Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacje elektryczne a wymagane formalności

29 Sie 2010 16:32 4568 4
 • Poziom 10  
  Witam.
  Mam zamiar wykonać w nowo budowanym domu jednorodzinnym instalację elektryczną, jednak jestem kompletnym laikiem jeżeli chodzi o przepisy prawa na ten temat.
  Dlatego piszę z prośbą o to aby ktoś z Was wytłumaczył mi, krok po kroku, jakich formalności muszę dopełnić, aby budowana przeze mnie instalacja była zgodna z prawem. Chodzi mi o to jakie uprawnienia muszę posiadać aby instalację montować, kto odbiera taką instalację i jaka jest rola pracowników zakładów energetycznych?
  Dla jasności dodam, że licznik oraz zabezpieczenia przedlicznikowe znajdują się w skrzynce przy ogrodzeniu.
  Dziękuje z góry i pozdrawiam.
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Witam.

  Zacznijmy od początku, czy kolega posiada jakiekolwiek doświadczenie i uprawnienia?

  Do montażu i wykonywania pomiarów potrzebne jest świadectwo kwalifikacyjne E z zaznaczonymi odpowiednimi punktami, do kierowania robotami i wystawiania protokołów z pomiarów potrzebne jest D również z zaznaczonymi odpowiednimi punktami.

  1. Budynek na pewno posiada projekt, więc należy wykonać instalację według załączonego projektu.
  2. Po montażu instalacji przed jej zasileniem wykonuje się pomiar rezystancji izolacji i uziemienia ochronnego, protokół przekazuje się właścicielowi, lub kierownikowi budowy.
  3. Wykonuje się zasilanie główne tzw. WLZ i przed podłączeniem instalacji pod napięcie przekazuje się oświadczenie o wykonaniu prac zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, które także przekazuje się właścicielowi lub kierownikowi budowy.
  4. Jeśli uzyskana zostanie zgoda do przyłączenia instalacji pod napięcie, wykonuje się samo przyłączenie a następnie resztę pomiarów, do których wykonania niezbędne jest napięcie w badanej instalacji. Po wykonaniu pomiarów, oddajemy kolejną część protokołu inwestorowi lub kierownikowi i temu ostatniemu zgłaszamy zakończenie prac związanych z instalacją elektryczną.
  5. Tylko kierownik budowy posiadający uprawnienia budowlane może dokonywać wpisów w dzienniku budowy. Jemu zgłaszamy odbiór instalacji.

  Chyba o niczym nie zapomniałem...
 • Poziom 10  
  Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź.
  Posiadam uprawnienia E punkt 2 i 10.
  Do kogo muszę się zgłosić o wykonanie pomiarów, gdy sam nie posiadam uprawnień D, i czy gdy już takie uprawnienia będę posiadał, to mogę sam prowadzić pomiary w instalacjach przeze mnie montowanych, czy musi to być inny elektryk w celu uniknięcia przekłamań?
 • Pomocny post
  Specjalista - Instalacje Elektryczne
  A w jakim zakresie te uprawnienia? Montaż jest?

  Jak będziesz miał E i D z pomiarami to będziesz mógł robić sam. Jeden tylko szczegół, prace pomiarowe należą do niebezpiecznych ze względu na działania prowadzone przy instalacji pod napięciem. W związku z tym będziesz potrzebował drugiej osoby poinstruowanej z pierwszej pomocy, która będzie Cię asekurować. Nie musi posiadać żadnych uprawnień, tylko ma wiedzieć, jak w razie wypadku odłączyć Cię od napięcia i co dalej robić...

  Było już wiele razy na forum.
 • Poziom 10  
  Aha. Dzięki wielkie jeszcze raz