Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Synchronizacja jest, internetu brak

Atalan 29 Sie 2010 22:32 2480 10
  • #1 29 Sie 2010 22:32
    Atalan
    Poziom 9  

Witam.
    Od paru dni mam problem z internetem w Netii po kablach TP.
    Wyszstko zaczęło się od przełączenia na wyższą prędkość, do tej pory miałem 2Mb/s, teraz miałem mieć 6Mb/s
    W czwartek w nocy nastąpiło przełączenie, router synchronizował się prawidłowo na 6Mb/s, jednak nie było internetu... Parametry odczytane z routra:
    SNR Margin: Downstream 20.2 Upstream 10.6
    Line Attenuation: Downstream 13 Upstream 8
    Data Rate: Downstream 7456 Upstream 639
    Power: Downstream 16 Upstream 12.3
    Według Skantarka do centrali mam 900m, ADSL2+.
    Po zgłoszeniu awarii w sobotę przyjechał technik, stwierdził że na tej linii nie pójdzie 6Mb/s, więc przełączył spowrotem na 2Mb/s i pojechał. Internet chodził trochę ponad godzinę, potem pojawił się ten sam problem - synchronizacja jest (na 2Mb/s, które działało na tej linii od ponad roku), a internetu nie ma, router nie dostaje wogóle adresu IP, DNS itd.
    Aktualnie na routerze mam takie parametry:
    SNR Margin: Downstream 34.5 Upstream 17.6
    Line Attenuation: Downstream 12 Upstream 8
    Data Rate: Downstream 2496 Upstream 319
    Power: Downstream 15 Upstream 12.3
    Teraz pytania, dlaczego internet nie działa, mimo że synchronizacja jest (stabilna, nic nie zrywa) i czy pójdzie na tej linii coś większego niż 2Mb/s?

Edit:
    System Log:
    netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=8050e158

0 10
  • #2 30 Sie 2010 10:41
    robin_hood_2010
    Poziom 12  

Trzeba zacząć od połączenia może jakość kabli jest zła w połączeniu od gniazdka miałem taki sam problem i wymiana kabla oraz zmiana gniazdka pomogła uzyskać 3 db więcej. Według mnie Downstream jest za niski

0
  • #4 30 Sie 2010 11:59
    Atalan
    Poziom 9  

@DriverMSG Mam ustawioną automatyczną negocjacje, sam ustawia ADSL2+. Po przełączeniu na G.DMT dalej nie łączy.

@robin_hood_2010 Sprawdzałem też na przyłączu do domu z pominięciem całej instalacji. SNR Downstream jest za niski? Dla 2Mb/s czy dla 6Mb/s? Parametry są praktycznie takie same od dawna, cały czas działało 2Mb/s :/

Jeszcze takie pytanie, czy gdyby parametry były za słabe to miałbym takie objawy? Cały czas myślałem że przy słabych parametrach będzie zrywać synchronizację, a u mnie synchro jest cały czas, tylko nie ma internetu. Może na DSLAMie jest coś źle przełączone lub skonfigurowane?

0
  • #6 30 Sie 2010 13:07
    Atalan
    Poziom 9  

Netia nic nie może zrobić, jedynie zgłoszenie awarii i 2 dni czekania aż ktoś przyjedzie, dlatego pytam na forum co może być przyczyną takiego zachowania ;)

0
  • #8 30 Sie 2010 13:17
    terrade
    Poziom 36  

Przede wszystkim zmień login i hasło (na internet oraz internet) i spróbuj się zalogować.

Atalan napisał:
    Po zgłoszeniu awarii w sobotę przyjechał technik, stwierdził że na tej linii nie pójdzie 6Mb/s, więc przełączył spowrotem na 2Mb/s i pojechał.
    Brak słów.

Atalan napisał:
    Może na DSLAMie jest coś źle przełączone lub skonfigurowane?
    Sorry, nie wiem gdzie jest źle (też miałem ja i inni takie sytuacje w Netii, brak adresu IP, a synchro OK), ale chyba nie liczysz, że ten "technik" to naprawi?
    Linię masz bardzo dobrą, choć Margin to nie rewelacja i powinno sporo zabraknąć do 20 Mb/s, jednak warto to wziąć (ze względu na cenę). Jakim cudem ten "technik" dopatrzył się, że 6 to za dużo? Po prostu nie miał pojęcia co robić, więc zmniejszył prędkość przy okazji restartując port. W efekcie masz spore szanse na BMT (brak możliwości technicznych, nie tylko na "do 20 Mb/s", ale i na "do 6").

