Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator Funkcyjny AVT-823

kumooo 06 Sep 2010 15:34 41094 57
Altium Designer Computer Controls
    andrzej.okrajek
    Level 10  
    Ja zbudowałem coś takiego na ATMega32 i i AD9834 czy jakoś podobnie. śmiga bez problemów. dodałe jeszcze pomiar wartości skutecznej TRUE RMS do 600kHz. układ służy głównie do badania filtrów. max generowany jest sygnał około 8MHz gdyż użyłem 16MHz rezonator. posiada funkcje automatu - leci przez całe pasmo z podanym krokiem lub ręka - generuje jedną częstotliwość z dokładnościa poniżej 0.1Hz w całym zakresie. amplituda niestety tylko 0.2V ale do moich potrzeb wystarzczy. koszt to laminat i procek, układy pozostałe to demobil i sample. układ zasilany jest z baterii 3.6V z przetwornicą na 7.2 i regulatorem LM7805 dla potrzeb wyświetlacza LCD.
  • Altium Designer Computer Controls
    kumooo
    Level 16  
    To może jakieś zdjęcie ? lub schemacik ?:))

Dodano po 11 [minuty]:

Ma ktoś może z Was jakis prosty częstotliwościomierz na Atmeg lub innym procesorku wraz z wyświetlaczem? Bede bardzo wdzięczny za jakieś linki
  • Altium Designer Computer Controls
    kumooo
    Level 16  
    Bardzo podoba mi się ten częstotliwosciomierz. Sam pisałes softa? czy gotowy wgrany ?

Dzięki za linka. Właśnie wczoraj sprawdzałem ceny i tez się przeraziłem. chyba odpuszczę sobie tego DDSa albo kupie gotowy kit z AVT i przerobie tak jak bede chiał.
    kumooo
    Level 16  
    Całkiem fajny ale jednak nie dla mnie jakoś nie podchodzą mi urządzenia sterowane przez kompa.. za duzo zabawy. Najlepiej jak urządzenie jest samowsytarczalne. Ale to kwestia gustu, dla innej osoby takie właśnie rozwiązanie jest poszukiwane. Zainteresowałem się projektem kolegi z technikum. Widzę ze przedstawił fajny generatorek.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic845309.html
    andrzej.okrajek
    Level 10  
    W załączniku dane mojego generatorka tj płytka w protelu DXP plus schemat w PDF. dodatkowo wsady do procka na generator z nastawiana wartoscia i pomiar pasma. układ moze wygladac skomplikowanie ale wynika to z tego iż dodalem w nim kontrolę napięć układu, likwidacje składowej stałej w sumie układ można uprościć do postaci Prodcek+generator kwarcowy+AD9834. i tez bedzie działal. W trybie pomiar pasma układ wysyła na RS232 częstotliwość i amplitudę sygnału. jak będę miał większą chwilę czasu i będzie ktoś zainteresowany mogę przypomnieć sobie programik. acha przekaźnik to przekażnik bistabilny w celu wykonywania pomiaru napięcia wyjściowego i wejściowego na jednym przetworniku TRUE RMS. klwaiatura to zwykłe 5 klawiszy zwierane do zera. (lewo,prawo,góra,dół,mode). jutro postaram się załaczyć fotki układziku i może jakiś filmik jak działa.
    kumooo
    Level 16  
    Witam.
    Brzmi bardzo zachęcająco. Niestety nie mam protela żeby podglądnąć płytki, są dwustronne czy jednostronne ? Nie wiem jak działa protel .. a dałoby się zapisać wzory płytek w postaci pliku PDF ?
    PS chętnie rzucę okiem na zdjęcia. Proszę jeszcze napisać jaki tam jest wyświetlacz ? ile znaków ile lini ? Typowy 2x16 ?
    andrzej.okrajek
    Level 10  
    oto fotki z zewnątrz i filmik jak to działa. na razie nie mialem czasu za bardzo sie bawic w rozkrecanie i w podłaczanie do oscyloskopu ale jak znajdę chwilkę to na pewno wrzuce jakiś filmik. i tak to ma wyświetlacz 2x16, posiada wyjście na RS232 w TTL, wyjście bez składowej stałej, ze składową stałą i wejście pomiarowe. ma możliwość mierzenia napięcia na wejściu lub wyściu. z regóły na wyjściu jest stałe. pomiar pasma podaje przy jakiej częstotliwości wystąpiło maksimum sygnału a ogólnie cały czas wywala wszystko na port szeregowy i istnieje możliwość przechwycenia przez komputer ale nie jest to niezbędne. ztym maksimum nie jestem na 100% pewien bo kilka raze zmieniałem program. w momencie osiągnięcia tej wartości w trybie auto czestotliwość jest wyswietlana na ekranie . na filmiku widac jak miga, mi to nie przeszkadza :) acha w czasie pracy można przyciskami góra i dół zmieniać wartość częstotliwości o minimalny krok tj 0,06Hz. filmik jako zalącznik bo mi się nie chciał inaczej załdować.

