Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Indesit IDL 42 EU - nie grzeje

30 Sie 2010 22:11 11497 19
  • Poziom 18  
    Problem z brakiem grzania. Wszystkie elementy sprawne do modułu. Czujnik NTC w temp. pokojowej ma rezystancję ok.21kom i przy wyższej temperaturze spada.
    Co może być walnięte w module?
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sprawdż na module przekażniłk grzałki,drogę jego sterowania[najczęściej procesor-opór smd-tranzystor smd-cewka przekażnika],zimne luty w okolicy przekażnika.Sprawdzić też złączki modułu.Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Przekaźnik i pozostałe elementy do procka sprawne. Czy rezystancja czujki NTC o takich wartościach jak pisałem jest prawidłowa?
  • Specjalista AGD
    Miałem kiedyś taki przypadek że zmywarka pobierała za mało wody i dlatego grzałka się nie włączała spróbuj dolać wodę i sprawdź. Nie pamiętam czy to był ten model czy inny ale warto sprawdzić.
  • Poziom 18  
    Na cewce przekaźnika jest 5,2V ,a powinno być ok.10V żeby przełączył styki na grzanie. Który z elementów na module może być uszkodzony?
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista AGD
    Na przekaźnik 12v przychodzi czy nie, jak nie to trzeba sprawdzić czy 12v jest z zasilacza, jak tak to sprawdź tranzystor sterujący przekaźnikiem i sygnał z procka czy nie za mały. Bo co to znaczy że na cewce przekaźnika jest 5,2v dla mnie oznacza to że mierzysz napięcie bezpośrednio na przekaźniku a nie względem masy.
  • Poziom 18  
    Napięcie mierzyłem bezpośrednio na przekaźniku. Napięcie 12V nie dochodzi do przekaźnika bo nie przełącza styków. Przekaźnik sprawdzałem i jest dobry. Zamieszczam fotki tego modułu z zaznaczeniem , gdzie mierzyłem napięcie na przekaźniku. Jeżeli możesz zaznacz, które elementy mam sprawdzić.
    Zmywarka Indesit IDL 42 EU - nie grzeje Zmywarka Indesit IDL 42 EU - nie grzeje Zmywarka Indesit IDL 42 EU - nie grzeje
  • Specjalista AGD
    Takie mierzenie przekaźnika nic nie mówi bo może tranzystor być źle spolaryzowany czy też uszkodzony i na przekaźniku nie będzie 12v. Trzeba rozpracować zasilacz żeby się dowiedzieć względem czego robić pomiary minusa czy plusa jak bym popatrzał po tych 2 kondensatorach elektrolitycznych czy ich - nie są połączone i czy ten - nie idzie do emitera tego małego tranzystora smd koło przekaźnika jak tak to mierzył bym napięcia względem tego minusa. Z tego co widać to typowy zasilacz kondensatorowy czyli trzeba sprawdzić ten duży żółty kondensator czy nie ma utraty pojemności następnie sprawdził bym oba kondensatory elektrolityczne i diody zenera Na 1 z tych 2 kondensatorów powinno być coś około 12v na 2 może być 5v ale pewności nie mam. sprawdź i podaj napięcia.
  • Poziom 15  
    Tydzień temu miałem identyczną sytuację i tylko wymiana modułu pomogła
  • Poziom 28  
    Dioda DZ1 to dioda Zenera 12v. Sprawdź czy przypadkiem nie jest uszkodzona. To ona daje napięcie sterujące przekaźnikiem.
  • Specjalista AGD
    Do sprawdzenia zasilacz na module. Napięcia na module są 5V i 12V. 12V wykorzystywane do zasilania cewki przekaźnika.
  • Poziom 18  
    Na kondensatorach elektrolitycznych napięcia są następujące: na dużym 12V , a na małym 25V.
  • Poziom 20  
    sprawdź pojemność kondensatora ten duży żółty , jak nie masz czym sprawdzić to podstaw nowy 1uf MKP impulsowy
  • Specjalista AGD
    Jak nie masz miernika pojemności, to podepnij przewody pod ten kondensator co jest na nim 12V lub cewkę przekaźnika i mierz cały czas. Powinno wykazać jakieś zmiany. Jeżeli kondensator 1µF ma utratę pojemności, to na elektrolicie 12V spadnie do poziomu około połowy tego, na cewce przekaźnika troszkę niżej jeszcze i nie załączy go.
    Najlepiej mieć dwa mierniki i naraz w obu miejscach mierząc.

Podaj wyniki i można dalej myśleć.
  • Poziom 19  
    Żółty kondensator wymień w ciemno i problem będziesz miał z głowy.
  • Poziom 18  
    Przewody podpiąłem pod kondensator i cewkę i odpowiednio jest 4,1V i 4,9V.
    Jeżeli jest padnięty ten żółty kondensator to gdzie można go kupić lub jaki jest jego zamiennik.
    Pomiary dokonywałem na załączonej zmywarce i pracującej pompie myjącej , ale bez wody , gdyż na razie zmywarkę mam w piwnicy gdzie nie mam dostępu do zaworu z wodą. Czy przez to mogą być błędne pomiary.
    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie płytki drukowanej z dwoma przewodami znajdującej się w płaszczu wodnym , za co ona odpowiada w zmywarce?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ta płytka drukowana to płytka z wlutowanym kontaktronem i wraz z turbinką wodną stanowi impulsator - licznik poboru wody
  • Poziom 18  
    Sprawdziłem pojemność tego żółtego kondensatora i ma połowę pojemności.
    Czy ktoś wie gdzie można taki kupić lub jaki zastosować zamiennik?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Zastosować najlepiej kondensator MKP (propylen) 1µ / 275VAC lub w razie trudności w kupieniu na już (większość sklepów mają na stanie) ewentualnie MKSE lub MKT (poliester)1µ na napięcie 400V a lepiej 630V. Cenowo różnie, od niecałej złotówki do nawet 5zł za sztukę.

Nie wiem gdzie dokładnie mieszkasz, ale możesz albo kupisz w sklepie internetowym, na aukcji lub poszukasz sklepu elektronicznego w swojej okolicy.

Aha, barwa nie ważna, byle pojemność napięcia prawidłowe miał.
  • Poziom 18  
    Wymieniłem żółty kondensator zasilający 1uF na 1uF MKP/275VAC i zmywarka grzeje. Dziękuję wszystkim za cenne wskazówki. Temat można zamknąć.