Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji w domu jednorodzinnym

29 Sie 2010 17:52 42422 41
  • Poziom 9  
    Witam,

W najbliższym czasie muszę zorganizować w domu instalację rozdzielni elektrycznej.
    Przewody są już rozprowadzone. Sporządziłem schemat pokazujący urządzenia
    w domu oraz moduły do jakich zostaną podłączone w rozdzielni. Proszę o radę
    czy projekt jest poprawny. Mam wątpliwości czy obwód pompy jest prawidłowy
    i czy należy tam dawać różnicówkę (będzie tam pusty zacisk N).

Pozdrawiam.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 33  
    Zle podłączony zawór ciśnieniowy w hydroforze. Powinien sterować fazą a nie.... no właśnie z jakiej okazji zasiliłeś stycznik między L a PE?
    Poza tym po co dublować zabezpieczenia pralki, lodówki (lodówkę można zasilić z obwodu gniazd kuchni) kuchenki i pieca? Równie dobrze możesz zastosować P312 (są one z członem nadmiaro-prądowym)
  • Poziom 33  
    Siła jak najbardziej może być chociaż rysowana jest kuchnia gazowa.
  • Moderator
    To podejście do zagadnienia mnie osobiście podoba się średnio. W instalacji zaplanowano różnicówek, niczym w hurtowni na półkach, diabli wiedzą po co, a ja nic nie wiem o uziomie, o połączeniach wyrównawczych, czyli o tym, od czego należałoby zacząć. Kolega nie napisał nic o sobie: ma się zająć rozdzielnicą jako inwestor, czy jako wykonawca? A gdzie ma być ta rozdzielnica? Jak wygląda układ pomieszczeń? Wiele drobiazgów związanych z tymi uwarunkowaniami jest znacznie ważniejsze dla pewności zasilania i bezpieczeństwa użytkowania instalacji, niż nawalenie różnicówek.
    Dopiero co, w innym topicu pisałem o umieszczaniu FR-a w gałęzi poprzecznej z ochronnikiem. Po co on?
    Nie wyobrażam sobie projektowania obwodów bez znajomości wszystkich uwarunkowań obiektu, bez dokładnej topografii, znajomości zasilania i otoczenia, oraz poznania preferencji i potrzeb użytkownika.
    Dopiero wtedy można planować obwody.

A inaczej, wystarczy poczytać WT jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Tam znajdziesz zasady, jakim powinna odpowiadać instalacja elektryczna.
    Podaję linka:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663277.html
  • Poziom 13  
    Do zacisków silnika powinny być podłączone tylko przewody fazowe L1, L2, L3 a przewód PE do obudowy silnika. Przewód N nie może być połączony z PE gdyż wtedy wyłącznik różnicowoprądowy zadziała. Czyli wszystko wygląda na w porządku.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 33  
    RadekMonterElektronik napisał:
    Do zacisków silnika powinny być podłączone tylko przewody fazowe L1, L2, L3 a przewód PE do obudowy silnika. Przewód N nie może być połączony z PE gdyż wtedy wyłącznik różnicowoprądowy zadziała. Czyli wszystko wygląda na w porządku.

W którym miejscu jest połączony PE z N ?
  • Poziom 9  
    Niestety nie mam wiedzy żeby swobodnie prowadzić dyskusję. Dziękuje
    za pomoc. Temat przekazuję do wykonania elektrykowi który musi do mnie
    wpaść i to wszystko obejrzeć. Ma być bezpiecznie więc nie ma tu miejsca na
    improwizacje.

Pozdrawiam.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Z rysunku wynika, że autor ma sieć TT. Jeśli tak jednak nie jest, a okazałoby się, że jest TN-C z WLZ 4-przewodowym, to schemat jest jak najbardziej niepoprawny.

Wypadałoby więc zacząć od rodzaju sieci, zamówionej mocy, rodzaju przyłącza [ziemne, napowietrzne], które narzuca rodzaj zainstalowanych ochronników...
  • Moderator
    akorban napisał:
    Niestety nie mam wiedzy żeby swobodnie prowadzić dyskusję. Dziękuje
    za pomoc. Temat przekazuję do wykonania elektrykowi który musi do mnie
    wpaść i to wszystko obejrzeć. Ma być bezpiecznie więc nie ma tu miejsca na
    improwizacje.