Atalan napisał:
    Internet chodził trochę ponad godzinę, potem pojawił się ten sam problem - synchronizacja jest (na 2Mb/s, które działało na tej linii od ponad roku), a internetu nie ma, router nie dostaje wogóle adresu IP, DNS itd.
    I to twoja ostatnia nadzieja, bo masz dowody że 2 Mb/s chodziło bez problemu, więc są szanse, że ten "technik" nie zjedzie z prędkością po kolei do 1, 512, 256, 128. Musisz (tu modlitwa, żeby nie temu samemu) powiedzieć, że ma szukać tam gdzie jest nadawane IP.

0
  • #9 30 Sie 2010 14:31
    Atalan
    Poziom 9  

@DriverMSG Konfiguracja jest ok, 2 konsultantów sprawdzało wszystko po kolei, zresztą nic się nie zmieniło w konfiguracji, prędzej działało, teraz nie.

@terrade Zarówno hasła "internet" jak "net24" i "tp24" nic nie dają. Właśnie z tego co sobie prędzej wyczytałem w necie wychodziło mi że linia jest dobra, do centrali Skantarek pokazuje 900m, więc warunki powinny być idealne na dużo wyższą prędkość. Technik przyjechał, popatrzył, synchro jest ale nie ma internetu. Nie potrafił mi tego wytłumaczyć, stwierdził że pojedzie do centrali sprawdzi. Jeździł, wracał, w końcu stwierdził że parametry łącza to max 2Mb/s i więcej nie będzie (a synchronizacja cały czas była - nie powinno zrywać?). Chyba już wpisał BMT, 2Mb/s max. Tego samego dnia dzwoniłem, zgłoszenie nadal było otwarte, więc konsultant miał dopisać że nadal nie działa. Dzisiaj lub jutro miał ktoś przyjechać, do tej pory nikogo nie było. Według Ciebie i parametrów jest szansa na stabilne 6Mb/s? Chcę wiedzieć czy mam walczyć o tą prędkość czy dać sobie spokój i zostać na tych 2Mb/s (jeśli naprawią...)

Synchronizacja wskazuje na połączenie między mną a DSLAMem, jeśli jest stabilna to internet powinien chodzić, skoro nie działa to problem jest gdzieś dalej, dobrze kombinuje?

0
  • Pomocny post
    #10 30 Sie 2010 20:21
    terrade
    Poziom 36  

Dobrze kombinujesz, to nie ma nic wspólnego z linią.
    Jeśli lubisz odrobinę ryzyka to powinieneś brać "do 20 Mb/s" (najkorzystniejsze cenowo), jeśli chcesz mieć zapas to 6 Mb/s (ale gdyby tak myśleli wszyscy to nikt by nie brał 10 i 20 Mb/s, bo niemal nikt nie ma linii odpowiednio dobrej, wyjątek to ci z nosem przy centrali, z Annexem M).

Atalan napisał:
    Chyba już wpisał BMT, 2Mb/s max.
    Ja bym pisał skargę do UKE (przeciwko TPSA), bo to jawne oszustwo, że 2 Mb/s to max. Ale póki co walcz pokojowo, najpierw normalna droga reklamacyjna, a dopiero gdy TP będzie uporczywie kłamać to dopiero wtedy skarga.

0
  • #11 30 Sie 2010 21:34
    Atalan
    Poziom 9  

Internet wrócił, oczywiście 2Mb/s, chyba kombinowali coś z portami, bo jakiś czas nie było synchronizacji.
    Aktualne parametry:
    Downstream Upstream
    SNR Margin 30.9 12.8 db
    Line Attenuation 12.0 8.0 db
    Data Rate 2496 319 kbps
    Max Rate 18264 564 kbps
    POWER 15.0 12.3 dbm

Dziękuję wszystkim za pomoc, chyba powalczę o te 6Mb/s ;)

0