Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Termopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa zgrzewarki kondensatorowej.

Niuniek_84 30 Aug 2010 14:13 10749 10
    Niuniek_84
    Level 23  
    Witam,

czy ktoś ruszył dalej temat zgrzewarek ??

Planuję wykonanie takiej, niestety póki co opisy nie są do końca jasne, a nadal jest problem z wyzwalaniem energii... "bendiks" - wszystko fajnie, ale i on zabiera dużo energii, poza tym jest bardzo głośny.

Może jednak wysterowanie z tyrystora powróci do łask ??

Jakiś czas temu miałem okazję zabawy zgrzewarką punktową - kondensatorową. Urządzenie wielkości pudełka od butów, ładowanie sieć/akku, prąd zgrzewania na tyle skuteczny, że blaszka 0,7mm przywierała idealnie do płyty stalowej 50 mm. Niestety nikt nie potrafił udzielić mi odpowiedzi jak to działa.

Pozdrawiam
    PT
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Termopasty
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Post wydzieliłem w osobny temat, aby nie pozbawiać Kol. Niuniek_84 przyjemności ewentualnego dodania komuś punktu "pomógł" :D

Początek tematu tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic494344-0.html
  • Termopasty
    Niuniek_84
    Level 23  
    Witam,

Zbieram informację by wykonać taką mini zgrzewarkę kondensatorową, na tą chwilę mam już załatwione, czekam tylko za odbiorami:

- tyrystor 50RIA20 jako element wyzwalający
    - bateria kondensatorów 24x25000uF
    - zasilacz regulowany z wbudowanym układem czasowym - jako źródło energii
    - kable, bezpieczniki i inne....

Eksperymentalnie sprawdzę jak to idzie na zwykłym zasilaczu z układem czasowym, jeśli coś uda się zgrzać zacznę myśleć poważnie o układzie uP który będzie "sam" obliczał ilość energii dostarczonej do kondziorów, i poda jakieś tam przewidywane parametry Un, In, P,Q, i spodziewany prąd zwarcia :)
    No i koniecznie trzeba wyposażyć układ w sygnalizator akustyczny, który będzie informował o osiągnięciu zadanej energii.

W poniedziałek sprawdzałem po raz kolejny spawarkę kondensatorową, jest kawał ciężkiego klocka (pewnie przez wbudowany kondensator), ale działa zawodowo. kluczową sprawą w układzie jest też uchwyt, oryginalny kosztuje pewnie kupę kasy, ale przecież można coś samemu zrobić :)

Mają koledzy jakieś sugestie ??

Pozdrawiam
    thor2
    Level 10  
    na jakim napięciu będzie pracowanała twoja zgrzewarka i jaka bedize jej moc??
    ja próbuje zrobić mini zgrzewarke do drutu o średnicy około 1,6 mm
    narazie próbuje dobrać moc i napięcie
    hobbyelektronik
    Level 27  
    Witam...........

Jestem zainteresowany zgrzewarką do termopar, myślę że konstrukcja zaprezentowana w nr.10/2010 EP jest za mocna ale to nie problem.
    Interesuje mnie jak ma wyglądać sam mechanizm do zgrzewania, na stronie :
    http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/8s69t3pjvoebg5kplu7n6fr572/PL131093B1.pdf
    opisany jest patent troche niebezpieczny bo z użyciem rtęci, kiedyś słyszałem że termopare można pospawać zwykłym pisakiem elektroiskrowym, jeszcze gdzie indziej piszą że dobrze jest stosować topnik.
    Ciekawy jestem jak to widzą praktycy?

pozdrawiam.............
    Sience Fiction
    Level 12  
    Witam
    Może zamiast rezystora pomiędzy diodami a baterią kondensatorów wstawić żarówki np 3x24V po 60W lub więcej połączonych szeregowo, podczas ładowania kondensatorów zapalą się i będą gasnąć kiedy się naładują (ograniczą prąd). Kondensatory mógłbym polecić to od lamp błyskowych które są przystosowane do rozładowywań, Czym więcej kondensatorów połączonych równolegle tym lepiej. Każdy kondensator charakteryzuje się pewną impedancją, więc przy połączeniu równoległym jest ona mniejsza. Jako wyzwalacz to bym poszedł w stronę tyrystora. Tyrystor w impulsie może wytrzymać kilka kA i to taki stu amperowy (zależy od producenta i typu). Kilka razy kondensatory od lamp błyskowych np (3x800uF/400V) miałem połączonych równolegle czyli 2400uF naładowanych do nap. 400V DC zwierałem przewodem i bez problemu przetrzymały taki eksperyment (dla bezpieczeństwa można je umieścić w jakieś obudowie chroniącej).
    Pozdrawiam
    marek_ka
    Level 26  
    Tylko jeszcze potrzebny jest ogranicznik prądu. Niestety tyrystory mają taki parametr jak di/dt. Przekroczenie di/dt wykańcza tyrystory i nie tylko.
    Niuniek_84
    Level 23  
    Tylko pytanie czy można pracować na wysokim napięciu ??
    Ja używam kondensatorów od sprzętu caraudio ... 3x2F, zapas energii bardzo duży :)
    Niestety problem jest z wyzwalaniem tak dużej mocy.

Pozdrawiam
    H3nry
    Level 32  
    Quote:
    Kilka razy kondensatory od lamp błyskowych np (3x800uF/400V) miałem połączonych równolegle czyli 2400uF naładowanych do nap. 400V DC zwierałem przewodem i bez problemu przetrzymały taki eksperyment (dla bezpieczeństwa można je umieścić w jakieś obudowie chroniącej).

Proponuje odstawic na bok ten zestaw - nie tędy droga .
    Napiecia to 1.5-4V :D dla prądu 20 000 A.
    marek_ka
    Level 26  
    H3nry wrote:

Proponuje odstawic na bok ten zestaw - nie tędy droga .
    Napiecia to 1.5-4V :D dla prądu 20 000 A.
    Jesteś kolego w błędzie. Poczytaj najpierw o zgrzewarkach kondensatorowych a potem zabieraj głos. Kondensatory o odpowiedniej pojemności ładuje się do kilkudziesięciu Voltów. Problemem jest wyzwalanie.
    marek_ka
    Level 26  
    Ponieważ nurtował mnie ten problem, to zbudowałem zgrzewarkę kondensatorową. Zamieszczę w DIY zdjęcia i opis. Kondensatory ładuję do 25V.

Link