Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie przełożenie do sprężarki Star-a?

31 Sie 2010 19:19 35235 31
  • Poziom 18  
    Mam silnik 1,5 kw 1450 obr/min i szajbka 8cm a sprężarka to od Stara i tam szajbka 20cm i wydaje mi sie że trochę wolno to bije. Czy to jest prawidłowe przełożenie do tej mocy silnika. Zbiornik to ok 60l ciśnienie jakie chcę osiągnąć to od 4-7bar.

Oto ta sprężarka.

Star, to nazwa własna. Nazwy własne zaczynamy wielką literą, proszę zapamiętać. W tym poście poprawiłem. [retrofood]
  • Poziom 36  
    Witam, na forum są gdzieś tematy dotyczące tych popularnych sprężarek. Ja tylko dodam że te plastikowe przewody i taśmy "popłyną" jeśli tylko sprężarka zacznie pompować ze swoją znamionową wydajnością. :wink:
  • Poziom 18  
    Witam. Tak wiem że jest dużo ale przewertowałem sporo i nie znam do końca poprawnej odpowiedzi.
    Co do przewodów tak masz racje że przy wyższym ciśnieniu pow 7 bar puszczą bo jest to wąż zbrojony używany już za reduktorem z ciśnieniem roboczym między 2-3 atmosfer.
    Niektórzy mówią aby sprężarka pracowała ok. 800 obr/min inni że 1500 obr/min a jeszcze inni miedzy 2000-2500 obr/min.
    No i zgłupiałem ile . Zrobiłem już 2 próby na przełożeniach silnik 8cmm a sprężarka 20cm czyli jakieś 2,5 :1 obroty silnika 1450 na minutę. za wolno.
    Po założeniu koła na silnik o łącznym obwodzie 24cm i sprężarki 44cm czyli przełożenie 2:1 widać już różnice ale zastanawiam się czy faktycznie nie dać 1:1 na pasku 17mm?
    Chciałbym się dowiedzieć z jaką ilością obrotów pracowała sprężarka w aucie (jakim niestety nie wiem, ale może ktoś rozpozna i przytoczy).
    A z jakimi obrotami może pracować nie niszcząc siebie i silnika 1,5 kw 1450 obr/min na 220V , silnik ten pracował przy betoniarce i naprawdę ma duży zapas mocy i 2 ogromne kondensatory na sobie z poznania.
  • Poziom 36  
    Spróbuj 1:1, silnik Stara miał o ile pamiętam do 2800obr/min. ale koło pasowe na wale było nieco mniejsze jak na sprężarce. Jeśli silnik da radę to sprężarce na pewno nic nie będzie.
  • Poziom 18  
    A jeśli chodzi o układ chłodzenia czy smarowania? To ile wlać oleju do tej sprężarki bo zalałem około 100ml helixa oleju od silnika chyba 15w40 nie ma tam żadnej podziałki czy bagnetu za pomocą którego mógłbym sprawdzić stan. Bo fabrycznie smarowana była za pomocą układu króążenia silnika przepływu oleju. Wiem że jest możliwość dorobienia ale mi to nie potrzebne. Co do sprężarki to chyba będzie z ciągnika bo z tyłu pisze coś ŁÓDŹ HS ?? i właśnie dwa pytajniki ale mogę się mylić? Obroty silnika to około 1300obr/min sprężarka bije dobrze.
  • Użytkownik obserwowany
    Kolego to jest HS-11 i jak mogłeś wlać olej jak ona ma smarowanie obiegowo ciśnieniowe.
    Jak zaślepisz to ci uszczelniacze wydmucha , jak nie zaślepisz to ci olej wydmucha.

Mam sprężarke HS-17 pracuje na 2300obr/m silnik 5,5kW.
    Naprawiam Stary.

Oczywiśćie obroty ok 2000obr/m i wentylatorek na głowice gdyż w orginale wiatrak chłodnicy ją chłodzi.
  • Poziom 18  
    Ja mam zaślepione i wkręcone śruby w miejscu obiegu oleju. Zalałem sprężarkę 100ml oleju jak narazie wszytko pracuje ok. Czy normalne jest że tak mocno się nagrzewa?
  • Użytkownik obserwowany
    Musi się nagrzewać inaczej obalała by prawa fizyki.
  • Poziom 18  
    A ile dokładnie powinna mieć ta sprężarka oleju?
    Dziwny fakt wylałem olej ze sprężarki pozostawiając około 30ml i sprężarka się nie nagrzewa aż tak mocno trochę to dziwne . Zastanawia mnie też czy wogóle powinien tam być olej takjak pisał romoo?
  • Użytkownik obserwowany
    Nie nagrzewa się bo nie ma co ciepła odbierać.

