Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Flyback na TNY266 230V~/5V-0,5A/12V-0,2A (EPR-09)

01 Wrz 2010 14:59 13921 16
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Właściwie to w ramach ciekawostki piszę tutaj, gdyż udało mi się w końcu uruchomić przetworniczkę na tym układzie firmy Power Integrations. Tym niemniej napotkałem się na kilka przeszkód, które mogą stanowić tutaj ciekawostkę i temat do zastanowienia się nad ich przyczynami przy składaniu takiego skromnego zasilacza.
    Ponieważ głównie zajmuję się projektowaniem układów mikroprocesorowych, nie mam dużego doświadczenia z zasilaczami. Stąd pomysł na oparciu się na ogólnie dostępnym rozwiązaniu. Padło na : kit firmy feryster EPR-09 (Opis projektu w pdf tutaj), z tym, że PCB projektowałem sam - oprócz układu zasilacza w budowanym urządzeniu na tej płytce realizowana jest funkcja sterowania grzałką, ale to temat na inny dział. Z uwagi na trudnodostępność niektórych elementów z załaczonego schematu oraz unikaniem otworów w miarę możliwości, byłem zmuszony zastąpić je innymi.
    Wszystkie elementy indukcyjne mam z ferystera, więc praktycznie z górki...

C1, C2 : 10µ/400V
    D5 : zamiast 1N4937 - BA159
    VR1 : zamiast BZY-97C200 - PK6E200A
    U2 : zamiast PC817A - PC817
    VR2 : zamiast 1N5991C 1% - BZV55C4V3
    D6 : zamiast 11DQ6 - SS14 (Schottky 40V Ur max)
    D7 : zamiast MUR120 - tu miałem swoją waleczną ścieżkę.
    Najpierw z uwagi na niewielkie zapotrzebowanie prądowe w gałęzi 12 V (przekaźnik i kilka LED-ów) wstawiłem BAT49 w smd (obudowa walcowa - MELF) - zasilacz wariuje - próbkowanie, po wyłączeniu zasilania przetwornica chodzi cacy przez sekundę z obniżonego do 250V napięcia na C1/C2. Normalnie szczęka pod stołem... Po chwili ten schottky dostał zwarcia, wiec go wylutowałem. Z ciekawości włączam - 5V działa i to ładnie. No to dawaj SS14 w to miejsce - znowu szczęka pod stołem. Zredukowałem w końcu cały obwód 12V do SS14 i kondensatora 100nF/50V i nadal zasilacz struga ze mnie wariata... W końcu jako, że miałem pod ręką BA159, wstawiłem ją i poszło...
    Teraz pytania konkursowe :
    - Dlaczego "szczotki" tu nie pasują ?
    - Co mogę dać w miarę dostępnego w SMD na D7 ?
    - Czy dobór zamienników jest w miarę optymalny ?
    Edit: poprawiono nazwę kitu Power Integrations
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 28  
    Witam
    Może podam tu koledze jako przykład schemat fabrycznego zasilacza na TNY266 do pewnego urządzenia. Napięcie wyjściowe to 12V przy obciążeniu do około 350mA. Mam nadzieję, że pomoże on koledze w doborze elementów do własnego układu.
    A - z własnego doświadczenia podpowiem koledze, że zasilacze oparte na TNY266 są bardzo wrażliwe na jakość kondensatorów filtrujących (C1 i C2 na kolegi schemacie). Gdy te kondensatory są słabej jakości, i jeszcze gdy nieco "podeschną" podczas eksploatacji - scalaczki eksplodują.
    Pozdrawiam
    Bardzo dziękuję za schemat, z pewnością komuś w przyszłości się przyda, jeśli będzie potrzebował. Z tego co widzę, SR306 to Schottky 3A/60V, a potrzebuję odpowiednik MUR120 w SMD, może być nawet na 500 mA.
    Co do kondensatorów, to doskonale sobie zdaję sprawę, to problem ogólnie znany w temacie przetwornic, dlatego dałem takie o większej pojemności niż na schemacie, w dodatku na 105°C.
    Zależy mi jednak na opinii na temat układu, który opisałem i odpowiedzi na moje pytania na końcu pierwszego wpisu.
    Gałąź 12V nie ma zbędnego tu dławika filtrującego, bo jej obciążenie jest niewielkie i niewrażliwe na tętnienia i może to w tym jest problem, że Schottky reaguje za ostro ?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Transformator dla EPR-9 (a nie jak błędnie podajesz RDR-91) ma dla uzwojenia 12V przekładnię 4.47:1. Oznacza to, że w fazie "ładowania" pola magnetycznego napięcie na anodzie diody wynosi -230*sqrt(2)/4.47 = ok. -73V a na jej anodzie +12V. Daje to nam różnicę potencjałów 95V! Stąd zastosowanie diody szybkiej 200V 1A - jak najbardziej słuszne i poprawne. Żadna diodka Schottky na napięcie 40V nie ma szans pracować w tym układzie. I bardzo dobrze, że układy PowerInt maja tak dobre zabezpieczenia - gdyby nie one, spłonęłaby dioda i układ scalony.

