Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kto potrafi przerobić filtr??

27 Sty 2003 00:59 4342 29
  • Poziom 17  
    Witam Wszystkich!!!
    W załączniku mam filtr który ma na wejściu 4 piny a na wyjściu 2. Ponieważ ja mam wyjście na suba w amplitunerze to potzrebny mi jest tylko jedno we i jedno wy. Czy ktoś potrafi go przerobić?
    Dzięki za odpowiedzi!!!!
    pozdrobienia dla wszystkich :)
  • Poziom 12  
    To proste. Wejście na któryś z J1-J4 (lewy i prawy kanał są zmostkowane), a wyjście na J5 lub J6.
  • Poziom 17  
    No dzieki, ale po co mam montować 4 wejścia i 2 wyj. Przecież to strata pieniędzy i czasu. Jak mam się pozbyć tych dodatkowych elementów. Tam jest też mostek który mi jest nie potrzebny. Kto się podejmie?

POZDRAWIAM!!!
  • Poziom 21  
    Poprostu nie montujesz tych elementów których niechcesz (np. J2,3,4,5 oraz R1,4)i wszystko działa normalnie (nic nie wybuchnie).
    A skoro mostek również nie jest ci potrzebny to go tez nie montuj, zakładam że posiadasz juz trafo z mostkiem.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Dzieki wielkie za odpowiedzi :D
    Z tego rozumiem że nie montuję na wejściu J1, J4, R2, J3, i R1 Czyli prąd płynie od LED, przez J2 aż do LM358? A na wy nie montuję J5 i R4???? A R3 jest potrzebny? Prąd ma płynąć od LM wyjście 7 do J6 i od LM wyjście 6 do J6 bez R4 i j5??? Czy tak? jęśli nie to poprawcie mnie.
    DZieki
  • Poziom 17  
    :arrow: Andy 291
    :):):):) :D Wiesz co chłopie z butów mnie wyrwało jak zobaczyłem Twój schemat. Z kąd wy to bierzecie? :D
    Dzieki wielkie za wszystko i życzę jak najmniej spalonych projektów!

Łukasz

------------------------

:arrow: --inni. Ludzie to tak na przeszłość. To jest schemat podobno bardzo dobrego aktywnego filtra dolnoprzepustowego, który był mi polecany przez kilku kolesi którzy dosyć dobrze znali się na rzeczy.
    Z regulacją górnej częstotliwości granicznej w zakresie 20 do 100Hz oraz regulacją głośności. Koszt wykonania takiego filtru nie powinien przekroczyć 30zł (z zasilaczem).
    Więcej na stronie www.subwoofer.itt.pl
    Jak widzicie jeszcze go nie zdążyłem zbudować, więc osobiście się nie będę wypowiadał.

Powodznia i pozdrowienia. Zwłaszcza dla początkujących 8)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zrobiłem dzisiaj koledze ten filtr i stwierdziłem że warto wprowadzić małe poprawki(dotyczy pliku schemat_filtra1.jpg).
    1.Rezystor R1 warto zmienić na 22k lub 47k aby uzyskać wzmocnienie x2 lub x1.Ułatwia to wysterowanie końcówek mocy które wymagają sygnału wejściowego 0dB lub więcej.
    2.Wzmacniacz operacyjny LM358 nie nadaje się do tego układu gdyż na dolnej połówce sinusa pojawia się wzbud którego niczym nie można usunąć oraz widoczne zniekształcenie podobne wyglądem do skrośnych.Tak naprawdę to nie jest rewelacyjny operant.Proponuję zastosować MC33078 lub NE5534 i problem znika.
    3.Potencjometr P2A nie montowałem gdyż częściowa regulacja wzmocnienia drugiego stopnia moim zdaniam jest zbędna.
    Tak naprawdę to ten filterek bardzo ładnie chula z końcówką mocy 250W na MOSFET-ach.Ma miłe dla ucha pasmo 1Hz-50Hz 0dB(płasko) do 90Hz -3dB.
  • Poziom 17  
    :arrow: zaza .Mam gorącą prośbe do Ciebie. Mianowicie czy mógłbyś umieścic schemat gotowej płytki drukowanej tego filtra razem zopisem elementów o ile to oczywiście możliwe (chodzi mi o ten uproszczony schemat). Ja nie wiem czy uda mi się go poprawnie wykonać, bo dopiero zaczynam projektowanie. Boję się że coś spartole i kasa i czas pójdzie w błoto. A gdyby nawet, to napewno i tak wykonałeś to lepiej niż ja.
    Z góry wielkie dzięki za poświęcony czas i odpowiedzi :wink:

