Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic TX-32PS12P - zasilacz - miga dioda

Krzysiek_1 01 Sep 2010 14:35 9938 28
e-mierniki
    Krzysiek_1
    Level 19  
    Witam,

przed napisaniem tego postu przeszukałem forum, ale nie znalazłem pomocnego tematu.
    Telewizor jest uszkodzony po spadku napięcia podczas burzy.
    Chassis CP-830FP.

Problem mam następujący:
    - po włączeniu TV szybko miga dioda zasilania aż do przygaśnięcia, a następnie zaczyna ponownie,
    - pomierzyłem napięcia po stronie pierwotnej zasilacza i mam niezgodne z tymi podanymi na schemacie przy układzie STR-F6654,

1 - 1,7V - u mnie 0,7V
    2 - 0,1V - u mnie 0,2V
    3 - 290V - u mnie od 350V do 440V ?
    4 - 18V - u mnie 13 V
    5 - masa

nie wiem dlaczego na nodze 3 jest napięcie, które się zmienia w podanym przedziale,

na kondensatorze C805 180µ/400V jest napięcie 309V,

posprawdzałem wszystkie rezystory po wylutowaniu i są ok,
    wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne (C805, C808, C806),
    posprawdzałem wszystkie diody, które są ok, ale dla pewności wymieniłem na nowe,
    wymieniłem układ STR-F6654,
    wymieniłem transoptor I804,

napięcia:
    1 - 14V - u mnie 7,4V
    2 - 12,7V - u mnie 8,5V
    3 - 3,5V - u mnie 4V
    4 - 20V - u mnie 17V

wylutowałem tranzystor Q401 i zamiast niego podłączyłem żarówkę 60W (C - E),
    która nawet nie zabłyśnie.

I tutaj proszę o pomoc fachowców w zlokalizowaniu usterki. Co pominąłem w sprawdzeniu, albo czego nie sprawdziłem, aby ustalić przyczynę?

Dodam jeszcze, że po stronie wtórnej transformatora T801, mam tylko jedno zmieniające się napięcie w przedziale 40-80V, tam gdzie powinno być 130V (18).

pozdrawiam
    Krzysiek
  • e-mierniki
  • Helpful post
    andrzej c
    Level 29  
    Proszę wymienić R804 między wyprowadzeniem 2 STR-F6654, a masą ( gdy nadmiernie zwiększy wartość, to przetwornica nie wystartuje). Jak to nie on, to może stabilizator I806 (DP130)? Mam nadzieję, że napięcie systemowe (130 V) mierzy Kolega na katodzie D820, a nie na wyprowadzeniu trafa przetwornicy. Osobiście bałbym się mierzyć napięcie na wyprowadzeniu 3 I801 (dren tranzystora- klucza przetwornicy) z obawy możliwości uszkodzenia miernika. Tam przecież (przy prawidłowo działającej przetwornicy) występują przebiegi napięcia o bardzo dużej wartości.
    aruna dyndane
    Level 24  
    Quote:
    wylutowałem tranzystor Q401 i zamiast niego podłączyłem żarówkę 60W (C - E),
    która nawet nie zabłyśnie.

Tak na marginesie, zrobiłeś kawał dobrej nikomu niepotrzebnej roboty..

Quote:
    Dodam jeszcze, że po stronie wtórnej transformatora T801, mam tylko jedno zmieniające się napięcie w przedziale 40-80V, tam gdzie powinno być 130V (18).

Czyżby aż tak "siadało" po podłaczeniu żarówki?? Tylko to jedno skacze, a innych nie ma?

Quote:
    nie wiem dlaczego na nodze 3 jest napięcie, które się zmienia w podanym przedziale,

Bo to jest dren lamerze, znaczy że ta twoja przetwornica coś tam działa.
    Krzysiek_1
    Level 19  
    andrzej c:

Sprawdziłem R804 i miał prawidłową wartość, ale dla pewności podmieniłem na nowy. Niestety bez rezultatu :(.
    Zamiast DP130 będę miał dopiero jutro SE130, mam nadzieję, że można zastosować taki zamiennik. Więc jak wlutuję, to zaraz się odezwę i napiszę czy to pomogło.
  • e-mierniki
    aruna dyndane
    Level 24  
    Quote:
    Więc jak wlutuję, to zaraz się odezwę i napiszę czy to pomogło.