Pozdrawiam.

Dlatego, powinieneś od razu napisać w jakiej roli występujesz i raczej zapytać o argumenty dla rozmowy z elektrykiem. Kto jest twórcą tego schematu?
  • Poziom 9  
    Schemat wykonałem osobiście, na podstawie tego co wyczytałem w necie
    i podpatrzyłem gdzieś na budowach.
  • Poziom 23  
    akorban napisał:

Wiem, że prawdopodobnie spotka się to z Twoim niezrozumieniem, ale lepiej będzie, jeżeli najpierw skonsultujesz się z elektrykiem, a potem ewentualnie wrzucisz tutaj jego propozycje w celu weryfikacji/konsultacji. Niestety nie jesteśmy w stanie przekazać tutaj szybko całej wiedzy i praktyki oraz doświadczenia potrzebnego do wykonania i zaprojektowania takiej instalacji. Co więcej, wymagana jest wizja lokalna i ewentualne pomiary, czego niestety na forum nie da się zrealizować(takie rzeczy jak schemat sieci czy rodzaj przyłącza to nie wszystko).
    Niestety instalacje elektryczne to nie jest takie "hop siup", to nie jest kilka kabelków ("przewodów") połączonych ze sobą. Stosowane tam są sztywne reguły i przepisy, których nieznajomość może niestety skończyć się dla kogoś tragicznie.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    I to jest słuszna uwaga. Dobrze że mnie troche ostudziliście. Zacznę od spraw
    podstawowych: ustalenia rodzaju sieci, wrzucę kilka fotek z istniejącymi
    elementami instalacji. Rzeczywiście, świetnym pomysłem jest weryfikacja na
    forum moich ustaleń z elektrykiem. Nie mam 100% zaufania do fachowców, każdy
    do tematu podchodzi inczej co nie znaczy że każdy prowidłowo.
  • Poziom 23  
    Cytat:
    ustalenia rodzaju
    sieci, wrzucę kilka fotek z istniejącymi elementami instalacji

Na umowie z ZE będziesz miał podstawowe informacje takie jak schemat sieci czy moc przydzieloną.
  • Moderator
    akorban napisał:

Napisz jeszcze skąd jesteś i posłuchaj rady poprzednika.
  • Poziom 21  
    Łukasz-O napisał:
    Brakuje osobnego obwodu do zmywarki, do kuchenki elektrycznej powinna być doprowadzona siła.

Akurat na zdjęciu jest kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym, to byłoby Ok. Tylko słusznie kolega wspomniał, że powinna być siła. O ile nie wiadomo czy kiedyś ruscy nie zakręcą gazu i jak będzie z polskim gazem łupkowym, czy go nie wywiozą do Ameryki? A może powstanie w Polsce kilka farm wiatraków, albo elektrownia atomowa i wtedy kolega będzie chciał podłączyć kuchenkę elektryczną? Więc proponuję L1, L2, N 4mm2 do kuchenki, albo siła 2,5mm2. A na razie podłączyć tylko gniazdko do kuchenki i do zmywarki.
  • Poziom 9  
    zybi271 napisał:
    Łukasz-O napisał:
    Brakuje osobnego obwodu do zmywarki, do kuchenki elektrycznej powinna być doprowadzona siła.

Akurat na zdjęciu jest kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym, to byłoby Ok. Tylko słusznie kolega wspomniał, że powinna być siła. O ile nie wiadomo czy kiedyś ruscy nie zakręcą gazu i jak będzie z polskim gazem łupkowym, czy go nie wywiozą do Ameryki? A może powstanie w Polsce kilka farm wiatraków, albo elektrownia atomowa i wtedy kolega będzie chciał podłączyć kuchenkę elektryczną? Więc proponuję L1, L2, N 4mm2 do kuchenki, albo siła 2,5mm2. A na razie podłączyć tylko gniazdko do kuchenki i do zmywarki.