Generator Funkcyjny AVT-823 Generator Funkcyjny AVT-823

andrzej.okrajek
    Level 10  
    Generator Funkcyjny AVT-823

widok płytki. elementy są mieszane SMD i przewlekane w celu wykonania płytki max na jednej warstwie - dolnej a górną warstwę zredukowałem do połączeń kablowych co widać jako czerwone linie.
    kumooo
    Level 16  
    Dzięki za wstawkę.
    Wygląda bardzo dobrze. No i podoba mi się sposób prowadzania żądanej częstotliwości , ciekawe rozwiązanie. Jaki koszt budowy ?
    aleksandro
    Level 17  
    Gratuluje konstrukcji, sam mam zamiar zbudować generator na podstawie tego kitu.
    andrzej.okrajek
    Level 10  
    W załączniku wykaz elementów i ceny, niektóre w przybliżeniu. tam gdzie zero to miałem z odzysku. łącznie wyszło mi około 35 zł. jakby był duży problem z elementami to jeśli się nie mylę to posiadam wszyskie jakie występują na tej płytce. ale sample przysyłają w kilka - kilkanaście dni.
    trzaska456
    Level 17  
    Witam mam zamiar zrobić ten generator ale słyszałem że gdzieś na płytce częstotliwościomierza jest błąd. Czy to prawda? Jeśli tak to gdzie?
    kumooo
    Level 16  
    Hmm nic mi o tym nie wiadomo ja swój zrobiłem dokładnie jak na schemacie zawartym pozywej ... i wszystko ładnie działa. Jedyne jaka rade moge podesłać to zamiane potencjometru pod regulacji czestottliwości na taki wieeloobrotowy.
    Pozdrawiam
    Klucha93
    Level 12  
    Witam! Mam pytanko. Zamówiłem płytke AVT 823, ale teraz czytam, że ona ma błędy na częstościomierzu. Czy możecie powiedzieć gdzie jest ten błąd? Czy lepiej zrobić płytkę co podał kolega kejza? Wasze układy nie miały takich błędów? Proszę o pomoc. Z góry dzięki:)
    Led156
    Level 16  
    Witam. Mam kłopot:( Kiedyś przeglądałem sobie kity avt na tym XR2206 i wydaję mi się że można nim sterować z com(rs232). Teraz chciałem odszukać ten kit ale nie mogę za Chiny tego znaleść:( Czy dobrze mi się wydaję, że XR2206 ma możliwość podłączenie do com? Czy to może jakiś inny scalak który generuje funkcje ma takie coś? Bardzo proszę pomóżcie:)
    Pozdrawiam:)
    Olo999
    Level 21  
    XR2206 nie ma możliwości podłączenia do COM'a.
    Led156
    Level 16  
    A jakaś inna kość tego pokroju? Np. MAX038? Ja napewno widziałem jakiś generator z możliwościa podłączenia do pc.
    kumooo
    Level 16  
    Coś mi się zdaje że jedyny KIT jak był wykonany na tej kostce to tem, swego czasu bardzopopularny. http://elportal.pl/pdf/k04/67_013.pdf Piszą w specyfikacji układu, że można do jego sterowania wykorzystać na przykład mikroprocesor lub komputer z prze− twornikiem C/A. Co za tym idzie .... da się to zrobić wykorzystać COMa do sterowania. Mógłby powstać fajny projekt.
    Led156
    Level 16  
    Zakładając że by się do tego jakiegoś avr wzięło, to chyba nie ma gotowego oprogramowania na pc? Może ktoś ma inny pomysł jak to pod pc podłączyć?
    Pozdrawiam:)
    kchmielu
    Level 13  
    @kumoo - znajdziesz może gdzieś komplet płytek do tego generatora?
    leonsocio
    Level 28  
    Klucha93 wrote:
    Witam! Mam pytanko. Zamówiłem płytke AVT 823, ale teraz czytam, że ona ma błędy na częstościomierzu. Czy możecie powiedzieć gdzie jest ten błąd? Czy lepiej zrobić płytkę co podał kolega kejza? Wasze układy nie miały takich błędów? Proszę o pomoc. Z góry dzięki:)

Zauważylem błąd w sekcji tranzystorów zasilających wyświetlacze, nie ma połączenie między niektórymi elektrodami, wzory w odbiciu lustrzanym i te drugie różnią się między soba. Czy ktoś jeszcze to zauważył?
    RadekB86
    Level 14  
    Mam pytanie, jakim zasilaczem zasiliłeś układ generatora? Bo z tego co czytałem są dwie możliwości: 2x10V lub symetryczne -/+15V.
    Jaki prąd pobiera sam generator?