Odezwę się za ciebie już dziś - nie pomogło :cry: Pomóżcie coby tu jeszcze wymienić??
    ps
    W kwestii pomiarów napięć nie chciałbyś czegoś sprostować, wyjaśnić?
  • Helpful post
    mirex
    Level 43  
    Owszem, podmieniaj SE130. Tylko ... jeśli masz 7,5V na katodzie transoptora, to i poprawne napięcia na stabilizatorach I823, 826, 827 powinieneś mieć. Masz?
    Odwaliłeś tyle roboty, tyle napisałeś, że aż pogubić się można, ale absolutne zero wiadomości czy któraś z gałęzi zasilacza nie ma zwarcia. Sprawdzałeś?
    Krzysiek_1
    Level 19  
    pomierzyłem stabilizatory:
    I821:
    1 - 0,5V
    2 - 0V
    3 - masa

I822:
    1 - 0,7V
    2 - masa
    3 - 0V

I823:
    1 - 10,9V
    2 - 5V
    3 - masa

I824:
    1 - 0,5V
    2 - 0V
    3 - masa

I826:
    1 - 5V
    2 - 3,3V
    3 - masa

I827:
    1 - 5V
    2 - 2,5V
    3 - masa

I806:
    13,5V
    7,5V
    masa
    aruna dyndane
    Level 24  
    Hmmm, to co ty chcesz od tej przetwornicy?? Przynajmniej na razie nie widzę podstaw by twierdzić, że to w niej tkwi problem.

Czyli jednak wcześniejsze pomiary były bezpośrednio na wyprowadzeniach trafa. I próbujesz mnie ignorować, bo wytknąłem ci że podstaw z elektroniki nie masz? Oki, to niech ci dalej podpowiada andrzej c, z pewnością dobrze na tym wyjdziesz :)
    Krzysiek_1
    Level 19  
    aruna dyndane:

nie obrażaj się, nie ignoruję Ciebie.
    To prawda, wcześniejsze pomiary były zrobione bezpośrednio na wyjściach transformatora.
    Ale przecież każdy się uczy i oczekuje wyrozumiałości od fachowców :)
    mirex
    Level 43  
    Do czego służy przetwornica? Zadałeś sobie to pytanie? Jaki więc sens ma pomiar napięć zmiennych, gdy celem są napięcia stałe?
    Trafopowielacz to też przetwornica służąca do zasilania innych układów TV napięciem stałym. Też będziesz sprawdzał napięcia zmienne? Choćby i oscyloskopem? A tu cuda - z impulsów ujemnych "produkowane" są stałe napięcia dodatnie.

No jak to czego chce? Nie chce mu "wstać" ze stby. :)
    kazikszach
    Level 36  
    Czy próbowałeś włączyć go pilotem, bo może załączona jest blokada klawiatury lokalnej?
    Krzysiek_1
    Level 19  
    Klawiatura reaguje.
    Po włączeniu przycisku zasilania, kontrolka świeci normalnie, dopiero po włączeniu tv za pomocą przycisku +/- kanału, zaczyna migać.

Ponieważ na I820 są nieprawidłowe napięcia - wejściowe 0,7V zamiast 6,5V wg schematu, wylutowałem go i napięcie wejściowe jest 6V.
    Oznacza to, że prawdopodobnie do wymiany jest ten stabilizator na 5V.

Zapomniałem wcześniej napisać, że napięcie na katodzie D820 wynosi 13V zamiast 130V.

Ponieważ napięcie wejściowe na I822 wynosi 0,7V zamiast 14V, wylutowałem katodę diody D831 z płytki żeby sprawdzić, czy za diodą nie ma jakiegoś zwarcia i zmierzyłem napięcie, które wynosi 0,7V.
    Wychodzi na to, że napięcie z transformatora (noga 15) zaraz za diodą jest zaniżone. Czyżby było coś nie tak z transormatorem?

Idę dalej szukać przyczyn niepoprawnych napięć wejściowych w pozostałych stabilizatorach.

O wynikach moich poszukiwań niezwłocznie poinformuję szanownych kolegów, zaraz po ich sprawdzeniu :).
    mirex
    Level 43  
    Quote:
    Klawiatura reaguje.
    Po włączeniu przycisku zasilania, kontrolka świeci normalnie, dopiero po włączeniu tv za pomocą przycisku +/- kanału, zaczyna migać.