Mam pociągnięta siłę do kuchenki, ale jej nie uwzględniałem bo jest przyłącze
    gazowe i na razie tego nie rozpatruję.
  • Poziom 21  
    akorban napisał:
    na razie tego nie rozpatruję.

Jak tego nie rozpatrujesz w projekcie, nie będziesz podłączał w rozdzielni? np. różnicówka powinna być 3-fazowa, a nie 1 fazowa do kuchenki. Zmywarkę będziesz miał, bo mógłbyś ją już podłączyć pod osobne gniazdko.
  • Poziom 9  
    Wieści z zakładu energetycznego:
    typ sieci: TT
    moc: 10kW.

Zacznę od podstaw:
    Typ sieci TT nie przewiduje oddzielnego przewodu ochronnego. I tak też było
    przed pruciem starej instalacji. Nowa ma już ten dodatkowy przewód. Czy to
    jakoś komplikuje sprawę i czy będę mógł go wykorzystać?
  • Specjalista elektryk
    akorban napisał:

Zacznę od podstaw:

W jakim sensie sieć TT nie przewiduje oddzielnego przewodu ochronnego? W instalacji TT normalnie masz przewód (przewody) fazowy, neutralny, oraz ochronny:
    http://bezel.com.pl/pomiary_pliki/image078.GIF
  • Poziom 21  
    Miwhoo napisał:
    Z rysunku wynika, że autor ma sieć TT

akorban napisał:

Przewód ochronny dobrze jest narysowany, tylko są inne uwagi co do schematu, ale lepiej poczekać co ci elektryk powie jak przyjdzie. Może opiszesz jeszcze jak masz wykonany uziemienie?
  • Poziom 9  
    No faktycznie w sieci TT występuje przewód ochronny.
    Na tym obrazku lepiej to widać:
  • Poziom 21  
    akorban napisał:
    Szykuje się praca dla elektryka i to dobrego. W TT cała ochrona przeciwporażeniowa "powieszona" jest na RCD. Tu już nie może być miejsca dla ludzi bez odpowiedniego doświadczenia.
    Jaki ma kolega uziom? Jakie jego parametry?
    Proponuję zaczekać co powie elektryk, a schemat przedstawiony przez kolegę nie ma już, jako całość, większego sensu.
  • Poziom 9  
    Uziom?

W piwnicy przy ścianie wystaje pionowo 1 mb bednarki. Co tam głębiej się z nią
    dzieje nie wiedzą nawet najstarsi górale.
  • Poziom 21  
    akorban napisał:
    Co tam głębiej się z nią
    dzieje nie wiedzą nawet najstarsi górale.

Pomiary były robione, elektryk jak przyjdzie to zrobi pomiary?
  • Poziom 9  
    Ok, to jak już przyjdzie to będzie musiał to zmierzyć. Dobrze wiedzieć.
  • Poziom 10  
    Witam

W jakim programie zrobiono ten schemat?

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Schemat sporządziłem W excelu!
  • Poziom 42  
    Witam!

Nie należy nazywać tego typu grafik schematem.
    Mam również pytanie o cel zastosowania czterotorowego rozłacznika jako wyłacznika głównego?
    Czy hydrofor bedzie przyłączony do sieci za pomocą gniazda?
    Jeżeli nie, to wyłącznik RCD nie jest konieczny.
  • Poziom 9  
    kkas12 napisał:
    Witam!

Nie należy nazywać tego typu grafik schematem.
    Mam również pytanie o cel zastosowania czterotorowego rozłacznika jako wyłacznika głównego?
    Czy hydrofor bedzie przyłączony do sieci za pomocą gniazda?
    Jeżeli nie, to wyłącznik RCD nie jest konieczny.

Raczej nie należy nazywać tego schematem elektrycznym bo nie zawiera odpowiednich symboli. Ale jest to bądź co bądź jakiś tam schemat.
    Wracając do tematu:
    Jaki twoim zdaniem powinien być rozłącznik główny? (jak nie czterotorowy)
    Hydrofor nie będzie przyłączony poprzez gniazdo - ale co to zmienia
    odnośnie RCD?