Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie sprzętu gdy "power on"

pavulon 13 Wrz 2004 07:19 3437 35
  • #1 13 Wrz 2004 07:19
    pavulon
    Poziom 21  

Witajcie, co sadzicie o podłączniu sprzętu, np. dysku twardego, napędu optycznego gdy komputer jest włączony.
    Kilka razy tak juz robiłem i wszystko było ok oprócz jednego razu gdy podłączając nowego Liteona zrobiłem zwarcie na wtyczce zasilanie.
    Próbując ją włozyc niefortunnie +12 i GND trafiły w gnieździe na dwie połączone ze sobą masy poczym zasilacz "zwolnił". Natychmiast odączylem kabel zasilający kompa. Teraz wszystko działa, tylko często przy uruchomieniach komputera Bios ani system nie widzi napędu.
    Gdy poruszam wtyczką i zrestartuje już widzi.
    Czemu tak się dzieje i co sądzicie o podłączaniu sprzętu gdy komputer jest włączony (oczywiście nierobiąc zwarć :P)

0 29
  • #2 13 Wrz 2004 08:15
    ed-ek
    Poziom 34  

W żadnym,ale to w żadnym przypadku nie wolno dołączać dowolnych(nawet myszy) urządzeń pod napięciem.Może to się skończyć kompletną awarią sprzętu.Co do twojej wtyczki,to zdejm obudowę i bardzo dokładnie oglądnij lutowanie styków molexa do płytki drukowanej.Ruszaj kolejnymi stykami i patrz czy nie porusza się ścieżka druku mu odpowiadająca.Na 100% puścił ci lut,co się często zdarza przy częstym wyjmowaniu.

0
  • #3 13 Wrz 2004 11:00
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Z tym w "żadnym wypadku" to bez przesady. Do USB bez problemu można podłączyć urządzenie podczas pracy PC do SATA z założeń też.
    Podłączenie myszki pod COM też nic nie powinno zepsuć.
    Problemy przy podłączaniu urządzeń występują gdy urządzenia są na różnych potencjałach np. TV PC, podłączając Cinch gdy najpierw zakontaktuje środek wtyczki napięcia wyrównają się nie przez masę tylko przez przewód "gorący " co może (lecz nie musi ) skutkować uszkodzeniem sprzętu.

Co do IDE to oczywiście lepiej nic nie podpinać podczas pracy "ani odpinać" gdyż PC się zawiesi i i tak zrestartujemy (w dodatku czasmi możana uszkodzić dysk, wprawdzie nie fizycznie ale nagle może coś z niego zniknąć)

Jeśli chodzi o podpinanie do zasilacza np. CD-Rom (ale bez IDE) poto aby np wyjąć z niego płytę :) to nie ma problemu. Jeżeli napęd jest sprawny nic się nie stanie.

0
  • #4 13 Wrz 2004 13:08
    pavulon
    Poziom 21  

Wiem, że teoretycznie ni powinno się podłączać ani odłączać sprzętów podczas pracy komputera. Ale wynikneło to umnie z sytuacji. Dokładnie chodzi mi o dyski i o napędy bo wiem że prawie na 100% komputer się zawiesi jeżeli spróbujemy z PCI. Niekiedy i nawet przy podłączniu myszki sie za wiesza (w moim przypadku). Kiedyś nawet mi się zawiesił jak wentylator podłaczałem 8O Natomiast byłem ciekaw jakie skutki mogą mieć takie praktyki z dyskami i napędami. Mądry Polak po szkodzie :D

0
  • #5 13 Wrz 2004 15:29
    forsoft
    Poziom 21  

Wtyczki zasilania wewnątrz komputera nie są przystosowane do podłączania "na gorąco". Aby uszkodzić napęd wystarczy jedynie podłączyć +12V i +5V bez podłączonej masy. Jeżeli napęd nie będzie połączony dobrze z obudową ulegnie uszkodzeniu.

Wtyczki nie zapewniają, że jako pierwsza zostanie załączona masa.

0
  • #6 13 Wrz 2004 19:24
    Yoshi_80
    Poziom 21  

Dyski twarde i napędny z cała pewnoscią nie są urządzeniami z możliwością "hot plug". Na usb to co innego. Dyski serial ata ponodz mozna tak podłączać.

0
  • #7 13 Wrz 2004 19:25
    maxvonsopop
    Poziom 13  

w ten sposob na "goraco" uszkodzilem dysk - martwy jak grob

0
  • #8 13 Wrz 2004 19:52
    pavulon
    Poziom 21  

HE, ale przecież przy uziemionej obudowie stykając wtyczke z gniazdem potencjały powinny sie wyrównać, przy wtyczkach na "koncentryku" trzymasz za ekran, który tez powinien byc uziemiony, a nawet jak pojawila sie napięcie to jak cie porazilo??? Pomiędzy dłonią trzymającą wtyk a dłonią trzymającą obudowe ??