Życzę zdrowia!!!
    :arrow: Łukasz K
    Schemat,opis,wykaz elementów i płytka z opisem elementów jak zaznaczył andy291 jest tutaj http://www.ep.com.pl/archiwum/pdf/2000/08/37.pdf natomiast płytka drukowana jest tutaj http://www.ep.com.pl/pdf/sierpien00/1281.pdf .Nie ma sensu zmiemiać druku więc wykorzystaj orginalny tylko nie montuj P2A(nie zapomnij zewrzeć skrajne pady potencjometra na druku),zamiast LM358 zamontuj MC33078 lub NE5534 (wyprowadzenia mają tak samo jak LM358),R2 i R1 zmień na 22k lub 47k.

Jakby coś nie działało to pisz na PW.
  • Poziom 29  
    ponieważ ampiltuner ma wyjscie sub nie trzeba montowac zadnych filtrów bo są w środku :)
  • Poziom 17  
    no tak. Ale czytałem w innym poście że nie ma prawdziwego basu bez dodatkowego filtra. Ktoś mi radził, że pomimo sfiltrowanego wyjscia powinienem zbudować jednak dodatkowy filtr, żęby pogłębić bas
  • Poziom 12  
    mam pytanie do zazy jak zmontowales ten uklad bez zadnych problemow??Czy jest blad na plytce w stabilizatorze U2? bo ponoc jest blad jest pomylone wyjcie z masa czy to prawda??

Pozdrowienia Przemol
    Masz rację .Jest błąd na płytce.Ten układ robiłem na płytce uniwersalnej i faktycznie orginalny druk ma błąd o którym napisałeś.
    Dobra rada-zasilacz sprawdź 10 razy-będą z ciebie ludzie i elektronicy 8) :)
    Popatrz tutaj http://www.micros.com.pl/chipdir/giicm/ taki sobie pomocnik elektronika.
  • Poziom 12  
    zaza mam pytanie.Ile wyszedl cie ten uklad :?:
    :arrow: Przemol W tej chwili nie wiem bo wszystkie elementy miałem w domu,kupione dawniej.Jutro koszt tego filterka prześlę ci na PW.
  • Poziom 13  
    pozwolicie ze i ja sie dolacze do rozmowy. Od pewnego czasy poszukuje usilnie jakiegos filtra na napiecie pojedyncze do ok 12V (do samochodu) poczatkowo padlo na kit AVT 2449 po przerobieniu stabilizatora na ok 9V . Jednak slyszalem raczej negatywne opinie o nim. Moze cos macie w swoich zasobach?
  • Poziom 17  
    Witam ponownie w końcu od teorii przeszedłem do praktyki. No i kolejne problemy. :( Mianowicie po wykonaniu filtra słyszę w głośniku soprany jeszcze lepiej niz w kolumnach. Wogóle nie obcina wysokich czestotliwości. Co zrobic z tym fantem?

Za odpowiedzi z góry dziękuje i pozdrawiam.
    Masz źle zmontowany układ.Sprawdzałem to oscyloskopem i na słuch.Wszystko jest OK.Schemat nie ma błędów.Być może wadliwy któryś element.To u mnie w pracy cały czas gra. :?:
  • Poziom 17  
    A może to być wina scalaka? Bo zamiast LM358 który mi się zjarał wstawiłem TL082 który miałem pod ręką a wydaje mi się że jest bardzo podobny?

