Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przejście z sygnału analogowego na cyfrowy

0viraptor 29 Sie 2010 13:45 6045 11
  • #1 29 Sie 2010 13:45
    0viraptor
    Poziom 12  

Witam.

Mam dosyć typowe pytanie. Otóż chodzi mi o w/w przejście A->C. Czy będzie ono dotyczyło wszystkich sposobów nadawania, kablówki też? Przy okazji jak TVP zamierza przesyłać ten sygnał (za pomocą zwykłej anteny?)
    No i ostatnie pytanie: jak posiadam w komputerze tuner tv Leadtek Winfast TV 2000 Expert, czy odbiorę przy jego pomocy sygnał cyfrowy i czy jedynym sposobem odbioru sygnału cyfrowego przez analogowy odbiornik jest dekoder?
    Wiem, że piszę trochę bez ładu i składu więc wybaczcie :)

0 11
  • #2 29 Sie 2010 14:59
    jurek849
    Poziom 16  

Niektóre kablówki nadają już w systemie cyfrowym, do odbioru potrzebny jest specjalny dekoder. Dekodery te dają operatorzy kablówek.
    TVP w niektórych rejonach Polski nadają już w systemie MPEG4, obraz ten można odbierać z dotychczasowych anten telewizji analogowej.

0
  • #3 29 Sie 2010 15:57
    any56
    Poziom 39  

Np w Warszawie jest już nadawanych siedem programów w wersji cyfrowej.
    Do odbioru konieczny jest tuner cyfrowy lub TV z MPEG-4.
    Antena - taka jak dotychczas (analogowa).

0
  • #4 29 Sie 2010 21:52
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    Z tego co wiem, to po przejściu na sygnał kodowany cyfrowo MPEG-4, mają pozostać te same częstotliwości nośne, i nadal będziemy korzystać z dotychczasowych anten. Za jakiś czas mają zaprzestać nadawania sygnału analogowego. Czy może ktoś wie od kiedy? Podobno już jest określona data.

dzac4 napisał:
    Słyszałem o różnych typach anten, ale o analogowej jeszcze nie.:D
    Można bliższe szczegóły?

Może się mylę, ale każda antena, jako sama antena, jest elementem analogowym. Jest to układ rezonansowy w całości lub po części z elementami samego odbiornika (jakiś pręt-dipol o odpowiedniej długości dopasowanej do częstotliwości nośnej, jakaś cewka). Nawet sam układ wejściowy odbiornika jest układem analogowym, nie zależnie od tego, czy informacje zamodulowane (zakodowane) w częstotliwość nośną są w postaci analogowej czy cyfrowej. Dopiero dalej sygnał jest odpowiednio dekodowany, w zależności od tego czy jest analogowy, czy cyfrowy.
    Nawet jeśli w obudowę anteny jest wbudowany od razu dekoder cyfrowy, i już z anteny wychodzi zdekodowany sygnał cyfrowy bez częstotliwości nośnej (o takich antenach przyjęło się mówić że są to anteny cyfrowe, chociażby obecnie stosowane anteny internetowe), to sam element odbiorczy/nadawczy (sama właściwa antena), jest elementem analogowym.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 30 Sie 2010 12:15
    Artur k.
    Admin grupy audio

Do odbioru TV cyfrowej trzeba mieć tuner DVB, niezależnie czy to jest TV "stacjonarny", czy tuner TV do komputera. Tunery DVB do komputera są tanie i nie ma sensu bawić się w zewnętrzne dekodery. Posiadany przez autora tematu tuner TV nie odbiera DVB.

:arrow: Rysio4001
    O ile dobrze pamięta, zaprzestanie nadawania TV analogowej ma następować od 2012r, a do końca 2014 ma pozostać jedynie emisja cyfrowa.

0
  • #6 30 Sie 2010 14:19
    irekr
    Moderator

A wracając do kablówek: w krajach gdzie stopień "ukablowienia" jest dużo większy niż w Polsce sieci kablowe nadal podają sygnały analogowe odbierane z cyfrowych stacji czołowych. Oferty są jednak sukcesywnie zmniejszane. Powody są proste: w widmie jednego kanału analogowego można przesłać od 4 (w MPEG2) do 8 (w MPEG4) strumieni sygnałów telewizyjnych w normalnej rozdzielczości. Dodatkowo operatorzy kablówek "parują" dekoder z kartami dostępowymi - jeżeli są stosowane - co w prosty sposób eliminuje dość skutecznie podkradanie sygnału.
    Technika cyfrowa upraszcza także to co trudno było zrobić w technice analogowej: wideo na życzenie (VOD). Wówczas płacisz tylko za to co odbierasz.

