Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obsluga enkodera z myszki

nomysh 31 Sie 2010 13:04 2781 4
  • #1 31 Sie 2010 13:04
    nomysh
    Poziom 2  

Witam,

Mam maly problem z obsluga i potrzebuje pomocy. Bede wdzieczny ;). Szukalem duzo w innych podobnych tematach ale nic takiego nie znalazlem.

Sprawa ma sie tak. Chcialbym zrobic enkoder do robota trojkolowego z dwoma kolami napedzanymi osobno (potrzebne wiec dwa enkodery, na oba kola) i jednym swobodnym. enkodery juz zrobilem i jako tako dzialaja, zrobione cos na podstawie enkoderow ze starych myszek kulkowych. fotodioda, fototranzystor i przerzutnik schmitta za nim. Problem pojawil sie teraz , co zrobic z tym sygnalem. Zeby okreslic kierunek potrzebuje po dwa sygnaly na kolo, czyli cztery. np. Jesli impuls przychodzi najpierw z pierwszego czujnika to dane kolo porusza sie w lewo, jesli z drugiego to w prawo itp(zasada dzialania opisana jest dobrze tutaj: http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~arent/rr/szrek/enkodery.html ). Robota robie na picu 18f26j11, ma 4 timery, ale tylko dwa z nich maja wejscie na clocka, wiec nie zrobie tego programowo raczej (zreszta pozostale potrebuje do innych celow). Myslalem wiec zeby zrobic uklad logiczny ktory sprawdzi mi kierunek poruszania sie kola (np 0 jak w lewo i 1 jak w prawo), nie bedzie sie to zmieniac za czesto wiec bede mogl podpiac to pod przerwanie na porcieB a przejechana droge moge obliczyc biarac tylko jeden sygnal z jednego kola. Wszystko dobrze tylko nie mam bladego pojecia jak taki uklad mozna zrobic, dlatego prosze o pomoc.

Staralem sie napisac to jak tak logicznie jak potrafie, jesli to niezrozumiale to przepraszam.

0 4
  • #2 31 Sie 2010 14:02
    arrevalk
    Poziom 25  

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na Twój problem(są zarówno schematy na przerzutnikach jak i implementacja w VHDL)

0
  • #3 31 Sie 2010 14:14
    kwikam
    Poziom 9  

Zrobiłem coś takiego na układzie 7474 (74HC74 cośtam). Jest to przerzutnik typu D. Jak podłączysz sygnały z kanału A i B na wejście to na wyjściu masz 0 albo 1 w zależności od kierunku wirowania.

0
  • #5 02 Kwi 2011 11:30
    mrh
    Poziom 18  

A clk dla 74hc74 to skąd wsiąść ???

0