Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant- brak regulacji ciepłej wody po płukaniu kotła

bracio 30 Sie 2010 16:45 3597 7
  • #1 30 Sie 2010 16:45
    bracio
    Poziom 2  

Po czteroletniej eksploatacji kocioł został poddany płukaniu. Po płukaniu nastąpił problem z regulacją temperatury ciepłej wody od dolnego zakresu do połowy, powyżej połowy zakresu kocioł reaguje na zadaną wartość. Czyżby była zakamieniała rura w której jest czujnik? Proszę o odpowiedź.

0 7
  • #2 01 Wrz 2010 01:14
    DARIUS67
    Specjalista - systemy grzewcze

Napisz o co Ci chodzi? O jakim kotle czy podgrzewaczu piszesz? Vaillant to producent wielu urządzeń od ponad 100 lat. Problem opisałeś ale czego on dotyczy?

0
  • #3 01 Wrz 2010 19:56
    bracio
    Poziom 2  

Przepraszam, już dokładnie wyjaśniam. Typ pieca VUW 240/2-3 R1.

0
  • #4 28 Maj 2012 22:55
    Elkowiec
    Poziom 10  

Mam podobny problem. Otóż ostatnio wziąłem się za przegląd swojego kotła po 6 latach eksploatacji. Kociołek to VUW 242/2-5 R2. Wymieniłem turbinkę Aquasensora (bo się już nieźle zacinała), odkamieniłem wtórny wymiennik cwu, przeczyściłem i nasmarowałem zawór 3D,wymieniono uszczelki, wyczyszczony palnik, dysze i elektrody (teraz łagodnie zapala). Po spuszczeniu wody z instalacji wlałem do niej roztwór Kamixa (ok 0,5 kg na 20l wody) uzupełniłem obieg do ciśnienia 1.2 bara i uruchomiłem c.o. na 70 stopni przy otwartych wszystkich grzejnikach na jakieś 18-20 godzin. Miało to na celu głównie odkamienienie pierwotnego wymiennika i pompy, a przy okazji całej instalacji. Po zakończonym procesie spuściłem cały brud, całą instalację kilkakrotnie przepłukałem wodą w temp. 50C i napełniłem czystą wodą. Odpowietrzyłem grzejniki i pompę (poluzowana nakrętka odpowietrznika oraz odpowietrzono na osi pompy).
    Efekt ?
    C.O chodzi wzorcowo, jeszcze nigdy tak szybko nie nagrzewały mi się grzejniki - jest super. Gałka regulacji CWU poszła o pół obrotu w tył, bo woda była za gorąca.

Ale mam problem z wyświetlaniem temperatury CWU. Kocioł prawidłowo reaguje na zmianę nastawy CWU (d.06 zmienia wartość, gdy kręcę gałką), pomiar miernikiem temperatury przy najbliższym kranie jest również prawidłowy (zmierzono min. 39 C, max 63 C). Natomiast wyświetlacz stale pokazuje temperaturę od 57 do 70 C. Nie wiem co może być tego przyczyną, wszystkie styki czujników zostały przeczyszczone. Podczas konserwacji nie było żadnego wycieku, elektronika była zawsze i jest sucha, a prace wykonywano przy odłączonym kotle od sieci. W dodatku podczas poboru ciepłej wody słychać jak woda w kotle bulgocze i przelewa się. Odnosze wrażenie że instalacja się znów zapowietrza. Czy coś zrobiłem nie tak ? Proszę praktyków o jakieś sensowne porady bo nie za bardzo wiem co dalej z tym fantem zrobić.

0
  • #5 29 Maj 2012 15:05
    Elkowiec
    Poziom 10  

Po dokładnych pomiarach temperatur CWU okazuje się, że tylko wyświetlacz "oszukuje" pokazując temperaturę większą dokładnie o 20 st. C. Czyli jak woda ma 45 st. C to wyświetlacz pokazuje 65 st. C. Nastawy w d.06 są prawidłowo wyświetlane zgodnie z położeniem pokrętła i z rzeczywistą temperaturą wody w najbliższym kranie. Niestety nie wiem jaka może być tego przyczyna - czyżby elektronika ? Czujnik NTC na wyjściu CWU wydaje się być sprawny.

Co do hałasów związanych z przelewaniem się wody w kotle to dochodzą one tylko i wyłącznie z wtórnego wymiennika ciepła. Hałas znika przy napełnieniu kotła do ciśnienia 1.8 bara. Po odpowietrzeniu całego obiegu i pieca oraz spuszczeniu nieco wody do wartości 1.2 bara hałas w wymienniku płytowym ponownie się pojawia.
    Co to może być ? Coś nie tak z ciśnieniem w naczyniu przeponowym albo jaki inny grzyb ?

0
  • #6 30 Maj 2012 00:16
    1Qmaty
    Poziom 18  

W menu podstawowym wyświetlacz wskazuje temp. obiegu pierwotnego.

Przyczyną hałasu może być np.:
    -zakamieniony wymiennik pierwotny,
    -zapowietrzone naczynie wzbiorcze i nieprawidłowe ciśnienie w nim,
    -nie działający lub zamknięty odpowietrznik automatyczny.

0
  • #7 30 Maj 2012 10:16
    Elkowiec
    Poziom 10  

Zawsze odnosiłem wrażenie, że w momencie poboru ciepłej wody wyświetlacz pokazuje aktualną temperaturę CWU na wyjściu, ale głowy za to nie dam. Jeżeli 1Qmaty masz rację, to dzięki za tą informację.

Co do hałasu to już chyba po problemie. Radą na to jest częste przełączanie pracy CO/CWU i odpowietrzanie aż do skutku. Wtórny wymiennik w końcu się odpowietrzył i jest cisza.

0
  • #8 31 Maj 2012 11:52
    1Qmaty
    Poziom 18  

Cytat:
    Zawsze odnosiłem wrażenie, że w momencie poboru ciepłej wody wyświetlacz pokazuje aktualną temperaturę CWU na wyjściu, ale głowy za to nie dam.

I dobrze, bo szkoda na to głowy.
    Dodam tylko, że w tym kotle nie można odczytać aktualnej temp. c.w.
    Taka możliwość jest w wersji R3, w d.3.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo