Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty inwerter do zasilania folii EL

devolt 31 Sie 2010 23:00 24068 41
  • Prosty inwerter do zasilania folii ELProsty inwerter do zasilania folii EL

Witam wszystkich. Już dawno nie umieszczałem tu swoich konstrukcji, a to głównie dlatego, że nic nowego by nie wnosiły. Zostałem zmuszony do wykonania prostego zasilacza- przetwornicy do wyświetlacza LCD z folią EL. Przeszukałem forum i nic ciekawego nie znalazłem. Dlatego sięgnąłem do starego czasopisma, jakim jest Praktyczny Elektronika i tam znalazłem analizator widma zbudowany na takiej samej folii jak mój wyświetlacz. Była tam prosta obcowzbudna przetwornica zaporowa. Przetwornica składa się z dosłownie kilku elementów dostępnych w każdym sklepie elektronicznym.
    Przetwornica wytwarza napięcie w okolicy 150-170V, pracuje z częstotliwością około 30kHz. Tu zapewne pojawią się głosy, że folia EL powinna być zasilana ze specjalnej przetwornicy o częstotliwości około 400khz. U mnie taka przetwornica pracuje od około 10 lat i "śmiga, aż miło";)
    Co do uruchomienia:
    Zapewne przydałby się oscyloskop. Po wykonaniu przetwornicy, podłączamy do wyjścia oscyloskop poprzez sondę 1:10. Podajemy napięcie zasilające przetwornicę i obserwujemy przebieg na wyjściu przetwornicy, powinien być taki jak na rysunku 5 (poniżej).
    Regulując potencjometrami P2 i P3 kręcimy dotąd, aż uzyskamy przebieg jak na rysunku 5c poniżej
    ( C).
    Prosty inwerter do zasilania folii EL Prosty inwerter do zasilania folii EL
    Prawidłowo wyregulowana przetwornica powinna pobierać około 70mA. U mnie na byle, jakich dławikach wylutowanych ze starego magnetofonu pobiera, jakieś 100-120mA.
    Dodam, że ja obyłem się bez oscyloskopu, po prostu kręciłem dotąd, żeby uzyskać jak największą jasność podświetlania i jak najmniejszy pobór prądu przetwornicy.
    Mam nadzieję, że komuś się przyda ten schemacik. Poniżej dokumentacja.
    W niej schemat, płytki w pdf-ie i pliki z Eagle.
    Pcb robiłem na szybko i w końcu zrobiłem ręcznie markerem, więc nie sprawdzałem tej płytki. Ale powinna być ok.
    Schemat:
    P.S Proszę nie oceniać jakości wykonania płytki prototypowej, bo jak wspomniałem robiłem ją na szybko markerem na kolanie ;).

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 01 Wrz 2010 01:19
    i-adrian-i
    Poziom 11  

Z tego co pamiętam, to ne555 w wersji cmos jest w stanie obsłużyć dość duże częstotliwości. Czemu więc nie spróbować zasilić folii rekomendowaną częstotliwością?

• #3 01 Wrz 2010 04:46
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 01 Wrz 2010 09:13
    KJ
    Poziom 31  

Czemu mi się wydaje że folie EL zwykle pracują przy częstotliwości 400Hz a nie kHz ? Co jest ich główną wadą wg mnie bo zawsze nieprzyjemnie piszczą przetwornice albo same folie.

• #5 01 Wrz 2010 10:11
    devolt
    Poziom 21  

technics6 napisał:
    Trochę duża Ci wyszła ta przetwornica.
    Nie mogę się powstrzymać od skrytykowania płytki. Dawno czegoś takiego nie widziałem. Jak nie masz warunków w domu, żeby coś ładnie polutować to używaj płytek uniwersalnych. Ja często używam PDU-21 z "Wojartu". Taka płytka kosztuje na allegro 2zł, w normalnych sklepach prawdopodobnie nie więcej niż 3zł.

Przecież pisałem, że płytkę robiłem na szybko na kolanie i prosiłem na końcu postu o nie ocenianie wykonania płytki. Owszem można zrobić mniejszą lepszą, nawet w SMD.
    Potrafię robić ładne PCB pocynowane z opisem.
    W tym poście nie oto mi chodziło, nie chciałem się chwalić, że coś zrobiłem, tylko sam długo szukałem podobnego układu i nie znalazłem. Chciałem komuś, kto tak jak ja szukał i nie znalazł pomóc.

Co do reszty pytań. Delikatnie kopnąć może, sam tego doświadczyłem :) Ale nie jest to niebezpieczne. Częstotliwość pewnie i można podnieść tylko pytanie, jak cewka sie zachowa. Czy przetwornica będzie dalej tak samo pracowała? Jak pisałem u mnie to pracuje od około 10 lat, więc nie ma co zmieniać.
    To też jest przyczyna takiej, a nie innej płytki, jak ją robiłem to miałem 14 lat :) Elektroda wtedy powoli powstawała.