Dziękuje z góry za odpowiedzi!
  • Poziom 17  
    :arrow: Zaza
    Nie mam pojęcia w czym tkwi problem. Mianowicie wcześniej jak wyżej pisałem spaliłem kość NE5534 bo miałem zwarcie. Kiedy poprawiłem i założyłem TL082 to nie obcinało wogóle wysokich częstotliwości, ale układ pracował nie grzał się ani nic w tym rodzaju. Kupiłem nową NE5534 wstawiłem i usłyszałem tylko buczenie w głośniku ,kość zaczeła się grzać - chyba znowu się zjarała. To założyłem ponownie TL082 tylko innego producenta. Układ działa bardzo dobrze - filtruje, wzmocnienia, odcięcia- to wszystko chodzi tak jak ma być. Nie wiem jak to wygląda na oscyloskopie bo nie mam możliwości sprawdzenia. Więc założyłem znowu NE5534 innego producenta niż za pierwszym razem myślałem że to rozwiąże problem. Ale niestety! Słychać tylko głośne buczenie, a czy się grzeje to już nie chciałem czekać i sprawdzać. Co Ty o tym myślisz? Czego to może być wina?

Za odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam!
    Wstrzymaj się z tym do jutra,czyli do dzisiaj wieczora.Coś wymyślę i dam znać.Spoko.
  • Poziom 17  
    No i nie moglem wytrzymać i podłączyłem filtr przed wzmacniacz, podłączyłem sygnał.... i usłyszałem strasznie cichutki dzwięk. Jak przybliżałem ucho do głośnika kumpel mnie zapytał czy ja zrobiłem suba czy słuchawki do walkmana? Czy można całkiem wywalić R1=22k, żeby "wzmocnić" sygnał? Nie mam u siebie mostka, bo mam wyście na suba.
    Proszę o odpowiedz również na pytanie które zadałem w poprzednim poście.

Zaza! Wielkie podziękowania ślę w Twoją stronę!
    Jeżeli dobrze zrozumiałem to ten filtr wcześniej podłączałeś na wyjście wzmacniacza.Jeżeli tak to popełniłeś wielki błąd.Ten filtr trzeba wpiąć na wejście wzmacniacza.A co do rezystora R1 to możesz go tylko zmniejszyć(ale po co).Stosunek wartości P1 do R1 określają współczynnik wzmocnienia pierwszego stopnia.Jakim sygnałem wszedłeś na wejście filtra i z czego.
  • Poziom 17  
    No coś Ty! Filtr podłączałem zawsze na wejście wzmacniacza. A do wejścia filtra podłączałem sygnał ze specjalnego wyprowadzonego wyjścia na subwoofer z amplitunera kina domowego pioneer. Więc czy zmniejszenie R1 da większe wzmocnienie sygnału? I do jakich min wartości można zejść z R1 żeby niczego nie popalić?

Dzięki wielkie!
    Zmień R1 na 2,2k będziesz miał dwudziestokrotne wzmocnienie.
  • Poziom 17  
    A wymyśliłeś coś na temat tego scalaka, o który się pytałem wcześniej?

dzieki!
    :arrow: Łukasz K Namieszałem troszkę z tym scalakiem. Sytuacja wygląda tak: w tym samym czasie robiłem ten filtr oraz wzmacniacz mikrofonowy i omyłkowo podałem ci NE 5534 (był on we wzmacniaczu mikrofonowym, a wzmacniaczem tym byłem bardziej zainteresowany, więc utkwił mi ten scalak bardziej w pamięci), który ma troszkę inaczej zasilanie i dlatego się spalił w twoim filtrze. W filtrze zastosowałem układ MC 33078P. Za pomyłkę przepraszam, bo naraziłem cię na koszty. Ostatnio mam sporo rozpoczętych tematów i stąd ten błąd. Postaram się jakoś ci to zrekompensować. Tu jest nota tej właściwej kości http://pdfs.cjb.net/result.php?PHPSESSID=a5cc5786f107d890df333a08ec5d086a&find=33078 .Jeszcze raz przepraszam.

Możemy pogadać na GG wtedy będzie nam łatwiej rozwiązać ten problem.