Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt kolumn Stx vs Tesla

PAOLO1988pl 29 Aug 2010 12:00 3614 23
    PAOLO1988pl
    Level 12  
    Witam Wszystkich
    Na początek nie wiem czy dobrze trafiłem z miejscem tematu.
    Więc szukam juz prawie tydzień czasu i mam przeszukane sporo forum na temat projektów kolumn.
    Mam zamiar zbudować nowe kolumny, chce zbudować na 4xTESLA TVM ARN 226-07/4 2x Głośn.ARP 150-00/8 15cm/8Ohm (Arp z tego względu ze arx 3 spalone) i pozostaje wysokotonowy, posiadam visatona sc10n i zastanawiam się nad wyminą nad jakąś vifką. Najgorsze jest to że mam całego neta przeszukane i nigdzie nie mogę dostać tych głośników :(. A drugi projekt nad którym myślałem to 3 drogi stx, GDN22-140-8-SCX, GDM14-150-8-SCX, GDWK10-200-PJ. Tylko nie wiem czy opłaca sie to robić. bo wysokie i średnie stx kiedyś to był żal i nie wiem jak jest teraz. Mogą być modyfikacje, tylko nie chce żadnych monitorków bo nie wytrzymają pod żadnym kontem a na 2 drożne zestawy też nie jestem pewny chyba że coś ciekawego na TVM lub Stx (a tvm i tesla dla tego bo słabo z funduszami). Wzmacniacz to yamaha rx-v450 ma kopa. Dodam że słucham dość głośno i prosze o wyrozumiałość Moderatorów.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    31072010
    Level 12  
    Ten GDWK10-200-PJ gra cicho lepiej Tonsila GDWT 9/80 będzie miał zapas mocy.
    PAOLO1988pl
    Level 12  
    Tonsila nie bardzo :P. Wole vife wtedy. Wypowie sie ktoś na mój temat? czy nikt nie miał do czynienia (w co wątpie).
    Tomq
    Level 38  
    Moderator mógłby przenieść temat do odpowiedniego działu.

Dlaczego chcesz pakować 4 głośniki niskotonowe do kolumny? Przeglądałeś gotowe, sprawdzone projekty https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1531665.html ? Dlaczego do budowy kolumn podchodzisz z takimi uprzedzeniami do niektórych producentów głośników? Np. tesla w stosunku do tego co oferuje nie jest taka tania. Skoro nie możesz dostać tych głośników, to dlaczego się tak przy nich upierasz? Co do projektu stx, dlaczego mówisz, że ich nowe głośniki są słabe, tylko na podstawie tego, że miałeś do czynienia ze starą serią? Co do monitorówków, to przecież generalnie od głośników zależy jak gra kolumna, a nie od typu obudowy (ale nie to, żebym Cie namawiał do kolumn podstawkowych, skoro zaplanowałeś budowę kolumn podłogowych). Stx ma tez inny projekt kolumn 3 drożnych i porządne 2,5 drożne.

Trochę dużo tych "dlaczego", ale postaraj się na nie odpowiedzieć :)
    PAOLO1988pl
    Level 12  
    W końcu ktoś porządny,dzięki za odpisanie :D. No bo miałem 2 projekty i wypadły mizernie, chociaż ostatni był w miare. GDN 27-300 8ss TVM arp 23 i visaton sc 10n . A tak po zatem to trochę tego do przeglądania jest :D.
    Podobają mi sie te projekty:
    2x Tonsil GDN 13/40/2 + Tonsil GDWK 10/80/7
    STX GDN-18-130-8-AKX + STX AKX
    2x STX GDN-18-140-15-AWX + STX GDWK-10-250-8-AWX
    STX GDN22-140-8-SCX, GDM14-150-8-SCX, GDWK 10-200-PJ
    No i Te: 2x Peerless HDS 180 exclusive + Vifa XT 25
    Ale te ostanie to już sporo wyjdą
    Tesli nie wybierałem dlatego bo nie dostępne a morele itd za drogie jak na mój na razie skromny budrzet :D
    Także proszę o poradę mistrze co mam wybrać abym nie wyrzucił pieniędzy w błoto. Dodam że lubię słuchać głośno muzyki typy Dance Pop Czasem hip hop. Posiadam subwoofer na Tonsilu 30 120 1 Matronix wxp3k. I też mam na myśli wymianę głośnika ale nie wiem jaki by lepiej zagrał, bo gra ślicznie ale jest słaby kopułka robi sie aż ciepła jak słucham tak go szmyrga, ale nie udeża o nad biegunniki ani karkas o magnes ale wymięka :cry: i to na pewno głośnik nie wzmak dodam.
    Tomq
    Level 38  
    Musisz mieć koniecznie 3 głośniki w kolumnie? Tak naprawdę niemal nic na tym nie zyskasz.
    Kolumny dwudrożne z dwoma midwooferami (np 2x Tonsil GDN 13/40/2 + Tonsil GDWK 10/80/7 ) mają tylko nieco wyższą efektywność (głośność) niż te z jednym midwooferem. Natomiast dokładanie kolejnych głośników by zrobić 2,5 way lub 3 way również u Ciebie mija się z celem, bo od produkcji dużej ilości basu masz suwboofer.

