Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VCW 18-9 E D

12 Wrz 2004 23:40 6634 11
  • Poziom 11  
    Piec Vaillant z elektrycznym zapłonem ( bez świeczki ) . Pierwsze uruchomienie przebiega normalnie -- zagrzewa wodę do temperatury np. 60 stopni ( temp . w grzejnikach ) . Następne samoczynne włączenie się pieca , czy też poprzez odkręcenie kurka ciepłej wody nie powoduje przeskoku iskry i odpaleniu pieca ( słychać tylko pracę pompy -- nie przeskakuje iskra , nie leci gaz ) .
  • IGE-XAO
  • Poziom 12  
    Sprawdz ciśnienie wody ,czy nie jest za małe . Często się zdaża że są siatki pozapychane . Jeżeli to niejest przyczyną ,potrzeba wymienić zawór trójdrożny.
  • IGE-XAO
  • Poziom 33  
    Witam.
    Po pierwsze sprawdź czy kocioł sięnie przegżewa.
    Tzn. czujnik ciągu kominowego.
    Napisz czy wyskakuje jakiś błąd ew.nr alarmu.
    W jaki sposób odblokowujesz kocioł, czy może wyciągasz wtyczkę z gniazda 220V czy kasujesz go przyciskiem, a może sam się odblokowuje po czasie?
    Czy jak go włączysz tylko na ciepłą wodę to po odkręceniu kurka jest cały czas wporządku?
    Podaj więcej szczegułów.
    :arrow: gazrys zawór trójdrogowy nie będzie w tym przypadku uszkodzony, prędzej czujnik przepływu wody.
    Co do ciśnienia też nie zauważ pierwsze uruchomienie przebiega pomyślnie podgrzewa wodę a po podgrzaniu ciśnienie w instalacji napewno wzrasta a kociołek się nie odpala.
    To nie sprawa ciśnienia.
  • Poziom 11  
    Piec po czasie ( różne są to okresy ) sam się odblokuje -- temperatura wody musi spaść do około 20 - 30 stopni ( ale to też różnie ) . Napewno prawidłowo startuje na drugi dzień jak jest całkiem zimny . Jak się włącża zasilanie przyciskiem czerwonym słychać charakterystyczne załączenie przekażnika ( po samoczynnym wyłączeniu się nagrzanego pieca nie ma tego odgłosu załączenia się przekażnika -- a kiedyś jak piec działal normalnie to przekażnik się załanczał po każdym samowyłączeniu ) . (( Nie jest to sprawa ciśnienia -- bo jest to układ otwarty , bez ciśnienia . Układ CO pieca gazowego jest połączony z piecem koksowym -- jest to układ z otwartym odpowietrzeniem . Jeszcze taka moja uwaga -- czasem tak było jak piec się sam wyłączył po pierwszym nagrzaniu -- to ten przekażnik sam się załanczał i wyłanczał i to tak kilkanaście razy , i jak temperatura wody spadła z 60 do około 50 to piec się sam załanczał . Te ciągłe załanczanie się ( takie charakterystyczne brzęczenie )-- to nie jest normalną rzeczą , bo jak piec był sprawny , to po samowłaczeniu się pieca przekażnik sam się raz włączył i piec czekał na ponowne załączenie po obniżeniu się temperatury .

Bardzo bym był wdzięczny za schemat takiego pieca -- jeżeli ktoś ma !
  • Poziom 33  
    Strasznie to skąplikowane.
    Dziwię się jak to możliwe że ktoś uruchomił ci ten kociołek w układzie otwartym to nie mógł być serwisant VAILLANT!
    Ten piec jak i każdy inny tego typu musi mieć pewne min. ciśnienie do poprawnej pracy.
    Posiada on czujnik ciśnienia, który go wyłączy przy zbyt niskim.

Schematu elektronicznego pieca nie dostaniesz, ja postaram się zeskanować jutro schemat elektryczny i hydrauliczny to zamieszczę na forum.