Co do poszukiwań diod - na TME w katalogu masz bardzo sprytną wyszukiwarkę parametryczną - skorzystaj z niej.

Uprzedzając pytanie - nie! Nie stosuj diody Schottky na 100V - to za mało. Obliczenie z przekładni daje tylko i wyłącznie część napięcia wstecznego, jakie na diodzie występują. I są to obliczenia dla 230V na wejściu. Napięcie w sieci ma prawo być wyższe. Nawet o 15%
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 43  
    Alfax napisał:
    Witam
    Może podam tu koledze jako przykład schemat fabrycznego zasilacza na TNY266 do pewnego urządzenia. Napięcie wyjściowe to 12V przy obciążeniu do około 350mA. Mam nadzieję, że pomoże on koledze w doborze elementów do własnego układu.
    A - z własnego doświadczenia podpowiem koledze, że zasilacze oparte na TNY266 są bardzo wrażliwe na jakość kondensatorów filtrujących (C1 i C2 na kolegi schemacie). Gdy te kondensatory są słabej jakości, i jeszcze gdy nieco "podeschną" podczas eksploatacji - scalaczki eksplodują.
    Pozdrawiam
    Zamieszczony w załączniku: zasilacz TNY266.pdf schemat ideowy:
    ma niepoprawnie oznaczone początki elektryczne - zaciski jednoimienne - uzwojeń (oznaczone tam kropkami) ! ! !

Przetwornica impulsowa typu Flyback jest typem przetwornicy zaporowej - dwutaktowej - o rozdzielonych taktach: ładowania energii do pola magnetycznego magnetowodu (a właściwie to w znacznej większości do objętości szczeliny powietrznej rdzenia - wspominałem tu o tym w jakimś moim poście) w pierwszym takcie, oraz rozładowania tej energii pola magnetycznego - poprzez diodę prostowniczą, itd. - do obciążenia w drugim takcie.

Właściwe podłączenie zacisków jednoimiennych uzwojenia pierwotnego oraz wtórnego z wykorzystaniem transformatora jest dla każdego typu przetwornicy impulsowej " rzeczą świętą" i nie ma tu dowolności.
    -RoMan- napisał:
    Transformator dla EPR-9 (a nie jak błędnie podajesz RDR-91)[...]
    Uściślijmy, EPR-9 to oznaczenie PI, a RDR-91 to oznaczenie ferystera, tak więc nie widzę tu błędu. Co do reszty odpowiedzi to tej wiedzy mi brakowało, za co dziękuję. Teraz tak to rozumiem : Pulsowanie oznaczało zwyczajne zadziałanie zabezpieczeń przed przeciążeniem układu wskutek przekroczenia napięcia zaporowego diody. Gdy napięcie po stronie pierwotnej na C1/C2 po odłączeniu zasilania odpowiednio spadło, po stronie wtórnej napięcie zaporowe na D7 wracało do normy i źródło przeciążenia znikało, co skutkowało powrotem do normalnej pracy do momentu rozładowania C1/C2.
    Edit:
    Policzyłem sobie dla wprawy warunki dla 5V/D6 :
    - przekładnia ~10.86
    - napięcie -230*sqrt(2)/10.86=-29.95 - dorzucamy 5V i mamy około 35 V na D6 w stanie zaporowym, czyli SS14 pracuje w granicach rozsądku, napięcie sieci musiałoby podskoczyć do około 268V (+16,5%) przemiennego, aby wywołać kłopoty.
    BTW. BAT49 ma Vr powtarzalne 80V
  • Poziom 42  
    Light-I napisał:
    -RoMan- napisał:
    Transformator dla EPR-9 (a nie jak błędnie podajesz RDR-91)[...]
    Uściślijmy, EPR-9 to oznaczenie PI, a RDR-91 to oznaczenie ferystera, tak więc nie widzę tu błędu.

