    and61
    Level 26  
    W kwestii wyjaśnienia , problem który opisałem jako autor tematu dotyczy Felicii mojego znajomego noszącego tu nick : Warma -87 , wiec wszelkie informacje on udzieli , odnośnie tej awarii

Warma , poprosze o info ktora rada była pomocna bym mógl w podzięce kliknąć na :
    "pomógł"
    A może moderator ma taką możliwość by autorstwo tematu przypisać Warma -87 , czyli wszystkie moje posty w tym temacie przydzielić koledze jeśli tak to poproszę o to , z góry dziękuje
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    warma-87
    Level 14  
    And61Dziekuję Ci za zaangażowanie się w mój problem,

jorge83 rozumiem że mam spawdzić napięcie na pinach 15/30. wolę się upewnić niż słyszeć dzwięk odpalonej poduszki...
    Pawel wawa
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wiesz co...oddaj Ty auto do warsztatu, grzebiesz przy systemie bezpieczeństwa nie mając za grosz wiedzy. Temat zamykam. I jeszcze jedno, masz pisać w działach dla początkujących.
    warma-87
    Level 14  
    jorge83 wrote:
    No dobra zapodam schemat ,może teraz se poradzi.Czy widzicie jakąś filozofie tutaj.
    Felicia 1,3MPI problem z kontrolką airbag Felicia 1,3MPI problem z kontrolką airbag

czy to aby na pewno jest do felicji?? Fela ma 16 pin wtyk OBD2, po za tym przy sterowniku tez mi nie pasuje wtyk do schematu...
    User removed account
    User removed account  
    and61
    Level 26  
    Felka Warmy ma 1 poduchę , , niestety w zwiazku z tym że to nie moje autko , więcej info nie jestem w stanie podać .

Kol. jorge83 ,wielkie dzięki za schemat i jego opis , myślę że się przyda tak i w tym przypadku jak i innych
    warma-87
    Level 14  
    Niestety Panowie nie ma gdzieś masy ... a nie bardzo miałem czas zlokalizować sterownik AIR w feli, może ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie go szukać ? szukałem w okolicach kolumny kierowniczej ale bez rezultatu...
    Zico63
    Level 37  
    Pod deską rozdzielczą na środku pojazdu.
    Może nie podpięli masy temu sterownikowi, albo poruszyli wtyk - gdy grzebali łokciami wykręcając krzyżaki wałka kierownicy?
    warma-87
    Level 14  
    Zico63 wrote:
    Pod deską rozdzielczą na środku pojazdu.

Dziękuję Ci bardzo za podpowiedź, szczerze to szukałem za kanałem dmuchawy "na nogi" i nie zlokalizowałem go, ale wiem gdzie już szukać, dziękuję.

Zico63 wrote:

Może nie podpięli masy temu sterownikowi, albo poruszyli wtyk - gdy grzebali łokciami wykręcając krzyżaki wałka kierownicy?

z pewnością tak.
    warma-87
    Level 14  
    jorge83 wrote:
    No dobra zapodam schemat ,może teraz se poradzi.Czy widzicie jakąś filozofie tutaj.
    Felicia 1,3MPI problem z kontrolką airbag Felicia 1,3MPI problem z kontrolką airbag

Rozmawiałem z jednym serwisantem skody i ten schemat nie jest do feli, ponieważ felicja nie ma lini CAN, felicia ma tylko linie KKL, byc moze ten schemat jest z Octavi I.
    User removed account
    User removed account  
    warma-87
    Level 14  
    skoro tak uważasz... słuchaj ja też rozmawialem z "łebkami" od skody i im tez za Chiny nie pasuje ten schemat.. sam twierdzisz ze jestes zwyklym mechanikiem, a "jedziesz"po mnie jakbyś był elektromechanikiem z serwisu ASO z ogromnym doświadczeniem i wiedzą, sorki za moja taka uwagę, ale po to pytam na forum żeby czegoś nie uszkodzić, widzisz nie każego stać na kosztowne serwisy bo moze mimo mlodego wieku ja mam ważniejsze sprawy niż zarabiac"na serwisy" też mam rodzine mieszkanie samochód i nie stac mnie by utrzymywać "serwisanta" ktory pewnie za 2 min roboty skasuje 100zl, jestem elektronikem z zamilowania i zarazem absolwentem szkoly technicznej w tym kierunku, więc jeśli moje pytania wydają się dla Ciebie "idiotyczne" proszę nie odpowiadaj na nie... Nie każdy jest "wszechwiedzacy" i proszę wyluzuj z obelgami w moją stronę