Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprężarka A 50 380-240 nie chce się uruchomić

parnaczek 28 Aug 2010 22:25 5959 11
 • #1
  parnaczek
  Level 11  
  Witam
  Kupiłem używaną sprężarkę A 50 380-240 i mam problem z uruchomieniem. Silnik 7,5kW jest w układzie trójką-gwiazda pierwszy bieg załącza się silnik startuje kiedy ma włączyć się drugi bieg styczniki zaczynają "klekotać " - włączać się i wyłączać i po chwili wyskakują bezpieczniki (najprawdopodobniej stycznik o drugiego biegu włącza się za którymś razem razem ze stycznikiem pierwszego tym który robi za zworki). Sprawdziłem wszystkie styczniki i przekaźniki wszystko jest sprawne po odłączeniu silnika cały układa załącza się jak powinien. Więc domyślam się że chodzi o to że w momencie załączenia drugiego biegu jest spadek napięcia na tyle duży że styczniki "popuszczają". Mieszkam daleko od transformatora i spadki są dość znaczne więc to chyba możliwe co prawda mam też dwa inne urządzenia z silnikami o takiej samej mocy jednak jeden jest załączany ręcznym włącznikiem drugi stycznikiem ale jedno biegowo więc może ma mniej utrudniony start (myjka wysoko ciśnieniowa). Czy jest jakiś sposób na zaradzenie tego problemu ? Całość jest sterowana 230V . Silnik jest sprawny gdyż ręcznie dociskając styczniki w odpowiednim momencie wszystko startuje i później już działa jak należy)
 • #2
  volt1
  Level 30  
  Zacznij od wyczyszczenia wszystkich styków w stycznikach, łącznie z pomocniczymi.
 • #3
  gts1991
  User under supervision
  Wszystkie fazy na silnik dochodzą? Jak z prądami jest?
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  parnaczek
  Level 11  
  Wszystkie styczniki czyszczone były. Wszystkie fazy są na pewno gdyż "ręczni ego uruchamiam. Wiem że teoretycznie te styczniki nie mogą być naraz włączone jednak skaczą jak szalone w te i wewte może z którymś razem coś się nie zgra. A pytania "jak z prądem jest nie całkiem rozumiem.
  A zapominałem dodać elektrozawór jest i działa nie wiem czy w każdej tak jest ale tutaj na pierwszym biegu jest cały czas otwarty i wszystko na zewnątrz leci zamyka się wraz z włączeniem drugiego biegu
 • #6
  siudek2
  Level 16  
  Jak dla mnie uszkodzony przełącznik czasowy gwiazda/trójkąt (automat)
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  parnaczek
  Level 11  
  dzisiaj podłączyłem sprężarkę do gniazda przy samej skrzynce bezpieczników i dwie pierwsze próby z efektem jak wcześniej. Kolejne startowała jak należy... najpewniej któryś z kabli prowadzących do garażu jest nie najlepszy. Jednakże gdy starowała to ponoć w domu światła prawie zgasły. Zobaczę czy jutro też będzie dobrze startować i spróbuje zmierzyć do jakich wartości spada to napięcie. Najbardziej dziwi mnie że mam taki sam silnik na obciążony start przy trójkącie a nie ma aż takich spadków. Czy to ze jest to silnik wysoko obrotowy robi różnicę ?
 • #9
  chszanga
  Level 12  
  Na pierwszym biegu każda sprężarka się rozpręża tak więc elektrozawory ok. sprawdź : czujnik zaniku i kontroli faz powinien być , jakie jest zasilanie sterujące , jakie są spadki napięć , pomiar prądów. Zwróć uwagę na pracę czujnika ciśnienia
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  parnaczek
  Level 11  
  Dziś znowu próbowałem uruchamiać i pierwsze trzy razu też się nie udało dopiero czwarty raz wystartowała. Powtarzałem kilka razy i co drugi trzeci raz nie chciała startować średnio. Mierzyłem napięcie na wejściu kabla do skrzynki sterowania i przed startem było jakieś 400-405 na pierwszym biegu spadało do około 350, po włączeniu drugiego spadało aż do 270 i w miarę rozpędzania rosło do około 370.
  Poniżej zamieściłem schemat.

  Sprężarka A 50 380-240 nie chce się uruchomić

  Spróbowałem tez uruchomić inny silnik 7,5kW jednobiegowy i tam napięcie spadło tylko do jakichś 370 jednak wychodzi na to że ma łatwiejszy star bo rozpędzenie zajęło mu góra 4s.
  Czujnika zaniku faz niema, włącznik ciśnieniowy pracuje jak należy.
 • #12
  chszanga
  Level 12  
  Schemat trochę słaby. Sprawdziłeś ten czujnik ciśnienie oleju?