Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty inwerter do zasilania folii EL

devolt 31 Aug 2010 23:00 26573 41
 • Prosty inwerter do zasilania folii ELProsty inwerter do zasilania folii EL

  Witam wszystkich. Już dawno nie umieszczałem tu swoich konstrukcji, a to głównie dlatego, że nic nowego by nie wnosiły. Zostałem zmuszony do wykonania prostego zasilacza- przetwornicy do wyświetlacza LCD z folią EL. Przeszukałem forum i nic ciekawego nie znalazłem. Dlatego sięgnąłem do starego czasopisma, jakim jest Praktyczny Elektronika i tam znalazłem analizator widma zbudowany na takiej samej folii jak mój wyświetlacz. Była tam prosta obcowzbudna przetwornica zaporowa. Przetwornica składa się z dosłownie kilku elementów dostępnych w każdym sklepie elektronicznym.
  Przetwornica wytwarza napięcie w okolicy 150-170V, pracuje z częstotliwością około 30kHz. Tu zapewne pojawią się głosy, że folia EL powinna być zasilana ze specjalnej przetwornicy o częstotliwości około 400khz. U mnie taka przetwornica pracuje od około 10 lat i "śmiga, aż miło";)
  Co do uruchomienia:
  Zapewne przydałby się oscyloskop. Po wykonaniu przetwornicy, podłączamy do wyjścia oscyloskop poprzez sondę 1:10. Podajemy napięcie zasilające przetwornicę i obserwujemy przebieg na wyjściu przetwornicy, powinien być taki jak na rysunku 5 (poniżej).
  Regulując potencjometrami P2 i P3 kręcimy dotąd, aż uzyskamy przebieg jak na rysunku 5c poniżej
  ( C).
  Prosty inwerter do zasilania folii EL Prosty inwerter do zasilania folii EL
  Prawidłowo wyregulowana przetwornica powinna pobierać około 70mA. U mnie na byle, jakich dławikach wylutowanych ze starego magnetofonu pobiera, jakieś 100-120mA.
  Dodam, że ja obyłem się bez oscyloskopu, po prostu kręciłem dotąd, żeby uzyskać jak największą jasność podświetlania i jak najmniejszy pobór prądu przetwornicy.
  Mam nadzieję, że komuś się przyda ten schemacik. Poniżej dokumentacja.
  W niej schemat, płytki w pdf-ie i pliki z Eagle.
  Pcb robiłem na szybko i w końcu zrobiłem ręcznie markerem, więc nie sprawdzałem tej płytki. Ale powinna być ok.
  Schemat:
  Prosty inwerter do zasilania folii EL
  P.S Proszę nie oceniać jakości wykonania płytki prototypowej, bo jak wspomniałem robiłem ją na szybko markerem na kolanie ;).
  Attachments:

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  devolt
  Level 21  
  Offline 
  Has specialization in: konstruktor
  devolt wrote 622 posts with rating 328, helped 2 times. Live in city Grodzisk Mazowiecki. Been with us since 2002 year.
 • #2
  i-adrian-i
  Level 12  
  Z tego co pamiętam, to ne555 w wersji cmos jest w stanie obsłużyć dość duże częstotliwości. Czemu więc nie spróbować zasilić folii rekomendowaną częstotliwością?
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  KJ
  Level 31  
  Czemu mi się wydaje że folie EL zwykle pracują przy częstotliwości 400Hz a nie kHz ? Co jest ich główną wadą wg mnie bo zawsze nieprzyjemnie piszczą przetwornice albo same folie.
 • #5
  devolt
  Level 21  
  technics6 wrote:
  Trochę duża Ci wyszła ta przetwornica.
  Nie mogę się powstrzymać od skrytykowania płytki. Dawno czegoś takiego nie widziałem. Jak nie masz warunków w domu, żeby coś ładnie polutować to używaj płytek uniwersalnych. Ja często używam PDU-21 z "Wojartu". Taka płytka kosztuje na allegro 2zł, w normalnych sklepach prawdopodobnie nie więcej niż 3zł.

  Przecież pisałem, że płytkę robiłem na szybko na kolanie i prosiłem na końcu postu o nie ocenianie wykonania płytki. Owszem można zrobić mniejszą lepszą, nawet w SMD.
  Potrafię robić ładne PCB pocynowane z opisem.
  W tym poście nie oto mi chodziło, nie chciałem się chwalić, że coś zrobiłem, tylko sam długo szukałem podobnego układu i nie znalazłem. Chciałem komuś, kto tak jak ja szukał i nie znalazł pomóc.

  Co do reszty pytań. Delikatnie kopnąć może, sam tego doświadczyłem :) Ale nie jest to niebezpieczne. Częstotliwość pewnie i można podnieść tylko pytanie, jak cewka sie zachowa. Czy przetwornica będzie dalej tak samo pracowała? Jak pisałem u mnie to pracuje od około 10 lat, więc nie ma co zmieniać.
  To też jest przyczyna takiej, a nie innej płytki, jak ją robiłem to miałem 14 lat :) Elektroda wtedy powoli powstawała.
 • #7
  devolt
  Level 21  
  Owszem są na pewno wygodniejsze w użyciu, ale kiedyś taki wyświetlacz kosztował sporo. A że miałem ich kilka to trzeba było zrobić przetwornicę. Teraz jeszcze często można trafić na takie wyświetlacze z folią EL. Sam mam jeszcze 3 różne.
 • #8
  krismalinowski
  Level 23  
  Fajny i ciekawy projekt, przy okazji zapytam się: gdzie można kupić większe arkusze foli EL w rozsądnych cenach.
  Pytanie do autora projektu: czy ta przetworniczka piszczy czy nie i czy można nią zasilić więcej foli niż jedną, a jeżeli tak to czy są jakieś specjalne wymagania co do wymiarów foli.
 • #9
  roman.adamki
  Level 12  
  170V to stanowczo za dużo jak na tranzystor bc639.Jego Vceo wynosi maksymalnie 80v,a co za tym idzie pewnie długo nie pochodzi.
 • #10
  devolt
  Level 21  
  Co do zasilania większej folii to nie wiem. Największą folię jaką podłączałem pod tą przetworniczkę to folia w wyświetlaczy 4x20 działało dobrze.
  A co do tranzystora to zacytuję:
  Quote:

  "Zastosowany tranzystor bc639 posiada maksymalne napięcie kolektor-emiter rzędu 80V. Jest ono znacznie mniejsze od napięcia wytwarzanego przez przetwornicę, które wynosi 150-170V. Okazuję się jednak że rzeczywista wartość przebicia tranzystorów jest znacznie wyższa około 120V. Dodatkowo wzrost wytrzymałości napięciowej uzyskuje się dzięki ujemnemu spolaryzowaniu bazy tranzystora w chwili zmiany kierunku prądu płynącego przez tranzystor, kiedy napięcie na kolektorze jest najwyższe. Jest to zjawisko normalne i stosowane w tranzystorowych układach odchylenia poziomego odbiorników telewizyjnych."
 • #11
  leonow32

  Level 30  
  Mam całkiem sporo takich przetworniczek i zasilają one folie 13,5x21cm albo mniejsze. Zasilane z 12V dają 230V na wyjściu bez obciążenia, a po podłączeniu takiej dużej folii daje 130V. Bardzo fajne, można sobie zrobić podświetlanie do ramki od zdjęć :)

  Jak ktoś chce taką przetwornicę to proszę na PW.

  EDIT:
  W związku z zainteresowaniem moimi przetwornicami zamieszczam zdjęcia
  Prosty inwerter do zasilania folii EL Prosty inwerter do zasilania folii EL Prosty inwerter do zasilania folii EL Prosty inwerter do zasilania folii EL
 • #12
  Alfax
  Level 28  
  roman.adamki wrote:
  170V to stanowczo za dużo jak na tranzystor bc639.Jego Vceo wynosi maksymalnie 80v,a co za tym idzie pewnie długo nie pochodzi.

  Czy 10 lat działania układu (jak pisze autor), to jest dla kolegi wystarczająco długo?
 • #13
  elektro155
  Level 26  
  czy te dwie cewki 600 i 400 uH połączyłeś szeregowo czy równolegle? Wybaczcie za takie pytanie, ale cewki mnie nigdy nie interesowały.
 • #17
  jurand87sca
  Level 26  
  Te folie z zegarów mają jakieś parametry.. Są okrągłe i są z zegarów.:D A tak na poważnie.. Mam takie małe pytanie. Jakiś czas temu znalazłem w piwnicy stare radio marki Pioneer model chyba DEH-P7400 albo jakoś tak. Do podświetlenia wyświetlacza LCD jest użyty pasek z takiej foli. Który niestety się wypalił. Teraz moje pytanie.. Gdzie można tanio zakupić pasek z takiej foli, lub z czego ją wymontować??
 • #18
  johny2015
  Level 11  
  Conrad ma w swojej ofercie takie folie ale niestety nieziemsko drogie są one tam. W wyszukiwarce na http://www.conrad.pl/ należy wpisać np. "folia EL".
 • #19
  Ture11
  Level 38  
  Witam. Mam drobne pytanie; często spotykałem się z foliami EL w podświetlaniach palmtopów itp, natomiast dziś nabyłem takie dziwactwo, jak koszulka z "wyświetlaczem" pokazującym moc znalezionej sieci WiFi.