• #7 01 Wrz 2010 12:00
    devolt
    Poziom 21  

Owszem są na pewno wygodniejsze w użyciu, ale kiedyś taki wyświetlacz kosztował sporo. A że miałem ich kilka to trzeba było zrobić przetwornicę. Teraz jeszcze często można trafić na takie wyświetlacze z folią EL. Sam mam jeszcze 3 różne.

• #8 01 Wrz 2010 14:36
    krismalinowski
    Poziom 23  

Fajny i ciekawy projekt, przy okazji zapytam się: gdzie można kupić większe arkusze foli EL w rozsądnych cenach.
    Pytanie do autora projektu: czy ta przetworniczka piszczy czy nie i czy można nią zasilić więcej foli niż jedną, a jeżeli tak to czy są jakieś specjalne wymagania co do wymiarów foli.

• #9 01 Wrz 2010 19:27
    roman.adamki
    Poziom 12  

170V to stanowczo za dużo jak na tranzystor bc639.Jego Vceo wynosi maksymalnie 80v,a co za tym idzie pewnie długo nie pochodzi.

• #10 01 Wrz 2010 20:49
    devolt
    Poziom 21  

Co do zasilania większej folii to nie wiem. Największą folię jaką podłączałem pod tą przetworniczkę to folia w wyświetlaczy 4x20 działało dobrze.
    A co do tranzystora to zacytuję:

Cytat:

"Zastosowany tranzystor bc639 posiada maksymalne napięcie kolektor-emiter rzędu 80V. Jest ono znacznie mniejsze od napięcia wytwarzanego przez przetwornicę, które wynosi 150-170V. Okazuję się jednak że rzeczywista wartość przebicia tranzystorów jest znacznie wyższa około 120V. Dodatkowo wzrost wytrzymałości napięciowej uzyskuje się dzięki ujemnemu spolaryzowaniu bazy tranzystora w chwili zmiany kierunku prądu płynącego przez tranzystor, kiedy napięcie na kolektorze jest najwyższe. Jest to zjawisko normalne i stosowane w tranzystorowych układach odchylenia poziomego odbiorników telewizyjnych."

• #11 01 Wrz 2010 21:45
    leonow32

Poziom 30  

Mam całkiem sporo takich przetworniczek i zasilają one folie 13,5x21cm albo mniejsze. Zasilane z 12V dają 230V na wyjściu bez obciążenia, a po podłączeniu takiej dużej folii daje 130V. Bardzo fajne, można sobie zrobić podświetlanie do ramki od zdjęć :)

Jak ktoś chce taką przetwornicę to proszę na PW.

EDIT:
    W związku z zainteresowaniem moimi przetwornicami zamieszczam zdjęcia
    Prosty inwerter do zasilania folii EL Prosty inwerter do zasilania folii EL Prosty inwerter do zasilania folii EL Prosty inwerter do zasilania folii EL

• #12 02 Wrz 2010 08:32
    Alfax
    Poziom 28  

roman.adamki napisał:
    170V to stanowczo za dużo jak na tranzystor bc639.Jego Vceo wynosi maksymalnie 80v,a co za tym idzie pewnie długo nie pochodzi.

Czy 10 lat działania układu (jak pisze autor), to jest dla kolegi wystarczająco długo?

• #13 03 Wrz 2010 16:24
    elektro155
    Poziom 26  

czy te dwie cewki 600 i 400 uH połączyłeś szeregowo czy równolegle? Wybaczcie za takie pytanie, ale cewki mnie nigdy nie interesowały.

• #17 09 Wrz 2010 23:26
    jurand87sca
    Poziom 15  

Te folie z zegarów mają jakieś parametry.. Są okrągłe i są z zegarów.:D A tak na poważnie.. Mam takie małe pytanie. Jakiś czas temu znalazłem w piwnicy stare radio marki Pioneer model chyba DEH-P7400 albo jakoś tak. Do podświetlenia wyświetlacza LCD jest użyty pasek z takiej foli. Który niestety się wypalił. Teraz moje pytanie.. Gdzie można tanio zakupić pasek z takiej foli, lub z czego ją wymontować??

• #18 14 Wrz 2010 13:57
    johny2015
    Poziom 11  

Conrad ma w swojej ofercie takie folie ale niestety nieziemsko drogie są one tam. W wyszukiwarce na http://www.conrad.pl/ należy wpisać np. "folia EL".

• #19 18 Wrz 2010 21:10
    Ture11
    Poziom 35  

Witam. Mam drobne pytanie; często spotykałem się z foliami EL w podświetlaniach palmtopów itp, natomiast dziś nabyłem takie dziwactwo, jak koszulka z "wyświetlaczem" pokazującym moc znalezionej sieci WiFi.

