Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przejście z sygnału analogowego na cyfrowy

0viraptor 29 Sie 2010 13:45 6045 11
 • #1 29 Sie 2010 13:45
  0viraptor
  Poziom 12  

  Witam.

  Mam dosyć typowe pytanie. Otóż chodzi mi o w/w przejście A->C. Czy będzie ono dotyczyło wszystkich sposobów nadawania, kablówki też? Przy okazji jak TVP zamierza przesyłać ten sygnał (za pomocą zwykłej anteny?)
  No i ostatnie pytanie: jak posiadam w komputerze tuner tv Leadtek Winfast TV 2000 Expert, czy odbiorę przy jego pomocy sygnał cyfrowy i czy jedynym sposobem odbioru sygnału cyfrowego przez analogowy odbiornik jest dekoder?
  Wiem, że piszę trochę bez ładu i składu więc wybaczcie :)

  0 11
 • #2 29 Sie 2010 14:59
  jurek849
  Poziom 16  

  Niektóre kablówki nadają już w systemie cyfrowym, do odbioru potrzebny jest specjalny dekoder. Dekodery te dają operatorzy kablówek.
  TVP w niektórych rejonach Polski nadają już w systemie MPEG4, obraz ten można odbierać z dotychczasowych anten telewizji analogowej.

  0
 • #3 29 Sie 2010 15:57
  any56
  Poziom 39  

  Np w Warszawie jest już nadawanych siedem programów w wersji cyfrowej.
  Do odbioru konieczny jest tuner cyfrowy lub TV z MPEG-4.
  Antena - taka jak dotychczas (analogowa).

  0
 • #4 29 Sie 2010 21:52
  Rysio4001
  Specjalista - systemy grzewcze

  Witam.
  Z tego co wiem, to po przejściu na sygnał kodowany cyfrowo MPEG-4, mają pozostać te same częstotliwości nośne, i nadal będziemy korzystać z dotychczasowych anten. Za jakiś czas mają zaprzestać nadawania sygnału analogowego. Czy może ktoś wie od kiedy? Podobno już jest określona data.

  dzac4 napisał:
  Słyszałem o różnych typach anten, ale o analogowej jeszcze nie.:D
  Można bliższe szczegóły?

  Może się mylę, ale każda antena, jako sama antena, jest elementem analogowym. Jest to układ rezonansowy w całości lub po części z elementami samego odbiornika (jakiś pręt-dipol o odpowiedniej długości dopasowanej do częstotliwości nośnej, jakaś cewka). Nawet sam układ wejściowy odbiornika jest układem analogowym, nie zależnie od tego, czy informacje zamodulowane (zakodowane) w częstotliwość nośną są w postaci analogowej czy cyfrowej. Dopiero dalej sygnał jest odpowiednio dekodowany, w zależności od tego czy jest analogowy, czy cyfrowy.
  Nawet jeśli w obudowę anteny jest wbudowany od razu dekoder cyfrowy, i już z anteny wychodzi zdekodowany sygnał cyfrowy bez częstotliwości nośnej (o takich antenach przyjęło się mówić że są to anteny cyfrowe, chociażby obecnie stosowane anteny internetowe), to sam element odbiorczy/nadawczy (sama właściwa antena), jest elementem analogowym.
  Pozdrawiam.

  0
 • #5 30 Sie 2010 12:15
  Artur k.
  Admin grupy audio

  Do odbioru TV cyfrowej trzeba mieć tuner DVB, niezależnie czy to jest TV "stacjonarny", czy tuner TV do komputera. Tunery DVB do komputera są tanie i nie ma sensu bawić się w zewnętrzne dekodery. Posiadany przez autora tematu tuner TV nie odbiera DVB.

  :arrow: Rysio4001
  O ile dobrze pamięta, zaprzestanie nadawania TV analogowej ma następować od 2012r, a do końca 2014 ma pozostać jedynie emisja cyfrowa.

  0
 • #6 30 Sie 2010 14:19
  irekr
  Moderator

  A wracając do kablówek: w krajach gdzie stopień "ukablowienia" jest dużo większy niż w Polsce sieci kablowe nadal podają sygnały analogowe odbierane z cyfrowych stacji czołowych. Oferty są jednak sukcesywnie zmniejszane. Powody są proste: w widmie jednego kanału analogowego można przesłać od 4 (w MPEG2) do 8 (w MPEG4) strumieni sygnałów telewizyjnych w normalnej rozdzielczości. Dodatkowo operatorzy kablówek "parują" dekoder z kartami dostępowymi - jeżeli są stosowane - co w prosty sposób eliminuje dość skutecznie podkradanie sygnału.
  Technika cyfrowa upraszcza także to co trudno było zrobić w technice analogowej: wideo na życzenie (VOD). Wówczas płacisz tylko za to co odbierasz.