No i co? Procesor daje w tym czasie rozkaz "włącz"? Jeśli jest, dochodzi do bazy Q809?
    Nadal nie rozumiesz, że przetwornica ma dwa stany pracy? Że w stby napięcia są zaniżone i nie będzie 130V? Podobnie jak innych napięć?
    Co nie zmienia faktu, że tam chyba powinno być ze 30-40V a nie 13. Ale nie jestem pewien. Jeśli tak, to jednak przetwornica nadal uszkodzona lub przeciążona.
    Jak wymusisz zmianę stanu na bazie Q809, to co się dzieje z napięciami zasilacza?

Przy okazji - 100 pkt za znalezienie dowodu na forum jakie napięcie jest na +B w stby w chassis CP810, 820, 830. Ja nie mam czasu.
    Krzysiek_1
    Level 19  
    Sorry, za lamerskie pytanie, ale jak mogę wymusić zmianę stanu na bazie Q809? Jak mam to praktycznie zrobić?
    Wolę zapytać niż coś popsuć kombinując :)
    Krzysiek_1
    Level 19  
    Po włączeniu TV do sieci napięcie na bazie wynosi 0,04V, po włączeniu TV przyciskiem z klawiatury, napięcie na bazie wzrasta do 0,64V, ale za chwilę spada do 0,04V i zaczyna migać dioda.
  • Helpful post
    kazikszach
    Level 36  
    Sprawdź napięcie na kolektorze Q809 w tych dwóch stanach.
  • Helpful post
    JEDD
    Level 29  
    mirex wrote:

Przy okazji - 100 pkt za znalezienie dowodu na forum jakie napięcie jest na +B w stby w chassis CP810, 820, 830. Ja nie mam czasu.

Nie szukałem na forum,nie chodzi mi też o te 100 pkt, ale mam akurat u siebie CP830F po naprawie odchyalnia V, w standby napięcie wynosi 13V.

Co nie zmienia faktu, że warunki spełnione, na forum pozostanie, więc punkty się należą. Mirex.
    Krzysiek_1
    Level 19  
    Dzięki JEDD, to przynajmniej wiem, że te 13V jest prawidłowe :).

kazikszach:
    napięcia na kolektorze są następujące:
    standby - 0,7V
    po załączeniu spada do 0 i zaraz przechodzi do 0,7V (zaczyna migać dioda).
    kazikszach
    Level 36  
    Przemyśl zasadę działania przetwornicy w stby i normalnej pracy.
    Zero napięcia na kolektorze Q809 powinno włączyć przetwornicę do stanu pracy.
    Krzysiek_1
    Level 19  
    Po wymianie I820, I822 oraz DP130 (wstawiłem SE130), napięcia zasilacza wróciły do normy i żarówka zaświeciła się :)
    Teraz pojawił się drugi problem. Zniknęło stby.
    Po włączeniu zasilania na włączniku isostatowym, nie ma stby, tylko od razu następuje załączenie :(.
    Nie mam pilota, aby sprawdzić, czy przejdzie w stby po wyłączeniu za jego pomocą.
    JEDD
    Level 29  
    Ale co, wszystko po za tym w porządku? Mam na myśli obraz, dźwięk, geometrie itp.? Jeżeli tak to nie można tych objawów traktować jako usterki. Skombinuj pilota i wtedy sprawdź.
    aruna dyndane
    Level 24  
    Quote:
    Ale co, wszystko po za tym w porządku? Mam na myśli obraz, dźwięk, geometrie itp.?

Jeszcze nie wiadomo, dopiero żarówka mu zaświeciła wstawiona zamiast tranzystora linii.
    Krzysiek_1
    Level 19  
    Czy wszystko działa, tak jak powinno, to będę mógł dopiero stwierdzić w poniedziałek, jak wszystko włożę do TV u kolegi i spróbuję go uruchomić. :)
    A może szanowni koledzy znają bezpieczny sposób na uruchomienie TV bez kineskopu, aby można było posprawdzać pozostałe napięcia na układach po wlutowaniu tranzystora linii zamiast żarówki?
    mirex
    Level 43  
    Może i znają, ale amatorom nie polecą ze względu na ich bezpieczeństwo. "Nie róbcie tego w domu."