Suche skrzynie biegów lub dyfry też są zimne ale zęby aż zmieniają kolor od temperatury.
  • Poziom 18  
    Czyli co mam zalać olejem czy nie? Co radzisz romoo?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    kivors napisał:
    Najlepiej nie zalewaj to będziesz miał tą sprężarkę z głowy po kilkunastu minutach pracy :D

I właśnie przez takie wypowiedzi tematy tracą na swej wartości. Nie ma jak nabijać posty
  • Poziom 18  
    Tak ale jak zalałem to zaczął pokazywać się olej na poszczególnych podzespołach kompresora, tam gdzie wendruje powietrze :(?
  • Użytkownik obserwowany
    Normalne ---- trzeba odolejacz albo długi wąż z syfonem.
  • Poziom 36  
    Jeśli sprężarka ma duży "przebieg" to wymiana pierścieni powinna pomóc, jednak jak pisze romoo wydmuchiwanie oleju jest zjawiskiem normalnym i zawsze w jakimś stopniu będzie występować.
  • Poziom 18  
    Porobię zdjęcia i podeśle bo nawet tam chyba nie ma odpowietrzenia tylko to wszytko poskręcane jest na śruby. Pierścienie były wymieniane z tego co wiem, a na wyjściu dałem około 2m przewodu i założyłem 2 filtry od paliwa, takie od malucha, ciekawe czy to pomoże coś
  • Poziom 18  
    Ile zalać oleju?
    Jak zrobić smarowanie tej sprężarki?
    Na jakich obrotach ma pracować?
    Czy poradzi sobie z butlą 40l i pistoletem do malowania?

Jakie przełożenie do sprężarki Star-a? Jakie przełożenie do sprężarki Star-a? Jakie przełożenie do sprężarki Star-a? Jakie przełożenie do sprężarki Star-a?
  • Poziom 14  
    1.Nie widzę bagnetu do sprawdzania poziomu oleju i odpowietrzenia karteru,żeby to pracowało musi być odpowietrzenie-być może przez wzrost ciśnienia w karterze,wyrzucany jest olej górą i nawet nowy tłok z pierścieniami nie pomoże.Mam taką samą sprężarkę,wywierciłem otwór na bagnet i zrobiłem odpowietrzenie
    2.Jak zrobisz otwór na bagnet wtedy będzie wiadomo ile oleju wlać(dół korbowodu lub przeciwwaga musi uderzać w lustro oleju.Ja gdy za dużo zalałem oleju to i tak podczas pracy na początku wyrzuciło mi olej odpowietrzeniem,potem to ustało i chyba została właśnie taka ilość oleju jak potrzeba
    3.Co do obrotów to ja zrobiłem ją na 1400obr/min,czyli 1:1 z silnikiem.Wydaje mi się,że te obroty są najlepsze, może nie tyle ze względu na wydajność,co do tego,że nie zużywa się tak sprężarka i przede wszystkim nie będzie się tak grzać podczas pracy(górne obroty tej sprężarki, to około 2800obr/min),wydajność też jest ok.
    4.Sam mam zrobione na butli 40l,więc uważam,że do malowania jakiś pierdół co jakiś czas tj.nie wymagających jakieś super estetyki, nada się
    Jakie przełożenie do sprężarki Star-a? Jakie przełożenie do sprężarki Star-a? Jakie przełożenie do sprężarki Star-a? Jakie przełożenie do sprężarki Star-a?
  • Poziom 18  
    Z dziurką na bagnet do sprawdzania poziomu oleju nie będzie widzę problemu. Tylko jak zabrać się do zrobienia odpowietrzenia?
  • Poziom 14  
    Za odpowietrzenie odpowiada ten otwór zaznaczony na zdjęciu,wystarczy w deklu wywiercić otwór fi 3mm
  • Poziom 18  
    A ta sprężarka jaką ma wydajność przy 1400obr/min? ile litrów?
  • Poziom 18  
    Jak połączyłeś ten silnik z sprężarką? bez pasków? Co to jest? jakiś docisk ? Jak to zrobić?
  • Poziom 14  
    Połączone jest sprzęgłem kłowym,takim jak w pompach od hydroforu.Miałem starą pompę z silnikiem 1,5kW i podstawą,którą miałem wyrzucić,ale wpadłem na pomysł aby zamiast pompy dać sprężarkę.Sprzęgło było przetoczone na wymiar wału sprężarki.Wkład gumowy przenosi moment obrotowy i amortyzuje moment skrętny,jest poddatne.Dobrze kompensuje niewspółosiowość silnika i sprężarki.Na innym zdjęciu masz sprzęgło firmy ROTEX rozmiar 28.Są do kupienia chyba na allegro,ale nie są one tanie,jest ono duuuużo wytrzymalsze niż to sprzęgło wcześniej.Trzeba by dobrze wyosiować silnik ze sprężarką,jest mniej poddatne
  • Poziom 18  
    Zrobiłem działa super, zastanawiam się czy ta sprężarka nie wymaga dodatkowego chłodzenia?
    Szukając sporo na forum natknąłem się na wątek gdzie pisze aby jej zapewnić chłodzenie bo standardowo była chłodzona wiatrakiem od chłodnicy. Nie wiem jak jest z tym modelem bo przy ciągłej pracy strasznie się nagrzewa.
  • Poziom 14  
    Jeśli sprężarka ma pracować dłużej,to można jej zrobić jakieś dodatkowe chłodzenie.Wentylator 120x120mm,byłby dobry.Pokaż zdjęcia na forum,to ocenimy:)
  • Poziom 18  
    Dorobiłem wiatrak na koło pasowe spreżarki od chłodnicy i jest super. Teraz chciałbym podnieść obroty prężarki bo pracuje na około 1100obr/min i od czego pasowało by takie koło pasowe do sprężarki w kształcie stożka. Byłem ostatnio na szrocie samochodowym rozglądałem się po silnikach ale ciężko mi było dopasowac?