Ja bym Cię bardzo prosił, żebyś jednak mnie w tej sprawie nie pouczał. Ani EPR-9 (EPR-09) ani RDR-91 nie są oznaczeniami Ferystera. To są standardowe opracowania Power Integrations, Inc.. Na stronie Ferystera http://www.feryster.pl/polski/pcb.php?lang=pl masz je jeden pod drugim i po prostu się pomyliłeś, kopiując linki.
    To są tak różne projekty, że nie sposób ich pomylić. Układy z całkiem różnych serii, inny układ wyjść, całkiem inne transformatory.
  • Poziom 42  
    Tak niska przekładnia to norma dla układów PI. To zmniejsza napięcie "odbite" (VOR) po stronie pierwotnej. Poza tym nie zapominaj, że te układy są liczone zazwyczaj dla zakresu napięć wejściowych 85-265V AC a projektant bardzo nie lubi przekraczania wypełnienia 50% - bo to powoduje problemy ze stabilnością.
  • Poziom 28  
    Quarz napisał:
    Zamieszczony w załączniku schemat ideowy ma niepoprawnie oznaczone początki elektryczne - zaciski jednoimienne - uzwojeń (oznaczone tam kropkami) ! ! !

Witam
    Tak, to prawda - przyjmuję wszelką krytykę odnośnie tego schematu. Na moją obronę dodam, że był on na szybko narysowany z fizycznego układu wyłącznie do celów poglądowych i po to, by ustalić połączenia na płytce zasilacza (transformator wziąłem pierwszy z brzegu z bibliotek Eagla - byle by miał odpowiednią ilość uzwojeń).
    Oczywiście cała reszta układu, poza oznaczeniem końcówek transformatora dokładnie odpowiada rzeczywistości.
    Pozdrawiam
    TomaszKro napisał:
    BA159 jest troche za wolna w tym ukladzie.
    Lepiej uzyc UF4003.
    Ponieważ potrzebuję coś w SMD, mój wybór pada na SUF4007 (jedyna dostępna z linii SUF400X).
  • Poziom 42  
    W TME masz SUF4003
    Wolę w mikros-ie - jest taniej. Przy 100szt. i tak nie ma różnicy w cenie, a mogę sobie ją wstawić jako D5 w snubberze.
  • Poziom 42  
    Porównaj napięcie przewodzenia (S)UF4003 i 4007: http://www.iele.polsl.pl/elenota/Fairchild/uf4003.pdf
    Przy napięciu wyprostowanym 100V to bez znaczenia, przy 12V różnica jest istotna.
    Rozumiem, ale te katalogowe 0,7 V (1,7V[UF4007]-1,0V[UF4003]) w tym przypadku mi nie robi różnicy (zasilam z tego tylko przekaźnik i kilka LED-ków na podświetlenie), a i podejrzewam, że spadek napięcia w kierunku przewodzenia przy maksymalnym założonym prądzie obciążenia 200mA jest jeszcze mniejszy.
  • Poziom 42  
    Twój zasilacz i Twoje straty w nim.

Istotny nie jest średni prąd wyjściowy, istotny jest prąd szczytowy. Dla flybacka pracującego w trybie DCM - w przypadku rozwiązań PI, dość głębokim DCM - prąd szczytowy jest wielokrotnie wyższy od prądu średniego.
    Dobrze, że o tym wspominasz, przyda się innym osobom budującym ten układ, w moim przypadku jednak realny pobór prądu z tej gałęzi to max. 50mA, a zmierzone napięcie wyjściowe i tak przekracza 13V. Podstawowego napięcia zasilania mam 5,1 V. Czego można więcej chcieć, skoro nic mi się nie grzeje ? ;)