Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik wycieraczek z czujnikiem deszczu

29 Sie 2010 00:42 4469 3
  • Poziom 25  
    Witam wszystkich, pragnę założyć w swoim samochodzie, tj. hondzie crv 2005r. czujnik deszczu i podłączyć do przełącznika zespolonego, tak żeby automatycznie załączały się wycieraczki w przypadku deszczu, bądź ochlapania samochodu. oczywiście częstotliwość pracy powinna być uzależniona od intensywności opadów.
    pytanie do was, jak to działa i czy można zrobić to samemu? W sumie kwota nie jest duża, ale jak za można powiedzieć zbędny bajer to jednak sporo, z resztą z własnoręcznie zbudowanego urządzenia jaka satysfakcja... :D Zrobiłem niedawno automatyczny wyłącznik prostownicy do włosów na atmedze, moduł automatycznego domykania szyb, układ który "przerabia" mi stopnie z farenheita na Celsiusza w samochodzie(mam amerykańca), podświetlenie pod drzwiami, podświetlenie schowka, całą automatykę do bramy, a teraz robię prędkościomierz cyfrowy :D lubię więc tworzyć.
    Kiedyś sie już za to zabierałem, ale kupiłem jakiś czujnik deszczu z peugeota 406 '96, ale nie udało mi się z niego nic wyczarować.
    Szanowni koledzy, da się to zrobić?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Wszystko co ludzie zrobili da się powtórzyć lub popsuć. Z czujnikiem deszczu w celu uruchamiania wycieraczek nie ma tak dobrze jak by się wydawało. Otóż mam takie coś zamontowane przez producenta samochodu. Tyle, że funkcjonuje w miejsce pracy przerywanej i nie ma możliwości wyłączenia. I tutaj prawie klęska. Otóż w niewielki deszcz mogę korzystać tylko z automatu lub samodzielnie włączać impulsowo. Automat po pierwsze macha wycieraczkami raczej za często a czasem ma napady pracy dość szybkiej podczas gdy mnie wystarczy jedno machnięcie na pięć sekund. Efekt niedokładnego wytarcia szyby co zdarza się często skutkuje pracą wycieraczek bez sensu. Czyli, że czasem tęsknię za pracą przerywaną i korzystam z impulsów.
    Czujnik wykorzystuje zjawisko rozproszenia światła w wyniku trafienia na krople wody. Czyli mierzy ilość światła powracającego od szyby i wykorzystuje do sterowania pracą wycieraczek.
  • Poziom 39  
    mczapski -> Samodzielnie wykonany czujnik da się przecież dowolnie regulować a algorytm działania modyfikować, więc takich 'atrakcji' jak opisujesz można łatwo uniknąć.

noel200 -> Co do samego czujnika to tak jak kolega mczapski wyżej napisał. Ja tylko dodam, że wykorzystywane jest tu zjawisko pełnego wewnętrznego odbicia strumienia światła na granicy faz szkło-powietrze. Dołączam krótki opis - zasada działania i algorytm pracy:
  • Poziom 25  
    Na wstępie dziękuje moderatorom za poprawienie temetu, nie mam usprawiedliwienia na moją nieznajomość regulaminu. Wybaczcie proszę.
    kolego mczapski to że na takiej zasadzie to działa to akurat sie domyslałem, ale że fabryczne układy montowane w samochodzie są tak niedokładne to już nie. Jak widać wykrycie kropel deszczu na szybie nie jest sprawą prostą. dziękuje kybernetes za plik, w którym tak jasno jest opisana zasada działania czujnika. Najlepiej będzie przeprowadzić jakieś testy, tylko od czego tu sie zabrać... A jakie jest to swiatło? to przypadkiem nie podczerwień? i po co ten element grzejny? rozpuszczać ma lód w zimie?