0
  • #7 30 Sie 2010 14:53
    Artur k.
    Admin grupy audio

To "dobrodziejstwo" techniki cyfrowej w stacjach czołowych odczułem tego lata na własnej skórze. Mam TV kablową analogową i wystarczy że popada większy deszcz, czy śnieg, a od razu 90% kanałów zrywa (pojawiają się kwadraty) i w końcu mam piękny napis "no signal".
    W analogu przy słabej pogodzie jest śnieżenie ale da się oglądać - cyfry nie idzie.

0
  • #8 30 Sie 2010 15:25
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

irekr napisał:
    w widmie jednego kanału analogowego można przesłać od 4 (w MPEG2) do 8 (w MPEG4) strumieni sygnałów telewizyjnych w normalnej rozdzielczości.
    - dużo więcej :twisted:
    No i zależy to jeszcze od modulacji.
    Przy QAM'ie 256 kanał cyfrowy ma przepływność 50Mb/s. A przepływność jednego programu SD mieści się od 2,5 do 8Mb/s.
    Mam w najbardziej upakowanym QAM'ie 14 programów TV :twisted:
    Ale analog u mnie pozostanie - oczywiście w mniejszej ilości programów 30-40.
    To zależy jakie "pasmozerne" usługi będę uruchamiał.

0
  • #9 30 Sie 2010 17:15
    irekr
    Moderator

Oczywiście że można dopakować. Jakość obrazu pozostawia jednak sporo do życzenia. Niestety w przekazie satelitarnym coraz częściej nadawcy tez stosują upakowanie "na maxa".... I obraz jest coraz gorszy...
    Jakiś czas temu podobnie było w przekazach dystrybucyjnych w radiofonii. Ci co wymieniali sprzęt na nowy na potęgę brali MPEG4 AAC HE lub jeszcze mocniej upakowane protokoły. Teraz jest odwrót i z 128 kbs MPEG4 AAC HE wraca sie do np do MUSICAM 384 kbs.

0
  • #10 31 Sie 2010 08:32
    forestx

Właśnie o to chodzi - nadawcy "satelitarni" coraz więcej "pakują" - głównie przez zmniejszanie korekcji.
    Sygnał do kablówki biorę wprost z platform (C+, Polsat) bez najmniejszej ingerencji w strumień. Więc jakość powinna być porównywalna. Pozostaje jeszcze kwestia dekodera - tu naprawdę są spore różnice.

0
  • #11 31 Sie 2010 09:46
    irekr
    Moderator

Ale sam przyznasz, że obraz z FEC 2/3 jest dużo bardziej stabilny niż z 5/6 czy 7/8.
    Pogoń za zyskiem jest niestety faktem, jakość schodzi na drugi plan.
    Zapewne w miarę upływu czasu poprawiona zostanie technologia dekoderów. Wejdą do użycia nowe protokoły, jednak w pewnym momencie będzie ściana, okaże się że przekaz broadcastowy nie jest w ogóle oglądany a abonenci przeszli na VOD....
    0viraptor: nie przejmuj się tym co my tu piszemy, śledź temat, żyjemy w ciekawych czasach i niejedno będzie nas jeszcze zadziwiać. Oby nie głupota i niekompetencja.

0
  • Pomocny post
    #12 31 Sie 2010 11:50
    forestx

irekr napisał:
    Ale sam przyznasz, że obraz z FEC 2/3 jest dużo bardziej stabilny niż z 5/6 czy 7/8.
    - to jest oczywista oczywistość.
    Rodzynkiem jest tutaj TVP, która zafundowała nam 7/8 - o problemach z odbiorem mógłbym napisać pracę dyplomową.
    Zresztą rozmawiając z dostawcami o zakupie nowych dekoderów słyszę niejednokrotnie, że prawidłowo odbiera TVP :twisted:

0