  Jest to coś takiego
  http://www.bigboystoys.pl/item30__Koszulka_Wi_Fi_Detektor.html
  Natomiast nie posiadam urządzenia sterującego. Jak Wam się wydaje, czy ten "wyświetlacz" to może byc folia EL czy jest ledowy?

  Pozdrawiam.
 • #20
  satanistik
  Level 27  
  Poskładałem tę przetwornicę ale niestety nie działa. Pojawia się napięcie do 200V ale pod obciążeniem folii spada. Przebiegi na ne555 są nieprawidłowe - sygnał jest w stosunku do prezentowanego oscylogramie z pierwszego postu odwrócony. Czy mógł by kolega zamieścić oryginalny schemat z tego artykułu?
 • #21
  devolt
  Level 21  
  Oki już zamieszczam. Sama przetwornica jest fragmentem całego układu.
  Zaznaczyłem co nie jest potrzebne.
  Prosty inwerter do zasilania folii EL
 • #23
  satanistik
  Level 27  
  Niestety po uruchomieniu zgodnie ze schematem przetwornica nie daje rady wysterować całej folii, rozświetla się początek i ramka dookoła jednak środek jest ciemny.
  Ma ktoś może schemat jakiejś mocniejszej przetwornicy?
  Zmierzone napięcie na wyjściu Vpp = 100V na oscyloskopie bez i z folią jest to samo. Po kształcie przebiegu bez obciążenia da się wnioskować że ograniczeniem jest przebijanie tranzystora - przebieg jest spłaszczony na pewnym poziomie. Próbowałem wstawić inny tranzystor ale napięcie spada do 50V pod obciążeniem, choć na tranzystorze ze świetlówki energooszczędnej bez obciążenia są piki 500V.
  Ostatecznie do zasilania folii wstawiłem przetwornicę z lampki świetlówki na baterie przez stabilizator daje 150Vpp.
 • #24
  emillka
  Level 10  
  Witam zaprasza na strone
  www.geniuz.nl
  Posiadam szeroką game folii i zasilaczy nawet do folli 4m2
  pozdrawiam:D
 • #25
  meloow
  Level 10  
  Witam,

  bardzo ciekawy projekt, mam zamiar z tego skorzystać gdyż mam do dyspozycji stare lampy EL z PSION'ów a chcę podświtlić sobie wyświtlacz w moim nadajniku do modeli RC.


  PS. Koledzy potrzebuje 1 pukntku a dokładnie (0.5) do pobrania tych schamtów może ktoś poratować. ;)
 • #26
  Lukas32
  Level 20  
  Temat dość stary ale odświeżę, bo po co zakładać kolejny. Czy ktoś może mi napisać ile ta przetwornica daje Hz? Z tego co piszecie napięcie to powinno mieć w granicach 400-600Hz. Ja kupiłem sobie przetwornicę od "leonow32" ale ma około 3kHz. Niby folia świeci ale nie wiem czy taka częstotliwość jej nie zaszkodzi.
 • #27
  phanick
  Level 28  
  Pozwole sobie odkopać temat, bo mam dwa pytania do autora, jako że też przymierzam się do budowy folii:
  1) Na jakie napięcie zastosować kondensatory elektrolityczne?
  2) Czy zamiast cewki może być dławik (taki w kształcie rezystora przewlekanego) ?
 • #28
  emillka
  Level 10  
  Pytanie podstawowe:
  Jaką folie chcesz podświetlać ( powierzchnia ) ( pyt.1)
  jest wiele aplikacji zasilaczy prostych, które mogą być stosowane. ( pyt.2 )
  najważniejsze z jakiego napięcia.
 • #29
  phanick
  Level 28  
  Quote:

  Wyświetlacze są podświetlane Folią Elektroluminescencyjną. Folia taka wymaga zasilania 115V 400Hz. (...)
  Wymiary płytki 118x36mm
  Wymiary ramki 102x29mm
  Wymiary pola 93x16mm

  Do dyspozycji mam napięcie wejściowe 9V DC
 • #30
  emillka
  Level 10  
  Chcesz zrobić nowy układ czy kupić coś gotowego.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Prosty inwerter do zasilania folii EL

  Dodano po 6 [minuty]:

  Ostatnio robiłem projekt zasilacza EL gdzie układ zasilany jest z baterii 2*3V.
  Układ pracuję od 400Hz do 3KHz zasilanie wyjściowe 190V AC.
  Wymiary układy 30mm*30mm*2mm