Ustal jednoznacznie co było przyczyną!
    Jednak wzmacniacz błędu SE130, czy któryś ze stabilizatorów. Tyle możesz i powinieneś zrobić. Bo jeśli stabilizator /i który?/, to możesz jeszcze mieć problemy.
    andrzej c
    Level 29  
    Sprawdź, czy nie ma zwarć w gałęziach napięć wytwarzanych po wtórnej stronie przetwornicy, a szczególnie tych, w których wymieniałeś stabilizatory. Myślę, że sprawdziłeś tranzystor Q401, zamiast którego wstawiłeś żarówkę.
    JEED słusznie napisał w temacie załączania odbiornika. Tutaj telewizor, w zależności od stanu, w jakim został wyłączony od sieci (normalna praca, czy też czuwanie), tak samo zostanie ponownie włączony. W tej kwestii procesor komunikuje się z pamięcią EEPROM (I702). Jeśli np. telewizor został wyłączony wyłącznikiem głównym ze stanu pracy, tak po ponownym włączeniu wyłącznika od razu powinien przejść do normalnej pracy.
    W tej chwili to nie istotne, ale we fragmencie schematu, który dotyczy transoptora I804 tkwi błąd. Tam odwrotnie narysowana jest dioda nadawcza. Anoda jest na wyprowadzeniu 1.
    PS. Mam nadzieję, że nie naraziłem Cię na specjalne wydatki sugerując wymianę rezystora R804 i DP130. Pisze to po aluzji forumowicza dyndane. Ten, jak sam odczułeś na własnej skórze jest wyjątkowo pomocny innym. Kierując się jego "szczególnie cennymi" uwagami na pewno wyszedłbyś na tym lepiej. Podobnie zresztą jak inni. Możesz przekonać się o tym przeglądając jego nadzwyczaj wartościowe posty. :D
    Krzysiek_1
    Level 19  
    andrzej c:

nie naraziłeś mnie na koszty :)

R804 (fusible) miałem w domu, a DP130 kosztował mnie niecałe 2 zł :)

Po tym jak wcześniej szukałem zwarć po wtórnej, szukałem też jakichkolwiek przerw na druku. Okazało się, że niepotrzebna jest wymiana I820, ponieważ znalazłem mikropęknięcie na druku na R850, a także wymiana I822 też była niepotrzebna, ponieważ nie było kontaktu na jego wejściu z drukiem, pomimo, że wcześniej poprawiłem lutowanie.

Jeśli chodzi o Q401, to mam taki tranzystor, więc kupować nie będę, a dla pewności i tak wstawię nowy.
  • Helpful post
    aruna dyndane
    Level 24  
    Quote:
    Kierując się jego "szczególnie cennymi" uwagami na pewno wyszedłbyś na tym lepiej.

Do forumowicza c
    Przynajmniej od samego początku domyślałem się iż przetwornica jest w trybie st-by i gdybym się do tego tematu nie wtrącił (również mirex) to już pewnie z twoich sugestii ponad połowa przetwornicy byłaby wymieniona. Także można polemizować które porady są cenniejsze, twoje co nic nie wniosły, czy moje zmuszające do myślenia i nakreślające odpowiedni kierunek.

Quote:
    Jeśli chodzi o Q401, to mam taki tranzystor, więc kupować nie będę, a dla pewności i tak wstawię nowy.

Jak jest sprawny to po kiego grzyba wstawiać nowy??? No chyba że nie umiesz go sprawdzić..
    Krzysiek_1
    Level 19  
    TV po zmontowaniu działa :)

Podsumowując naprawę wymieniono:
    I801 - STRF6654
    I804 - LTV-817C
    I806 - DP130 (SE130)
    R804 - 0,15 Ω (fusible)
    C805 - 180µ/400v
    C808 - 22µ/50V
    C806 - 22µ/50V

znalazłem mikropęknięcie na druku na R850,
    poprawiony zimny lut na wejściu I822 oraz wszelkie inne podejrzane.

Serdeczne podziękowania za pomoc oraz wszelkie sugestie, które pomogły mi w naprawie TV :)
    Podziękowania wysłane :)

temat zamykam

pozdrawiam
    Krzysiek