Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows XP, Windows 7, openSUSE bootloader

28 Sie 2010 23:44 2130 3
  • Poziom 8  
    Mam na dysku Windows XP, Windows 7 i openSUSE. Korzystam z GRUB-a, działa poprawnie, ale w menu wyboru systemów wyświetlają mi się tylko Windows i openSUSE. Opcja wyboru pomiędzy XP i 7-emką wyświetla się dopiero po wejściu w GRUB-ie w Windows. Czy da się zrobić, żeby Windows XP i Windows 7 ładowały się bezpośrednio z poziomu GRUBA?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Oczywiście że się da, nie wiem co za gadanie. Przydałoby się wspomóc tylko Grub4Dos'em (bez niego też się da ale dawno nie używałem więc nie pamiętam). Nie musi on być instalowany nawet byle tylko był na partycji, powiedzmy linuksowej w lokacji /grub4dos/grub.exe (można zmienić).

Przykład dla GRUB'a 2 żeby odpalał za pośrednictwem grub4dos windowsy - podaje uniwersalne i wygodne gotowce które same szukają ntldr,bootmgr i /grub4dos/grub.exe.

Odpalanie Windowsa 7:

menuentry "Windows 7" {
    search --no-floppy --file --set=root /grub4dos/grub.exe
    linux /grub4dos/grub.exe --config-file="find --set-root /bootmgr;chainloader /bootmgr"
    }

Odpalanie XP:

menuentry "Windows XP" {
    search --no-floppy --file --set=root /grub4dos/grub.exe
    linux /grub4dos/grub.exe --config-file="find --set-root /ntldr;chainloader /ntldr"
    }

Wypada na końcu wywalić także z BCD Windowsa 7 wpisy o XP i ustawić bootowanie bez czekania i pytania o wybór. Można to zrobić już programikami pod Windows i nie będe pisał o tym.

Mam nadzieję że się nigdzie nie pomyliłem.
  • Poziom 13  
    A czy można w ten sposób bootować systemy XP/Vista/7 z partycji logicznej?
  • Poziom 35  
    piotr768 napisał:
    A czy można w ten sposób bootować systemy XP/Vista/7 z partycji logicznej?

O ile dobrze pamiętam to można.