Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka A 50 380-240 nie chce się uruchomić

28 Sie 2010 22:25 5578 11
  • Poziom 11  
    Witam
    Kupiłem używaną sprężarkę A 50 380-240 i mam problem z uruchomieniem. Silnik 7,5kW jest w układzie trójką-gwiazda pierwszy bieg załącza się silnik startuje kiedy ma włączyć się drugi bieg styczniki zaczynają "klekotać " - włączać się i wyłączać i po chwili wyskakują bezpieczniki (najprawdopodobniej stycznik o drugiego biegu włącza się za którymś razem razem ze stycznikiem pierwszego tym który robi za zworki). Sprawdziłem wszystkie styczniki i przekaźniki wszystko jest sprawne po odłączeniu silnika cały układa załącza się jak powinien. Więc domyślam się że chodzi o to że w momencie załączenia drugiego biegu jest spadek napięcia na tyle duży że styczniki "popuszczają". Mieszkam daleko od transformatora i spadki są dość znaczne więc to chyba możliwe co prawda mam też dwa inne urządzenia z silnikami o takiej samej mocy jednak jeden jest załączany ręcznym włącznikiem drugi stycznikiem ale jedno biegowo więc może ma mniej utrudniony start (myjka wysoko ciśnieniowa). Czy jest jakiś sposób na zaradzenie tego problemu ? Całość jest sterowana 230V . Silnik jest sprawny gdyż ręcznie dociskając styczniki w odpowiednim momencie wszystko startuje i później już działa jak należy)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Zacznij od wyczyszczenia wszystkich styków w stycznikach, łącznie z pomocniczymi.
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik obserwowany
    Wszystkie fazy na silnik dochodzą? Jak z prądami jest?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Wszystkie styczniki czyszczone były. Wszystkie fazy są na pewno gdyż "ręczni ego uruchamiam. Wiem że teoretycznie te styczniki nie mogą być naraz włączone jednak skaczą jak szalone w te i wewte może z którymś razem coś się nie zgra. A pytania "jak z prądem jest nie całkiem rozumiem.
    A zapominałem dodać elektrozawór jest i działa nie wiem czy w każdej tak jest ale tutaj na pierwszym biegu jest cały czas otwarty i wszystko na zewnątrz leci zamyka się wraz z włączeniem drugiego biegu
  • Poziom 11  
    dzisiaj podłączyłem sprężarkę do gniazda przy samej skrzynce bezpieczników i dwie pierwsze próby z efektem jak wcześniej. Kolejne startowała jak należy... najpewniej któryś z kabli prowadzących do garażu jest nie najlepszy. Jednakże gdy starowała to ponoć w domu światła prawie zgasły. Zobaczę czy jutro też będzie dobrze startować i spróbuje zmierzyć do jakich wartości spada to napięcie. Najbardziej dziwi mnie że mam taki sam silnik na obciążony start przy trójkącie a nie ma aż takich spadków. Czy to ze jest to silnik wysoko obrotowy robi różnicę ?
  • Poziom 11  
    Na pierwszym biegu każda sprężarka się rozpręża tak więc elektrozawory ok. sprawdź : czujnik zaniku i kontroli faz powinien być , jakie jest zasilanie sterujące , jakie są spadki napięć , pomiar prądów. Zwróć uwagę na pracę czujnika ciśnienia
  • Poziom 11  
    Dziś znowu próbowałem uruchamiać i pierwsze trzy razu też się nie udało dopiero czwarty raz wystartowała. Powtarzałem kilka razy i co drugi trzeci raz nie chciała startować średnio. Mierzyłem napięcie na wejściu kabla do skrzynki sterowania i przed startem było jakieś 400-405 na pierwszym biegu spadało do około 350, po włączeniu drugiego spadało aż do 270 i w miarę rozpędzania rosło do około 370.
    Poniżej zamieściłem schemat.

Sprężarka A 50 380-240 nie chce się uruchomić

Spróbowałem tez uruchomić inny silnik 7,5kW jednobiegowy i tam napięcie spadło tylko do jakichś 370 jednak wychodzi na to że ma łatwiejszy star bo rozpędzenie zajęło mu góra 4s.
    Czujnika zaniku faz niema, włącznik ciśnieniowy pracuje jak należy.
  • Poziom 11  
    Schemat trochę słaby. Sprawdziłeś ten czujnik ciśnienie oleju?