Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamek kodowy DTMF do domofonu

satanistik 29 Sie 2010 20:10 10434 19
  • Zamek kodowy DTMF do domofonu

Na forum jakiś czas temu pojawiła się konstrukcja zamka do domofonu otwieranego za pomocą kombinacji sygnałów wywołania jednak nie satysfakcjonowała mnie ona z prostego powodu a mianowicie hałasu. Problem pojawia się gdy ktoś z domowników wraca w nocy zapomniawszy klucza i budzi wszystkich pozostałych. Układ który prezentuję doskonale rozwiązuje ten problem - domofon można otworzyć tonediallerem , telefonem komórkowym z dźwiękami dtmf , odtwarzaczem mp3 z nagraną sekwencją {lub wygwizdać dla zdolniejszych ;-)}. Sercem układu jest procesor attiny13 wybrany ze względu na wymiary i dostępność. Wersja prototypowa powstała na atmega8 i obsługiwała wyświetlacz (widoczna na filmie).
    Dekoder dtmf to LC73861 wybrany ze względu na szeregową komunikację lecz ciężko osiągalny poza recyklingiem.

Układ sprawdza się świetnie , czterocyfrowy kod można zmienić po ustawieniu zwory. W trakcie czuwania program wprowadza procesor w tryb powerdown w celu minimalizacji zakłóceń. Początkowo całość miała być zasilana z mikrofonu ale zakłócało to jego pracę i postanowiłem wykorzystać nadmiarowy przewód aby podpiąć +12 z zasilacza domofonowego. We własnej instalacji można umieścić całość w takim zasilaczu ja jednak wolałem nie sprawdzać czy nie przyda się on jakiemuś monterowi.
    Kosztorys :
    attiny13 - ja kupowałem po 3zł ale teraz podrożały
    LC73681 - nieosiągalny więc bezcenny ;-)
    mos-fet z płyty od laptopa 0zł
    inne elementy z odzysku
    zsumować się nie da ale licząc granicę wychodzi bezcenny ;-)
    schemat połączenia z instalacją i schemat ukłądu:
    Zamek kodowy DTMF do domofonu Zamek kodowy DTMF do domofonu

zdjęcia gotowej płytki:

Zamek kodowy DTMF do domofonu Zamek kodowy DTMF do domofonu

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    satanistik
    Poziom 27  
    Zboczony elektronik woli 14"
    Specjalizuje się w: realizacja nietypowych projektów z dziedziny elekt
    satanistik napisał 1636 postów o ocenie 432, pomógł 52 razy. Mieszka w mieście Lublin. Jest z nami od 2005 roku.
    91janek
    Poziom 20  
    Witam. Fajny pomysł konstrukcji, lecz to tylko utrudniało by wejście szybkie bo za czym wprowadzi się kod dźwiękowy to trochę to czasu zajmuje.Moim zdaniem lepiej zastosować w domofonie manipulator niż takie urządzenie. Pozdrawiam
    satanistik
    Poziom 27  
    Nie bardzo rozumiem wypowiedz kolegi - mój układ to modyfikacja istniejącej instalacji która nie jest moją własnością. Nie usunąłem tradycyjnej możliwości otwierania a samego domofonu (elementu na zewnątrz nie mogę przerobić bo jest to blok mieszkalny i pomijając wandali potrzebna była by zgoda administracji. Kod wpisuje się zbliżając nadajnik do mikrofonu kasety zewnętrznej.
    91janek
    Poziom 20  
    Aha myślałem że takie coś kolego zastosowałeś przy domofonie przy drzwiach wejściowych.
    satanistik
    Poziom 27  
    Układ to właśnie metoda awaryjna - jeżeli już się zapomniało klucza a jest noc i nie ma potrzeby budzenia domowników. Dodatkowo np moja siostra nigdy nie zapomina tel kom ale z kluczami bywa różnie.
    91janek
    Poziom 20  
    Taką też metodą może być manipulator. Nie zawsze klucze się nosi.
    satanistik
    Poziom 27  
    Mówiąc manipulator kolega ma pewnie na myśli klawiaturę na zewnątrz - dobry pomysł dla mieszkających w domku jedno rodzinnym ale w bloku nie przejdzie. Szczególnie że to nieciekawa dzielnica i zaraz by mi to oderwali albo administracja dowaliła by jakąś karę że bez zgody coś wstawiłem.
    91janek
    Poziom 20  
    Tak manipulator to klawiatura. Dlaczego? Ja też mieszkam w bloku na nieciekawym osiedlu i mam zamontowany domofon wraz z klawiaturą, i jest to bardzo dobra rzecz uważam.
    satanistik
    Poziom 27  
    Tak dobra rzecz ale jak założy administracja albo jest zgoda mieszkańców - zresztą tak jak by była klawiatura to zaraz by dresiarstwo zdobyło kod i rozprowadziło wśród "dresików" aby sobie mogły klatkę demolować. Zresztą ciekawe są reakcje ludzi jak domofon telefonem otwieram.
    Freddy
    Poziom 43  
    JA również się dołączam i postawię jeszcze dwie.
    web69
    Poziom 28  
    Tylko czy autor posta wie dlaczego stawiacie wódę? Ja nie potrafię równocześnie 2 częstotliwości wygwizdać...
    satanistik
    Poziom 27  
    Z tym gwizdaniem przesadziłem ;-) Ale przypadkowe dźwięki z radia były interpretowane przez układ jako przyciśnięcie klawiszy.
    Co do samego układu to sprawdza się doskonale szczególnie na deszczu czy po ciemku kiedy nie widać zamka.
    Freddy
    Poziom 43  
    satanistik napisał:
    Z tym gwizdaniem przesadziłem ;-) Ale przypadkowe dźwięki z radia były interpretowane przez układ jako przyciśnięcie klawiszy.
    Co do samego układu to sprawdza się doskonale szczególnie na deszczu czy po ciemku kiedy nie widać zamka.