Jest to coś takiego
    http://www.bigboystoys.pl/item30__Koszulka_Wi_Fi_Detektor.html
    Natomiast nie posiadam urządzenia sterującego. Jak Wam się wydaje, czy ten "wyświetlacz" to może byc folia EL czy jest ledowy?

Pozdrawiam.

• #20 07 Paź 2010 22:37
    satanistik
    Poziom 27  

Poskładałem tę przetwornicę ale niestety nie działa. Pojawia się napięcie do 200V ale pod obciążeniem folii spada. Przebiegi na ne555 są nieprawidłowe - sygnał jest w stosunku do prezentowanego oscylogramie z pierwszego postu odwrócony. Czy mógł by kolega zamieścić oryginalny schemat z tego artykułu?

• #21 07 Paź 2010 22:49
    devolt
    Poziom 21  

Oki już zamieszczam. Sama przetwornica jest fragmentem całego układu.
    Zaznaczyłem co nie jest potrzebne.

• #22 08 Paź 2010 06:52
    satanistik
    Poziom 27  

Dzisiaj spróbuje poskładać to jeszcze raz od nowa. Możliwe że zastosowałem zbyt małą cewkę (rdzeń mógł się nasycić) albo folia którą mam jest już zużyta.

• #23 09 Paź 2010 16:17
    satanistik
    Poziom 27  

Niestety po uruchomieniu zgodnie ze schematem przetwornica nie daje rady wysterować całej folii, rozświetla się początek i ramka dookoła jednak środek jest ciemny.
    Ma ktoś może schemat jakiejś mocniejszej przetwornicy?
    Zmierzone napięcie na wyjściu Vpp = 100V na oscyloskopie bez i z folią jest to samo. Po kształcie przebiegu bez obciążenia da się wnioskować że ograniczeniem jest przebijanie tranzystora - przebieg jest spłaszczony na pewnym poziomie. Próbowałem wstawić inny tranzystor ale napięcie spada do 50V pod obciążeniem, choć na tranzystorze ze świetlówki energooszczędnej bez obciążenia są piki 500V.
    Ostatecznie do zasilania folii wstawiłem przetwornicę z lampki świetlówki na baterie przez stabilizator daje 150Vpp.

• #24 25 Lis 2010 22:41
    emillka
    Poziom 9  

Witam zaprasza na strone
    www.geniuz.nl
    Posiadam szeroką game folii i zasilaczy nawet do folli 4m2
    pozdrawiam:D

• #25 01 Gru 2010 22:11
    meloow
    Poziom 10  

Witam,

bardzo ciekawy projekt, mam zamiar z tego skorzystać gdyż mam do dyspozycji stare lampy EL z PSION'ów a chcę podświtlić sobie wyświtlacz w moim nadajniku do modeli RC.

PS. Koledzy potrzebuje 1 pukntku a dokładnie (0.5) do pobrania tych schamtów może ktoś poratować. ;)

• #26 26 Paź 2011 12:22
    Lukas32
    Poziom 20  

Temat dość stary ale odświeżę, bo po co zakładać kolejny. Czy ktoś może mi napisać ile ta przetwornica daje Hz? Z tego co piszecie napięcie to powinno mieć w granicach 400-600Hz. Ja kupiłem sobie przetwornicę od "leonow32" ale ma około 3kHz. Niby folia świeci ale nie wiem czy taka częstotliwość jej nie zaszkodzi.

• #27 19 Sty 2014 00:26
    phanick
    Poziom 28  

Pozwole sobie odkopać temat, bo mam dwa pytania do autora, jako że też przymierzam się do budowy folii:
    1) Na jakie napięcie zastosować kondensatory elektrolityczne?
    2) Czy zamiast cewki może być dławik (taki w kształcie rezystora przewlekanego) ?

• #28 19 Sty 2014 09:59
    emillka
    Poziom 9  

Pytanie podstawowe:
    Jaką folie chcesz podświetlać ( powierzchnia ) ( pyt.1)
    jest wiele aplikacji zasilaczy prostych, które mogą być stosowane. ( pyt.2 )
    najważniejsze z jakiego napięcia.

• #29 19 Sty 2014 12:01
    phanick
    Poziom 28  

Cytat:

Wyświetlacze są podświetlane Folią Elektroluminescencyjną. Folia taka wymaga zasilania 115V 400Hz. (...)
    Wymiary płytki 118x36mm
    Wymiary ramki 102x29mm
    Wymiary pola 93x16mm

Do dyspozycji mam napięcie wejściowe 9V DC

• #30 19 Sty 2014 13:01
    emillka
    Poziom 9  

Chcesz zrobić nowy układ czy kupić coś gotowego.

Dodano po 8 [minuty]:

Dodano po 6 [minuty]:

Ostatnio robiłem projekt zasilacza EL gdzie układ zasilany jest z baterii 2*3V.
    Układ pracuję od 400Hz do 3KHz zasilanie wyjściowe 190V AC.
    Wymiary układy 30mm*30mm*2mm