Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa pojazdu RC. Pytania.

wiciu_sc 29 Sie 2010 21:32 3332 7
  • #1 29 Sie 2010 21:32
    wiciu_sc
    Poziom 2  

Witam wszystkich. Elektronika, robotyka itp. nie są moim hobby, ale potrzebuję zbudować pewien zdalnie sterowany "pojazd". Jest on jedną z części mojego ogólnego planu, ale z resztą poradzę sobie sam.
    Od pewnego czasu przeglądam różne strony internetowe w poszukiwaniu wskazówek itd. No ale przechodząc do sedna: 4 kołowy pojazd ma jeździć, a wręcz ślimaczyć się w tempie ok 3km/h. Nie jest to więc zawrotna prędkość, jednakże ma być trochę większy niż to z czym się spotkałem na tym forum. długość to jakieś kilkadziesiąt cm, szerokość nie więcej. Zależy mi na długim trzymaniu akumulatorów. (myślałem o takich jak do samochodu? dodam, że całość ważyłaby kilka/kilkanaście kilo) tak więc możecie mi doradzić jakie silniki byłyby do tego odpowiednie? (myślałem o tym, aby skręt umożliwiały 2 silniczki, osobny na 1 koło, coś takiego jak w czołgu, wiecie o co mi chodzi ;)). Czy jest w ogóle możliwe abym dał sobie radę z budową czegoś takiego? Zależy mi na tym, ponieważ jest to projekt dość szeroki, nie kończący się tylko na tym. A bez tego nie mogę zacząć innych rzeczy.
    Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

0 7
  • #2 29 Sie 2010 21:39
    38209
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Sie 2010 22:03
    wiciu_sc
    Poziom 2  

Budowa tego pojazdu jest jedną z kilku części mojego projektu, jedyną, której nie potrafię zrobić samemu. Potrzebuję jeżdżącego w przód i w tył 4 kołowca skręcającego na prawo i lewo, sterowanego zdalnie. Pewnie jest to jeden z tematów typu "z motyką na słońce", godzę się z tym. Tak naprawdę potrzebuję dowiedzieć się jak to zrobić (i to jest dokładnie to. tak naprawdę potrzebowałbym pomocy krok po kroku, tylko nie wiem czy ktoś może mi jej udzielić). Ja to widzę tak: metalowa rama, z tyłu 2 kółka napędzane 2 silnikami elektrycznymi. jak mają skręcać już napisałem. to taki jakby wolny elektryczny gokart (poza sposobem skręcania) tyle, że zdalnie sterowany i nie musi dźwigać takiego ciężaru. może był już kiedyś podobny temat, ja nie znalazłem. a jeśli nie ma szans abym zrobił to samemu, to może da się to komuś zlecić?

0
  • #4 29 Sie 2010 22:03
    Madrik
    Moderator Robotyka

Zasadniczo najprościej byłoby zakupić gotową platformę, na przykład model w skali 1:8 Tak niską predkość można uzyskać wymieniając przekładnie i dając napęd wolnoobrotowy o większej mocy. Koszt takiego rozwiązania zamknąłby się w 500-700zł dolnej granicy (górnej nie ma ;) ). Karoserię modelu można zdjąć, a zamiast tego zamontować płytę podłogową. A do płyty montowac inne wyposażenie.

Problemem jest ciężar. Kilka kilo to niewiele. Ale kilkanaście to już spore obciążenie dla modelu gotowego. Nie mniej możnaby się pokusić, bo takie modele są rekonfigurowalne. Można w nich zmieniać zawieszenie, koła, opony, przekładnie itd.
    Ale koszty będą spore i trzeba model przebudowac do swoich potrzeb.

Można zbudować pojazd od podstaw, ale trzeba mieć wiedzę mechaniczną i przynajmniej podstawy sterowania RC.

Najlepiej poszukać w okolicy modelarnii i tam poprosić o pomoc w projekcie.
    Modelarnie są najcześciej przy domach kultury, gminach, szkołach itd.
    Mając model można go napędzać np. dwoma silnikami od wkrętarek i zasilać z akumulatorów żelowych.
    Ale ceny nie będą tu dużo niższe niż gotowa platforma, za to sam pojazd będzie od razu dostosowany do potrzeb.

0
  • #5 29 Sie 2010 22:13
    masterkr
    Poziom 11  

Witam,

Podepnę się pod temat. Widzę, że kolega ma ambitne plany ;) A budowa pojazdu o takich parametrach może okazać się sporym wyzwaniem. Ja natomiast buduję coś mniejszego. I mam pytanie: Z jakim maksymalnym ciężarem platformy gąsienicowej 2 takie wkrętarki wraz z ich przekładniami powinny sobie poradzić? Da się to jakoś w przybliżeniu stwierdzić? Średnica kół, to ok. 50-60 mm. Tu link do wkrętarek
    Link

0
  • #6 29 Sie 2010 22:59
    wiciu_sc
    Poziom 2  

okej, rozumiem. dzięki za cynk z tymi modelarniami. jeśli chodzi o wiedzę mechaniczną to jakoś bym sobie z tym poradził. problem w tym, że nie mam zielonego pojęcia o rc. nie za bardzo wiem jak to naprawić i od czego musiałbym zacząć nauke.

0
  • #7 30 Sie 2010 18:00
    Madrik
    Moderator Robotyka

Naukę najlepiej zaczynać od podstaw. ;)
    Zacznij od mechaniki i fizyki. Podstawowe teorie, obliczenia przełożeń, dobór kół zębatych, przekazywanie napędu, sprawność napędów, podstawy konstrukcji mechanicznych. Zawieszenia, amortyzacja i takie tam duperelki.
    Materiałoznastwo. Warto wiedzieć kiedy dać stal, kiedy aluminium i dlaczego.
    Jak budować konstrukcje z różnych materiałów.

Można do nauki właczyć praktykę, zaczynając od wykonywania prostych konstrukcji z udostępnionych planów i z opisanymi szczegółami budowy.
    Dowiesz się wówczas więcej niż suche wkuwanie.

Pomału zrozumiesz o co chodzi i spróbujesz sam coś zaprojektować z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb.

Jeżeli zaś chodzi o RC, to wystarczy poczytać dowolny poradnik w sieci. Standardowe RC jest stosunkowo proste - gotowy tor odbiorczo nadawczy do któego podpinamy elementy wykonawcze. Reszta to czysta mechanika.

0
  • #8 29 Lis 2013 22:12
    Domi5
    Poziom 6  

Dziękujemy za odgrzanie 3-letniego kotleta. Temat zamykam.

Żeby połączyć wszystko trzeba połączyć pakiet z regulatorem a regulator połączyć z
    odbiornikiem, do odbiornika podłączamy serwomechanizm i wazie potrzeby oświetlenie
    wiatraczek do chłodzenia itp.

1.regulator

2.pakiet

3 silnik

4.odbiornik

5.serwomechanizm

0