Znowu kompletna bzdura. Kolego wiesz wogóle co znaczy DTMF ?
    joozwa
    Poziom 31  
    Witam
    Projekt fajny i pomysłowy. Otwarcie wywołane przypadkowymi dźwiękami właściwie nierealne. Jeżeli są problemy ze zdobyciem dekodera DTMF to można się zawsze rozejrzeć za MT8870 produkcji Mitel. Jest, a przynajmniej do niedawna był, względnie łatwo dostępny na www.semiconductors.pl lub w miejscu, o którym nie godzi się pisać :)
    P.S. Wygwizdanie 2 częstotliwości naraz jest możliwe. Ja np. potrafię zagwizdać dwudźwiękiem, ale cicho i na ustalonej wysokości, więc z wódki raczej nici ;D
    Pozdrawiam
    satanistik
    Poziom 27  
    Wiem co to jest dtmf i opisuję tylko to co miałem autentycznie - układ z mikrofonem przyłożonym do radioodbiornika od czasu do czasu wskazywał losowe wartości , tak samo głośny dźwięk w domofonie potrafi zmienić stan , nie mówię tu o otwarciu zamka ale o poprzedniej wersji układu z wyświetlaczem. Nie mówię też że w radiu jest sygnał identyczny jak dtmf ale problem może stanowić niedoskonałość dekodera.
    KamilMce
    Poziom 11  
    Przyznać muszę że ciekawe i bardzo pomysłowe - nie narażając się administracji ani sąsiadom stworzyłeś układ awaryjnego otwierania drzwi w bloku bez panelu numerycznego który podejrzewam że często się przyda - jak pisałeś: kluczy można zapomnieć - telefonu raczej mało prawdopodobne, a nawet w sytuacji gdy zapomniało się telefonu jest możliwość wygrania tej skrzynki wódki od nieznajomego;) wystarczy że się założysz że otworzysz drzwi do klatki jego telefonem kom:D Wiadomo jak to jest w blokach - zawsze znajdzie się sąsiad z którym ciężko się dogadać, a nawet jeśli uzna to na zamach na swoją prywatność to niby jak by to komukolwiek miał udowodnić czy zaprezentować że "sąsiad zmajstrował domofon i każdy może na klatkę wejść jak pobawi się przy domofonie komórką" "D Dużym plusem wydaje mi się być fakt że tak naprawdę mało prawdopodobne że ktokolwiek wciskając przypadkową sekwencję klawiszy zdoła otworzyć drzwi. Mam na koniec jeszcze jedno pytanie - ponieważ jestem w tym temacie kompletnie zielony a pomysł bardzo mnie zaintrygował - jak zaprogramować ten bezcenny prototyp autora - wdzięczny będę za linki które wyjaśnią mi jak to zaprogramować, czym itd:)
    satanistik
    Poziom 27  
    Co do układu - niestety zastosowany dekoder dtmf jest nie osiągalny w handlu. Możliwe że będę robił drugi taki układ na powszechnie dostępnej kości. Co do samego otwierania działa do dziś bezawaryjnie, sąsiedzi jakoś nie zwracają uwagi (może myślą że puszcza się sygnał komuś kto otwiera ;-)).
    DarkSnakee
    Poziom 19  
    Jak dobrze zrozumiałem to mikrofon na zewnątrz ciągle nasłuchuje ?
    Bo inaczej nie bardzo widzę możliwość wysłania kodu do układu który jest w mieszkaniu na 9 piętrze :)
    satanistik
    Poziom 27  
    Mikrofon domofony nasłuchuje non stop dla tego że jest to instalacja w której jest wiele unifonów i jedna kaseta na zewnątrz. Styk "widełek" przełącza jedynie słuchawkę (głośnik) po między tą linią wzmacniacza z mikrofonem a linią wywołania. Tak więc układ należy dołączyć bezpośrednio do linii którą dociera sygnał do głośnika.