Mimo wszystko z tych które wyżej wymieniłeś nie słyszałem żadnych ale z tego co czytałem :
    2x Tonsil GDN 13/40/2 + Tonsil GDWK 10/80/7 ma słabe wysokie tony.
    STX GDN-18-130-8-AKX + STX AKX - ma ładne średnie i wysokie tony
    2x STX GDN-18-140-15-AWX + STX GDWK-10-250-8-AWX jeden z najlepszych zestawów stxa.
    STX GDN22-140-8-SCX, GDM14-150-8-SCX, GDWK 10-200-PJ ten akurat słyszałem (ba, nawet zrobiłem, ale z inną wysokotonówką), słabe wysokie tony z PJ, reszta nawet niezła, ale za te kasę (w Twoim wypadku) można mieć coś lepszego.
    No i Te: 2x Peerless HDS 180 exclusive + Vifa XT 25 drogei i dobre, ta vife ludzie sobie chwalą. Jeśli masz nieco większy budżet (no właśnie jaki?) to zwróć uwagę na Ushery.

Jaką masz obudowę do tego subwoofera? Nie za dużą czasem?
    PAOLO1988pl
    Level 12  
    Kurde no nie musi być kolego 3 drożna ale wiesz tak sie jakoś przyzwyczaiłem :D. A na same głośniki nie chciałbym za dużo wydać,max 500zł
    Subwoofer ma 72 litry i strojony na 35hz, wytłumiona tylnia ścianka, projekt Irka bodajże. A z tych zestawów to sam już nie wiem, pamiętaj że możemy zawsze do jakiegoś zestawu zwrotke przerobić jak na przykład mówisz ze PJ ma słabe wysokie,to możemy zastosować inny wysoko. Ważne że wiesz co piszesz :D
    A ushery to nie moja kieszeń :D.
    Tomq
    Level 38  
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=13257
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic467489.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7257918#7257918
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic615814.html
    http://audiohobby.pl/topic/1/4747/1

IMHO żadnymi z nich nie powinieneś się rozczarować.

Co do 3 way, to już pisałem wyżej, więc od ciebie zależy czy stawiasz na jakość czy wygląd. A co do przerabiania zwrotnicy to nie taka prosta sprawa. To, że zamiast PJ można dać inny napisałem dlatego że akurat te kolumny mają jeszcze inny alternatywny projekt z AWXem, to nie jest tak, że w kolumnach wymienisz sobie głośnik i jest ok. Poczytaj na forum, czasem są tematy, że ktoś wymienił głośnik i za nic nie udaje mu się go zgrać z resztą zestawu.
    PAOLO1988pl
    Level 12  
    Wiem wiem, bo też miałem na myśli właśnie ten projekt z awxem.
    Pierwszy odpada głośniki wybuchną :P Za głośno i za długo słucham muzyki.
    Drugi bardzo mi sie podoba z tymi tonsilkami. Kiedyś sie przymierzałem do nich.
    Trzeci taki średni, raczej odpuścmy.
    Czwarty zostawia wiele do myślenia :D. ale monacory pewnie potwornie drogie :D
    Ostatni hmm piszą że seas to seas ale jak to wypada z stx, niewiem.
    Spróbowałbym chyba na tych tonsilkach,ale proszę o wypowiedz czy coś lepszego będzie :D
    mczeslaw
    Level 36  
    PAOLO1988pl wrote:
    Dodam że lubię słuchać głośno muzyki typy Dance Pop Czasem hip hop .

No tak.
    Tak sobie czytam ten temat, no i dochodzę do wniosków takowych że, przy takich upodobaniach muzycznych i przy tendencjach do podkręcania potencjometra, ja tu widzę tylko i wyłącznie układ 3-way i przetwornik reprodukujący niskie tony klasy 30 cm.

