Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzielenie lacza Wi-fi przy staBym numerze ip

13 Wrz 2004 00:38 2003 10
  • Poziom 11  
    Witam. Moj problem jest troszke bardziej skomplikowany niz zwykle udostepnianie polaczen. Mam w domu Komputer stacjonarny pracujacy pod Windows 2000 i laptop pracujacy pod Windows98. Komputery polaczone sa bezposrednio w siec Lan. Dodatkowo komputer stacjonarny podlaczony jest do drugiej sieci Lan radiowo i z niej otrzymuje polaczenie internetowe. Mam stale ip 192.168.0.21. chcialem udostpenic to polaczenie za pomoca standardowych narzedzi win 2000. Problem w tym, ze nie moge tego zrobic poniewaz windows sam chce zmienic ip na 192.168.0.1 a tka sie stac nie moze. Czy moge w jakis inny sposob udostepnic polaczenie tak, aby zachowac moj staly nr ip?
  • Poziom 11  
    po udostepnieniu zmieni sie ip na 192.168.0.1 ale pużniej przeciaż możesz go zmienić na 0.21. żaden problem
  • Poziom 11  
    Komputer udostepniajacy musi miec ip z koncowka 1 wiec nic mi to nie da
  • Poziom 32  
    @xxadas

Twój stały IP w LAN radiowym nie może być taki, jak podajesz.
    Wpisz z linii poleceń >command>ipconfig
    a odczytasz adresy kart - radiowej i sieci lokalnej.
    A potem to już prosta sprawa, czyli >Konfiguracja sieci domowej, z dyskietką instalacyjną dla laptopa.

Podam przykład:

jestem w sieci radiowej i cała sieć zewnętrzna, także Ty widzisz mnie jako IP
    80.XX.125.38.
    Ten adres jest niezmienny i ustala go administrator sieci, to tzw. IP zewnętrzny serwera

W sieci wewnętrznej mam przydzielony IP
    10.x.x. 65 i to jest IP karty radiowej. Także przydzielił mi go administrator sieci. To IP zewnętrzny mojej sieci (lub tylko komputera, jeśli jestem sam i posiadam jeden komputer, nie udostepniam internetu).

W sieci domowej rozdzielam sygnał kartą sieciową PCI o adresie IP
    192.168.0.1 i jest to IP zewnętrzny serwera mojej sieci wewnętrznej. Należy wpisać ten IP we właściwościach karty PCI, a także podać w komputerze (laptop) jako bramę domyślną.

Nie zapomnij, że dwie karty w komputerach takiej sieci łączymy przewodem skrosowanym
  • Poziom 11  
    Aha, czyli dobrze rozumiem ze udopstepnianie mam wlaczyc na karcie od Lanu? Ja zawsze probowalem udosteonic polaczenie w karcie w-fi.
    ------------------------------------------------------------------------------
    Dla jasnosci dodaje zrzut ipconfig. Polaczenie lan jest tu nieaktywe poniewaz laptop jest wylaczony.
    ---------------------------------------------
    2 posty scalono
    j.
  • Poziom 32  
    Spróbuj tak:
    Prawy klik na>Moje miejsca sieciowe>Właściwości
    pod napisem Sieć lan lub szybki internet będzie połączenie lokalne, prawy klik>Napraw.
    XP, jeśli zobaczy kartę sieciową w laptopie, może skonfiguruje sieć, przynajmniej w stronę laptopa.
    Po komunikacie o naprawie sieci, próbuj wejść do internetu z laptopa.

Ważna informacja:
    aby komputery były widoczne w takiej sieci, należy udostępnić chociaż po jednym folderze na tych komputerach, bo bez zasobów nie będzie sieci!
  • Poziom 29  
    Normalną procedurą tego nie zrobisz ,trenowałem to z xp ,ponieważ serwer u mnie ma 192.168.0.1 więc automatycznie jest brak internetu ,windows wymusza te ip i koniec ,jak to nie twój serwer to pozostaje spróbować programów np.winroute ,u mnie zadziałało w xp jak uzyłem mostka sieciowego ,niestety nie wiem czy w 2000 można tak zrobić.
  • Poziom 10  
    Hmm a może by spróbować
    Karta WLAN :192.168.0.21
    Karta LAN :192.168.0.1

Laptop :192.168.0.2

i miedzy kartą WLAN a LAN w twoim kompie dać most sieciowy ?
    działać napewno bedzie ale niejestem pewny czy twoje karty LAN niebedzie widac w sieci bezprzewodowej.Nigdy czegoś takiego nie testowałem. Mam net z sieci WIfi i tez mam sztywny IP,wsadze jeszcze karte LAN u siebie i potestuje jak coś wiecej wymysle to dam znać :wink:
  • Poziom 11  
    A czy po instalacji mosta sieciowego mam uruchamiac udostepnianie polaczenia??
  • Poziom 12  
    To że dostajeż internet radiowo czy kablowo to nie ma znaczenia , karta wifi ustawiona jest u ciebie na stałym adresie: 192.168.0.21, maska, i brama, dns tez muszą byc statyczne (nadane przez dostawce) i masz wtedy internet. druga sprawa jeżeli chcesz to podzielić , to czy się to da zależy tylko od dostawcy( może posiadac zabezpieczenia aby nikt tego nie robił- jest to kradziesz sygnału. Ale jezeli to się da zrobić należy:ustawic sobie sieć pomiędzy twoim kompem a drugim ,np: twój komputer druga karta sieciowa: 192.168.1.1 , maska 255.255.255.0 i nic więcej. potem należy skonfigurować sieć >moje miejsca sieciowe>konfiguracja sieci w firmie , w domu> wybrac opcje "ten komputer łączy się bezpośrednio z internetem, inne komputery łączą sie za pośrednictwem tego komputera> wybrać kartę którą łączysz sie z netem i w ten sposób uruchamiasz serwer DHCP dla innych komputerów w twojej sieci. na drugim kompie w protokóle TCP/IP ustawiasz wszystko na automat .Możesz to sprawdzić po resecie kompa gdzie jest w98 : start>winipcfg>karta sieciowa zwolnij i pobierz . wtedy będziesz widział że dostałeś numer IP z pierwszego kompa z bramą i dns-ami.Od tej chwili masz neta na drugim kompie. I teraz tak gdyby coś nie poszło z netem to trzeba sobie na kompie gdzie dostajesz neta udostępnić jakiś katalog , na drugim kompie znajdż go w otoczeniu sieciowym , jeżeli jest to znaczy że sieć wewnętrzna pracuje , ale łącze jest niepodzielne ( np. serwer od dostawcy jes na linuxsie o dobrze zabezpieczony)
    Wszystko na ten temat - powodzenia