0
  • #9 13 Wrz 2004 21:44
    Adam1988
    Poziom 25  

Hehe 8) ja juz duuuuzo razy podpinałem użądzenia typu dysk, cd, klawiatura, musz ( z pci jeszcze nie prubowałem ale zawsze jest ten pierwszy raz :twisted: ) na włączonym kompie. Jeszcze nic sie nie stało, nawet kilka razy udało mi sie podpiąć taśme do dysku odwrotnie hehe nawet komp sie nie zawiesił. :twisted:

0
  • #10 13 Wrz 2004 21:54
    pavulon
    Poziom 21  

Lepiej nie próbuj z PCI :D
    Mi kiedyś wysuneła się troszke bo przykręcona nie była a coś tam szperałem :D i zawiesił sie odrazu i przypuszczeam że takiego zbiegu system nie wytrzyma :)

0
  • #11 13 Wrz 2004 22:01
    Fulko
    Poziom 13  

nie róbcie ludzie jaj :?
    zrobi tak jakiś niedoświadczony user i pozbędzie się sprzetu

0
  • #12 13 Wrz 2004 22:11
    Adam1988
    Poziom 25  

hmm ale są servery które mają możliwość wyciągania i wkładania kart pci bez przerwy w pracy :roll:
    a co do dysków to win98 nie miał takiej mozliwości ale xp juz ma, kto wie moze jak wyjdzie blackcomb :) to bedzie mozna hotplugowac kart pci albo juz raczej pci expres.

0
  • #13 13 Wrz 2004 22:16
    And!

W serwerach widziałem zasilacze i dyski hot swap.
    Co do zasilaczy to był prosty układ (zawsze były dwa zasilacze) z czego jeden działał po wyjęciu drugiego.

A co do dysków to musiałbyć kontroler specjalny.

O kartach PCI nie słyszałem - fajna sprawa.

0
  • #14 13 Wrz 2004 22:18
    Adam1988
    Poziom 25  

And! napisał:
    A co do dysków to musiałbyć kontroler specjalny.

Raczej nie kontroler tylko system, w karzdym kompie z win xp podepiniesz i odepniesz dysk lub cdrom na włączonej maszynie.

0
  • #15 13 Wrz 2004 22:34
    pavulon
    Poziom 21  

Co do PCI to te nowe, niewiem dokladnie jakie mają oznaczenie, można na "gorąco" podłczać.

0
  • #16 13 Wrz 2004 23:23
    bishop
    Poziom 16  

Widziałem kieszeń tracera którą reklamowali iż można podłączać dysk na włączonym kompie(pewnie tylko raz). Dla mnie dysk jest więcej wart niż stracenie 15 sek na restart systemu.

Te nowe PCI nazywają się PCI Express. Podłączanie zasilania napewno nie zaszkodzi zasilaczowi, bo niejeden raz używałem go jako zasilacza "laboratoryjnego" do testów, i włączałem na gorąco, a ten ani nie stenknął.

0
  • #17 14 Wrz 2004 00:50
    Platon
    Spec od komputerów

PCI w systemach domowych na goraco sie nie nadaje, bo to magostrala rownolegla. do polowy wlozona karta zapowoduje drgania i zakloenia na magistrali, wywolanie przerwan itp, moze nawet uszkodzenie innych urzadzen PCI, nie wykluczone ze tych zintegrowanych.
    a podlaczanie dyskow jest ryzykowne bo zlacza elektrycznie nie sa do tego przystosowane. chociaz przy wlasciwej kolejnosci podlaczania tamy IDE i napiecia przy odlaczaniu/podlaczaniu ryzyko mozna zminimalizowac.

0
  • #18 14 Wrz 2004 01:47
    Robert B
    Poziom 43  

Cała dyskusja jest typu:
    Czy można wyskakiwać z pędzącego pociągu?
    Można ale do czasu.
    O czym niektórzy już się przekonali a inni jeszcze nie.
    Dowodzi to jeszcze jednego: Spora część ludzi nie ma na swoich kompach nic wartościowego. (format C: pięć razy na miesiąc)

0
  • #19 14 Wrz 2004 07:37
    pavulon
    Poziom 21  

Niekoniecznie, ja z zasady na c: niec nie trzymam wartośccioowego, pozatym zawsze robię kopie bezpieczenstwa, a te podłącznie na gorąco wynika z tego, że mam huba dc na kompie i restartowanie jest niemile widzianee.