Ależ oczywiście nie neguję broń Boże powyższych propozycji. Ale z doświadczenia wiem że nawet 2½ way na Peerless 2×HDS180 + Vifa TX25 u kolegi PAOLO1988pl nie sprostają jego oczekiwaniom.
    PAOLO1988pl
    Level 12  
    Mczeslaw ma racje że narzekam na arx bo sie strasznie palą. Co do głośników to kiedyś miałem jobla na punkcie średnicy i 30cm w kolumnie musiał być ale teraz już nie. Bo przykładowo 2x midwoofer lub woofer 15cm średnicy daje 30cm tak :D. I Jak w temacie posiadam subwoofer na Tonsilu 30 120 1 i wzmacniacz wxp3k.A kolumny w tej chwili lubię jak ładnie grają ale mają spokojnie wytrzymać ponad 100rms 8ohm. Więc pytanie, co z tych projektów co podałem powinno wypaść najlepiej? :D
    mczeslaw
    Level 36  
    Jednej 30-stce odpowiadają aż cztery głośniki klasy 15-16 cm.
    Coś kolego PAOLO1988pl ci się troszkę pomieszało.
    ARX sie pali kiedy jest nieodpowiednie jego filtrowanie. On ma w całym paśmie 25 wat, czyli 7 wat więcej niż Tonsila np. GDM 12/60, który nigdy się nie fajczy. Po odpowiedniej filtracji ARX spokojnie wytrzymuje pracę w zespołach do 100 wat .
    PAOLO1988pl
    Level 12  
    Ooo aż 4? Dlaczego? Skoro wielkość membrany jest taka sama jak w 30-stce?
    2x15cm=30. A ARX nie wytrzymuje tyle choćby nie wiem co.Mam na swoim koncie 3 spalone i ich specyfikacja to 25 watt rms 8ohm, 75 wat MAX.
    Po pierwsze upalają sie druciki przy przy karkasie jak i samo uzwojenie,wiem to bo wszystkie rozebrałem i zarówno padały na yamaha ax550 rs jak i na moim rx-v450 :P.
    mczeslaw
    Level 36  
    GDM 12/60 Tonsila ma tylko 18 wat bez filtrowania
    A ARX ma 25 wat bez filtrowania , impuls 75 wat bez filtrowania. Zła zwrotnica musiała powodować uszkodzenia.

GDN 30/80 ma Sd-pole powierzchni membrany 500 cm2
    GDN 16/30 ma Sd 122 cm2. × 4 = 488cm2 - prawie jak GDN 30/80
    Tak to sie liczy. :idea:

Teraz widzisz różnicę.
    User removed account
    User removed account  
    PAOLO1988pl
    Level 12  
    Mczeslaw dzięki za wzór i za wyjaśnienie :D. A zwrotnica hmm, być może bo robił ją słynny Pan killer :D. Moge wkleić zdjęcia ze zwrotek bo kazał mi zamienić fazą średniotonowy od reszty co na moje myślenie zmienia sie polaryzacja + - i to może być przyczyną odwrotnie podłączonego głośnika średniotonowego i palenie sie ARX. Ooo no to jak można wtedy sie dowiedzieć jaką moc ma wysokotonowy i średniotonowy w tonsilach?. A druga sprawa to niskotonowe Tonsila mają moc Rms ?tak? a nie jakąś tam wymyśloną, tak jak w przypadku 30 120 1 to tonsil zaniżył moc celowo bo ma prawdopodobnie 180 rms jak wypowiadał sie kolega z tonsila.
    PAOLO1988pl
    Level 12  
    To ja akurat też wiem. Takim leikiem nie jestem koledzy. Podstawy znam. Tylko pomóżcie mi z tymi projektami. Napisałem jakie mi by całkiem sie podobały. Więc proszę o sprawdzenie postu i doradzenie.
    Tomq
    Level 38  
    Ja Ci konkretnie nie doradzę które, bo nie miałem ich u siebie i nie porównywałem. Wątpię też, że ktokolwiek miał je wszystkie na raz ;) A jeśli nawet, to i tak każdy ma inny gust, więc jak widzisz z tym doradzaniem to nie jest taka prosta sprawa. Sam musisz poczytać o wadach i zaletach poszczególnych głośników jak i tych w/w zestawów.

Wszystkie które podałem mają cenione midwoofery i wysokotonówki z wyższej półki.