Pozostaje ci sprawdzenie połączeń, filtrów wodnych itp.
    Nie dotykaj ścieżki gazowej!

Ten piec ma pewnie min. 5lat więc takie usterki są możliwe, w tych vaillantach najczęściej padają czujnik ciągu kominowego oraz czujnik przepływu wody, więc na nich się skup.
    Ja stawiam na czujnik ciągu kominowego albo na kiepski ciąg.
    Tylko nie mów proszę, że obydwa piece są włączone do jednego przewodu kominowego!
    Jeżeli masz możliwość to podnieś na próbę ciśnienie wody w instalacji bez tego będzie ciężko.
  • Poziom 11  
    Piec był kupowany używany z Niemiec ( montował go jakiś fachowiec i on też go przywoził z Niemiec ) . U nas już chodzi z 8 lat . Każdy piec ma wyjście do innego otworu kominowego . Czujnik który wyłącza piec po nagrzaniu jest dobry ( sprawdzałem miernikiem ) , a ten czujnik ciągu kominowego to jest wyprowadzany do góry do wylotu gazów na takim sztywnym miedzianym drucie? Chyba trzebaby rozebrać ten piec i wszystko przeczyścić i dopiero usuwać ewentualne usterki . Czekam na te schematy ( może wtedy bardziej będę rozumiał zasadę pracy takiego pieca ) -- podaj ścieżkę jak je odszukać na elektrodzie .
  • Poziom 33  
    Schematy zamieszczę, wczoraj nie zdążyłem.
    Tak masz rację należy zacząć od czyszczenia.
    Szczególnie elektrody przy palniku jest tam tak zwana elektroda jonizacyjna od niej wiele zależy,
    Czujnik ciągu umieszczony jest w czopuchu na górze kotła.
    Jest to element elektryczny i powinien mieć dobry kontakt pod wszystkimi nakrętkami, szczególnie przy zespole gazowym.
    Sprawdź też ciąg komina, w czasie gdy piec pracuje przyłóż lusterko nad kotłem a gdy zaparuje tzn. zatkany komin, częsta przyczyna.

Tylko pamiętaj proszę nie ruszaj nic co ma związek z gazem, nie odkręcaj zespołu gazowego itp.
    Wszystkie połączenia należy sprawdzić na szczelność.
    Jeżeli czyszczenie nie pomoże a czujniki są sprawne to niestety chyba trzeba będzie wezwać serwis dla własnego bezpieczeństwa.
  • Poziom 11  
    Narazie dziękuję za naprowadzenie w temacie -- bardzo czekam na te schematy . Proszę podaj mi gdzie je zamieścisz , to mi oszczędzi na poszukiwaniach . Roman .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Witam

---DonRomano............ jeśli chodzi o ten piec to nie ma on żadnego czujnika ciśnienia tylko czujnik przepływu a to co innego; a w układzie otwartym ten piec może pracować. Jak czegoś nie wiesz... nie komentuj.

Schemat wyśle jutro popołudniu...i jakąś pomoc... bo coś już późno dzisiaj... Romdasz najlepiej daj znać czy jest on jeszcze potrzebny.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Jak widac zima sie juz skonczyla ( piec byl bardzo potrzebny zima - teraz co prawda tez , ale mniej ) . Piec oczywiscie naprawilem -- byl uszkodzony transformator w bloku sterujacym ( podlaczylem dodatkowy maly transformator z napieciem 24 V -- i wszystko dziala OK!! do tej pory ) . Raczej nikt mi nie pomogl w temacie !

Jezeli jednak KTOS mialby schemat elektroniki tego pieca , to bardzo bylbym wdzieczny -- bo byc moze bedzie potrzebny .
  • Poziom 12  
    Na schemat elektroniki bym nie liczył... nawet serwisanci takowego nie posiadają...

Pozdrawiam