0
  • #20 17 Wrz 2004 18:46
    kali111
    Poziom 14  

Swego czasu czytałem że kieszenie które mają "elektonike" można odłaczać i podłaczać w czasie pracy kompa.(nie wiem czy to prawda).
    Raz też podłączałem CD, po kliknięciu " skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu " znalazł i było OK,
    Też staram się takich "doświadczeń" nie robić

0
  • #21 17 Wrz 2004 22:21
    heynow
    Poziom 19  

W moim kompie chyba coś nie jest OK z USB - podłączam drukarkę HP845 i mam piękny zwiśnięty windows98. Czy ktoś wie dlaczego ?

0
  • #22 17 Wrz 2004 22:29
    And!

Dziwne ja z tą drukarką nie miałem problemu pod win98 , XP i lin Mandrake i Aurox.

Rozumiem że wiesza się z zainstalowanymi sterownikami a nie podczas instalacji ?

Podobny problem miałem z kamerką internetową ( modelu nie już pamiętam ) zdarzało się że PC się zawieszał (win98) ale parę razy zdarzyło się że w kółko ją wykrywał i dodawał w systemie kolejne kamerki 8O

0
  • #23 18 Wrz 2004 17:36
    Jaro
    Poziom 26  

Zgadzam się z Robertem B. Dyskusja bez sensu, ktos tu jeszcze przeczyta że można i klops. Można podłaczać sobie na gorąco urządzenia USB itp czyli tych standardów które od początku były projektowane jako Hot Swap. Co z tego że XP wykrywa napędy podłączone na gorąco skoro sama płyta ani dysk nie posiada zadnych zabezpieczeń przed odwrotnym podłączeniem wtyków (ja też nie wierzyłem że można wsadzić odwrotnie złącze zasilana do dysku, a już miałem paru klientów którym to się udało :lol: ). Wg któregoś z praw Murpchyego dyski twarde psują się tylko w dniu w którym kopia bezpieczeństwa nie została wykonana a podłączanie napędów i kart na gorąco na pewno im nie służy

0
  • #24 18 Wrz 2004 21:06
    Robert B
    Poziom 43  

Ja już miałem klientów, którym się "udało" odwrotnie wsadzić pamięć (SIMM). O szczegółach nie piszę bo są oczywiste. :(

0
  • #25 18 Wrz 2004 22:23
    heynow
    Poziom 19  

And!: Podczas instalacji jest ok. Zwis jest podczas używania drukarki, gdy jest ona niepodłączona a ja daję np w wordzie drukuj. Wywala komunikat, podłączam drukarkę po czym następuje zwis w98

0
  • #26 18 Wrz 2004 22:47
    Robert B
    Poziom 43  

W 98 to bardzo częsty objaw. Ten system (i wcześniejsze) nie był do końca przygotowany na hot plug nawet pod USB.

0
  • #27 19 Wrz 2004 17:49
    chudy 230V
    Poziom 12  

Słyszałem czy tam gdzieś czytałem żę nowe generacje komputerów domowych (ale nie wiadomo która :? ) ma być w pełni kompatibilna z Hot Plug. Chociaż w warunkach domowych nie jest to potrzebne, bo przeciętny użykownik komputera nie wkłada i wykłada co 120 minut dysk czy cdrom. Więc pewnie ta opcja się pojawi jak będzie trzeba na czymś nowym zbić kasę :evil: A hot plug na PCI Express to właściwie nie wiem po co komu, bo i tak po instalacji driverów będziesz musiał zrestarować kompa :)

0
  • #28 20 Wrz 2004 00:00
    DziuraWy
    Poziom 11  

hmm u mnie kiedys taka operacja podlaczenia cd-romu (LG 32x) skonczyla sie spaleniem zasilacza i wysadzeniem korkow domu... Juz wiecej tego nie robie, mam uraz :] chyba ze to USB...

0
  • #29 06 Wrz 2006 21:19
    krzysieg
    Poziom 25  

Dowolne urządzenie Usb można podłączać przy włączonym komputerze .
    A co z odłączaniem ?
    Chodzi mi głównie o urządzenia pamięci masowej usb czyli pen drive
    dysk twardy usb itp.
    Po wyjęciu pendrive'a pokazuje sie napis :

0
  • #30 06 Wrz 2006 21:26
    Amidamaru
    Poziom 11  

Cytat:
    Teraz wszystko działa, tylko często przy uruchomieniach komputera Bios ani system nie widzi napędu.
    Gdy poruszam wtyczką i zrestartuje już widzi.

LOL

Cytat:
    W żadnym,ale to w żadnym przypadku nie wolno dołączać dowolnych(nawet myszy)

Kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo (to tylko zart oczywiście). Myszkę można podłączyć na power ON (o ile się ją do dobrego portu wkłada na 100%). Chociaż i mój kolega kiedyś pomylił (ale na POWER OFF!) port myszy z klawiaturą. Trzy dni mu zajeła zagadka "czemu komputer się nie włącza?" LOL

0