  0
 • #7 30 Sie 2010 14:53
  Artur k.
  Admin grupy audio

  To "dobrodziejstwo" techniki cyfrowej w stacjach czołowych odczułem tego lata na własnej skórze. Mam TV kablową analogową i wystarczy że popada większy deszcz, czy śnieg, a od razu 90% kanałów zrywa (pojawiają się kwadraty) i w końcu mam piękny napis "no signal".
  W analogu przy słabej pogodzie jest śnieżenie ale da się oglądać - cyfry nie idzie.

  0
 • #8 30 Sie 2010 15:25
  forestx
  VIP Zasłużony dla elektroda

  irekr napisał:
  w widmie jednego kanału analogowego można przesłać od 4 (w MPEG2) do 8 (w MPEG4) strumieni sygnałów telewizyjnych w normalnej rozdzielczości.
  - dużo więcej :twisted:
  No i zależy to jeszcze od modulacji.
  Przy QAM'ie 256 kanał cyfrowy ma przepływność 50Mb/s. A przepływność jednego programu SD mieści się od 2,5 do 8Mb/s.
  Mam w najbardziej upakowanym QAM'ie 14 programów TV :twisted:
  Ale analog u mnie pozostanie - oczywiście w mniejszej ilości programów 30-40.
  To zależy jakie "pasmozerne" usługi będę uruchamiał.

  0
 • #9 30 Sie 2010 17:15
  irekr
  Moderator

  Oczywiście że można dopakować. Jakość obrazu pozostawia jednak sporo do życzenia. Niestety w przekazie satelitarnym coraz częściej nadawcy tez stosują upakowanie "na maxa".... I obraz jest coraz gorszy...
  Jakiś czas temu podobnie było w przekazach dystrybucyjnych w radiofonii. Ci co wymieniali sprzęt na nowy na potęgę brali MPEG4 AAC HE lub jeszcze mocniej upakowane protokoły. Teraz jest odwrót i z 128 kbs MPEG4 AAC HE wraca sie do np do MUSICAM 384 kbs.

  0
 • #10 31 Sie 2010 08:32
  forestx
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Właśnie o to chodzi - nadawcy "satelitarni" coraz więcej "pakują" - głównie przez zmniejszanie korekcji.
  Sygnał do kablówki biorę wprost z platform (C+, Polsat) bez najmniejszej ingerencji w strumień. Więc jakość powinna być porównywalna. Pozostaje jeszcze kwestia dekodera - tu naprawdę są spore różnice.

  0
 • #11 31 Sie 2010 09:46
  irekr
  Moderator

  Ale sam przyznasz, że obraz z FEC 2/3 jest dużo bardziej stabilny niż z 5/6 czy 7/8.
  Pogoń za zyskiem jest niestety faktem, jakość schodzi na drugi plan.
  Zapewne w miarę upływu czasu poprawiona zostanie technologia dekoderów. Wejdą do użycia nowe protokoły, jednak w pewnym momencie będzie ściana, okaże się że przekaz broadcastowy nie jest w ogóle oglądany a abonenci przeszli na VOD....
  0viraptor: nie przejmuj się tym co my tu piszemy, śledź temat, żyjemy w ciekawych czasach i niejedno będzie nas jeszcze zadziwiać. Oby nie głupota i niekompetencja.

  0
 • Pomocny post
  #12 31 Sie 2010 11:50
  forestx
  VIP Zasłużony dla elektroda

  irekr napisał:
  Ale sam przyznasz, że obraz z FEC 2/3 jest dużo bardziej stabilny niż z 5/6 czy 7/8.
  - to jest oczywista oczywistość.
  Rodzynkiem jest tutaj TVP, która zafundowała nam 7/8 - o problemach z odbiorem mógłbym napisać pracę dyplomową.
  Zresztą rozmawiając z dostawcami o zakupie nowych dekoderów słyszę niejednokrotnie, że prawidłowo odbiera TVP :twisted:

  0