Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiatrak prądotwórczy do ładowania akumulatora- jaki?

31 Sie 2010 12:32 10870 6
  • Poziom 17  
    Chciałbym zrobić wiatrak (+sterownik), który będzie mi ładował akumulator samochodowy, gdy jestem nad jeziorem. Gdy korzystam wieczorami a autem nie jeżdżę 55Ah starcza mi na tydzień. Niestety raz przedobrzyłem i auto nie chciało zapalić.
    Z prądu korzystam tylko do oświetlenia wnętrza namiotu (6W świetlówka) oraz sporadycznie z muzyki.
    I mam proźbę o jakiś schemat regulatora napięcia, jaką prądnicę do jakiego wiatraka.
    Ogólnie co jak i z czym
  • Moderator
    W tym dziale jest sporo o wiatrakach:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=300&tylko_dzial=1
    Poczytaj sam.

I raczej zainteresuj się fotowoltaiką, bo bez wiatru, żaden wiatrak nic nie wytworzy.
  • Poziom 20  
    Do akumulatora wystarczy Ci 14V napięcia, prąd ładowania nie za duży- przypuszczam, ze max 2A... Najlepiej byłoby, żebyś udał się do kogoś w Twojej okolicy, kto nawija silniki- nawinie Ci i prądnicę o stosownych parametrach.
    Regulatory napięcia- są na rynku, działają na zasadzie zmienna wartość prądu, stałe napięcie, poszukaj jakiegoś kitu, kupisz za półdarmo albo zwróć się do kogoś, kto takie rzeczy robi- na elektrodzie też są tacy ludzie.
    Największym problemem jest stosowny dobór skrzydeł- jeśli dasz za duże, w porywach wiatru może uszkodzić prądnicę. Jeśli dasz za mały- nie będzie pracowała z pełną mocą Ale to już w Twoich rękach- sam musisz ocenić, jakie wiatry są w Twoim ulubionym miejscu nad jeziorem.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Prądnice i wiatrak kupię.
    Można użyć łopatek od wiatraka biurowego?
    A sterownik wolałbym zrobić sam (chciałbym to wystawić na konkurs-a kupic każdy może) dlatego prosiłbym o schemat.

Proszę pisać poprawnie, używając ą, ę, ó, ź, ... [retrofood]
  • Poziom 20  
    Zobacz, jak szybko kręci się wiatrak w biurze przy jakim zużyciu prądu- dla wytworzenia takiego samego prądu będzie musiał kręcić się mniej- więcej tak samo... To już lepiej zastosować taką końcówkę na kominy- kręci się przy minimalnym wietrze. Ale najoptymalniejsze są elementy z balsy.
  • Poziom 17  
    Dzięki, przyda się ;p